AktüelGüncelGündemTürkiye

İnce’den ‘6’lı masada niye yoktun?’ sorusuna cevap

Paylaş:

İnce'den '6'lı masada niye yoktun?' sorusuna cevap

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, partisinin Memleket Buluşmaları programı kapsamında Balıkesir’e geldi. Balıkesir’de pazar esnafını ziyaret eden İnce, kendisinin de mezunu olduğu Balıkesir Necatibey Eğitim Fakültesi’nde gençlerle sohbet etti, kantinde bir süre langırt oynadı. Balıkesir’de bir basın toplantısı düzenleyen İnce gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

“TENCEREDE ET PİŞMİYOR DERT PİŞİYOR”

Gıda ürünlerindeki yüksek fiyatlara dikkat çeken İnce, “Pazar yeri değil yangı yeri. Martın başında 1 buçuk, 2 lira olan soğan 5 lira, 2-3 lira olan patates 9 lira, domates 20, peynir 85 lira. Burası lüks bir market değil! Yumurta 1 buçuk lira, tabii ki civciv Euro’yla olursa yumurta da 1 buçuk lira olur. Bugün kırmızı ete yüzde 48 zam geldi. Tencerede et pişmiyor artık dert pişiyor, aş kaynamıyor, taş kaynıyor. Bu soğuk günlerde fakir fukara perişan. Mezbahaların önü süt inekleriyle dolu. Süt ineklerini kestiriyorlar. Neden bir kilo süt bir kilo yem almıyor. Bir kilo sütle bir buçuk kilo yem almak lazım. Yemin kilosu 7 lira. Böyle olunca iki çözüm var ya ineklere diyet yaptıracaklar ya da inekleri kestirecekler”  dedi.

“BU BECERİKSİZLER TARIMI HAYVANCILIĞI BİTİRDİLER”

Et ve Süt Kurumu’nun kırmızı et fiyatlarına yaptığı yüzde 48’lik zammı da değerlendiren İnce, “Türkiye’de doğan her 5 buzağıdan 1’i 4 ay içinde ölüyorsa ete yüzde 48 zam gelmesi normaldir. Önce o sorunu çözeceksin. Bu beceriksizler 20 yılın sonunda tarımı hayvancılığı bitirdiler. Sadece Balıkesir’i düzgün planlasak tarım var;maden, hayvancılık, turizm var; sadece Balıkesir Türkiye’yi bakabilir. Zengin toprakların fakir çocukları olduk ne yazık ki! Bu zengin topraklarda savaş halindeki Rusya’dan, Ukrayna’dan gelecek gemilerin yolunu gözlüyoruz. Gemiler gelecek de ayçiçek yağımız olacak, buğdayımız olacak” diye konuştu.

“AMBARLAR TAM TAKIR”

İnce, “Geçen sene Haziranda Türk çiftçisinden 2.25’e buğday aldılar. Sonra Ukraynalı Alexander’dan 6 liraya aldılar. Çukurova’da iki ay sonra hasat yapacağız. Dün 3 tane ihaleye çıktı TMO, buğday ihalesine. İki ay sonra hasat var ne ihalesi? Demek ki ambarlar boş. Ambarlar boş ki hasata başlamamıza 2 ay kala 3 tane ihaleye çıkıyorsa demek ki ambarlar tam takır” ifadelerini kullandı.

“6’LI MASADA NİYE YOKTUN?”

Kararsız seçmen oranındaki artışa dikkat çeken İnce, 6 muhalefet partisi liderinin Ahlatlıbel buluşmasıyla ilgili çarpıcı yorumda bulundu. İnce şu ifadeleri kullandı:

* Türkiye’de 20 yılda bunlar olurken kararsızlar yüzde 25’e çıkmış. Kararsızlar yakında birinci parti olacak. Demek ki bu iktidardan da bu muhalefetten de toptan kurtulmak lazım. Bana soruyorlar 6’lı masada niye yoktun. 6’lı masada olan birisi dün açıklama yapmış.

* Kumpas davalarını savunuyor, Ergenekon’u savunuyor, Balyoz’u savunuyor. O FETÖ’cü yargıçların bu ülkenin subaylarına, gazetecilerine kan kusturduğu o Silivri zindanlarında insanlara eziyet ettikleri olayları savunuyor. Ali Tatar canına kıydı onuruna dokunduğu için. Ergenekon, Balyoz davalarını savunanlarla aynı masada oturanların eline Ali Tatar’ın kanı bulaşmıştır. Onlar da sorumludur. Onlarla mı oturacağız.

