Indiana’nın ilk eşcinsel belediye başkanı ABD Başkanlığına aday adaylığını açıkladı

South Bend Belediye Başkanı Pete Buttigieg resmi olarak ABD başkanlığına aday adaylığını açıkladı.

Savaş gazisi Buttigieg, İndiana eyaletinin ilk eşcinsel valisi olmuştu. Buttigieg ayrıca bir Harvard mezunu ve 7 farklı dil konuşabiliyor.

Buttigieg, pazar günü düzenlediği bir mitingde Demokrat Parti’den 2020 seçimleri için başkanlığa aday adayı olduğunu ve seçim kampanyasını resmi olarak açıkladı.

.Buttigieg, ön seçimlerde aralarında Bernie Sanders, Kamala Harris ve Elizabeth Warren’ın da bulunduğu önemli siyasi figürlerle 2020’de Trump’ın karşısına çıkmak için yarışacak.

Buttigieg adaylığını açıkladığı mitingde ABD’nin Donald Trump‘tan tamamen farklı bir başkana ihtiyacı olduğunu ve Beyaz Saray’daki “jenerasyonun değişmesi gerektiğini” söyledi. Demokrat Parti’den başkanlığa adaylığını koyan en genç isim yaptığı açıklamada Trump’ın sloganına atıfta bulunarak, “Amerika’yı tekrar büyük yapmaktan farklı bir hikaye anlatmak için buradayım” dedi.

37 yaşındaki aday adayı “Genç yaşta ABD’nin en yüksek makamı için yarışa girmenin cesur bir davranış olduğunu farkındayım, ama hepimizin harekete geçmesi gereken bir çağda yaşıyoruz” diye konuştu.

Buttigieg’in seçim kampanyasına açıklamadan sonraki ilk 4 saatte 1 milyon dolar bağışlandı.

CNN US’in haberine göre Buttigieg birkaç ay önceki olası Demokrat Parti aday adayları anketlerinde %1’in altında oy alıyordu, ancak yeni anketlere göre genç aday Kamala Harris, Elizabeth Warren ve Cory Booker gibi adaylara yakın oy alıyor.

Jurnalci.com