“TÜRKİYE’YE SURİYELİLERİ DOLDURANLARLA MI OTURACAĞIM AYNI MASAYA?”

* Türkiye’ye Suriyelileri dolduranlarla mı oturacağım aynı masaya? Ergenekon’u savunan Ali Babacan ile mi oturacağım aynı masaya. Ey CHP’liler size sesleniyorum. Siz kendinize yakıştırıyorsanız o masada oturmayı, yakıştırın. Biz yakıştırmıyoruz. Onun için Memleket Partisi’ni kurduk. Orada ne işimiz var bizim.

* Bir metin çıkardınız ortaya Atatürk diyemiyorsunuz Temel Karamollaoğlunu kızdıracağız diye Atatürk, laiklik diyemiyorsunuz. Eğitimi tarikatların cemaatlerin elinden çekip alacağız diyemiyorsunuz. Siz zannediyor musunuz ki o partinin tabanı sizin cumhurbaşkanı adayınıza oy verecek? Yanlış yerde oynuyorsunuz.

* Bütün Atatürkçüleri, cumhuriyetçileri çantada keklik görüp herkese mavi boncuk dağıtmak. Böyle siyaset olur mu? Siyaset ilkeli olur! İlkeli! Siyasetin bir duruşu olur. Siyasetin bir omurgası olur. Biz omurgalı siyaset yapıyoruz. Biz millete çözüm öneriyoruz.

“GÜVENLİ GIDA BULAMAYACAĞIZ”

“Gıdayla ilgili ciddi sıkıntılarımız olacak” diyen İnce,  “Güvenli gıda bulamayacağız. Paramız olsa da bulamayacağız. Satmayacak adam. Bugün Dünya Su Günü. Yaşamın kaynağı su. Önümüzdeki 10 sene içinde ciddi bir su problemimiz olacak. Bunu anlatıyoruz her yerde. Geçmişe takılıp kalmıyoruz, bugünle avunmuyoruz. Geleceği öngörüyoruz. Türkiye 15 buçuk milyar dolar para ayırmalıdır su işine. Bütün Türkiye’de damla sulamaya geçmelidir. Verim artacaktır. Suyu da düzgün kullanacağız. Dünya Su Günü’nde ülkeyi yönetene de sesleniyorum muhalefete de; Kanal İstanbul gibi boş hayallerle uğraşmayın. Su sorununu çözelim” ifadelerini kullandı.

“TARIM BAKANI ÇUKUROVA’DA AFRİKA’DAKİ VERİMLİ ARAZİLERDEN BAHSEDİYOR”

İnce, “Enerji’de dışa bağımlılığımız yüzde 70. Bu ülke kalkınamaz. Yenilenebilir enerji kaynaklarında ciddi yatırımlara başlamalıyız. Geç kaldık. Üretim seferberliği yapalım diyorum, ekim dikim zamanı geçtikten sonra başladılar konuşmaya. Tarım Bakanı Adana’da dünyanın en verimli ovası Çukurova’da Afrika’daki verimli arazilerden bahsediyor. Afrika’da arazi kiralanmasından Afrika’da tarım yapılmasından bahsediyor” dedi.

“ÇÖZMEZSEK YAKINDA AÇIK VAR, KITLIK VAR”

2 buçuk milyon hektarlık tarım arazisinin tarım dışı kullanıma gittiğini belirten İnce, “8,3 milyon hektar sulanabilir arazimiz var 5,5 milyon hektarını sulayabiliyoruz. Kanunun çıkardılar 2006’da tarımı desteklemek için GSMH yüzde 1’i tarıma verilir diye. Hiçbir zaman yüzde yarımı geçmedi. Uyarıyorum; bu su problemi çözmezsek, hayvancının yemi mazot, su, elektrik, gübre, ilaç problemini çözmezsek yakında açlık var kıtlık var” diye konuştu.

“ÜRETİM SEFERBERLİĞİ BAŞLATIN”

Üretim alanında atılacak adımları da sıralayan İnce, “Çiğ sütteki desteği arttırın, 1 lira yetmez ayrıca yem desteği verin. Çobanların sigortasını devlet ödesin, tarımda çalışan kadınların sigortasına devlet yardım etsin. Üretim seferberliği başlatın, bütün hazine arazileri ekilsin. Sokaklarda fide dağıtın. Bunun dört ayağı var, önce tohum olacak, sonra mazot olacak ekmek için, sonra gübre olacak verimi artırmak için, ilaç olacak korumak için. Bu dört kalemde yardım etmezsen çiftçiye aç kalırsın. Rusya’dan Ukrayna’dan gelecek gemileri beklersin” şeklinde konuştu.

“GIDA, SU, ENERJİ, İLAÇ KRİZİ KAPIDA”

İnce, ülkenin yönetim şekliyle ilgili ciddi kaygıları olduğunu vurgulayarak, “Gıda krizi, su krizi, enerji krizi, ilaç krizi kapıda. Isparta’nın başına geleni gördünüz. Isparta elektriksiz kaldı. Dondu insanlar. Yarın bu tehlike Balıkesir’in, Türkiye’nin başına gelebilir. Akılsız, hukuksuz, bilimsiz, vicdansız bir yönetim yönetiyor Türkiye’yi. Bir ülkede hukuk yoksa, yargı bağımsız değilse, hızlı etkin değilse o ülkede zenginlik olmaz, refah olmaz” açıklamasında bulundu.

“ŞEFFAF BİR KAMU YÖNETİMİ OLUŞTURACAĞIZ”

İnce, iktidar olduklarında ise yapılacakları şu şekilde anlattı:

* Memleket Partisi’nin iktidarında adil, bağımsız, hızlı, etkin bir yargı düzeni kuracağız. Şeffaf bir kamu yönetimi oluşturacağız. Rekabete açık bir ihale kanunu, dijital teknolojiye geçireceğiz Türkiye’yi. Liyakatle tekrar tanıştıracağız Türkiye’yi. Maliyenin başına getirdiğin adama bak. Yatırımcılar korkmayın bürokrasiden çekinmeyin, bizim arkamızda Cumhurbaşkanı var. Memlekete bundan büyük kötülük olamaz. Yani şunu demek istiyoruz bir Fransız’a, İngiliz’e, Alman’a, bizde hukuk, mahkeme falan yok. Bizde Cumhurbaşkanı ne derse o olur. Bize gelin diyor.

* Yatırımcı da der ki bunlarda hukuk yok cumhurbaşkanına güveniyor demek ki bugün gel derler, yarın malıma el koyarlar der. Gelmez adam. Bağımsız bir Merkez Bankası olmadan, kamuda yükselmede liyakat esas alınmadan bunların hiçbirisi mümkün değildir. Memleket Partisi iktidarında öncelikli sektörlerimizi belirleyeceğiz. Turizm, tarım, tekstil, tarıma dayalı sanayi, savunma sanayi bunları destekleyeceğiz.

KOSTİK KALSİNE MANYEZİT NEDİR?

Manyezitin 700- 1200oC ısıtılmasıyla %2,7 CO2 kapsayan kostik kalsine manyezit elde edilir. Hayvan yeminden uranyum karbonat liçing sistemlerine kadar geniş bir tüketim alanı vardır. Oksiklorit veya sorel çimentosu yapımında, suni ipek, suni gübre, kimya endüstrisi vb. de kullanılır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

  • Tarım endüstrisinde, ince tarım seklinde hayvan yemine katılarak: iri taneliler gübre endüstrisinde
  • kok oluşturmayan ince tozlar pastörize tossuzlaştırma malzemesi olarak.
  • İnşaat endüstrisinde; askı taban, izolasyon inşaat blokları ve hafif yapı elemanı olarak.
  • İlaç endüstrisi ve tıpta,
  • Genel kimya endüstrisinde; magnezyum bileşiklerinin üretimini başlangıç malzemesi olarak.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

  • Lastik ve plastik endüstrisinde; stabilizatör madde vulkanizör madde olarak.
  • Kâğıt endüstrisinde.
  • Otomotiv yağlama yağlarında; hızlı çalışan motorlar için etkin olarak asitlerin nötrleştirilmesinde katkı maddesi olarak.
  • Uranyum cevherlerinden uranyum oksit eldesindeki karbonat devrelerinde absorbent ve katalizör olarak kullanılmaktadır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Jurnalci.com

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu