GüncelGündem

İnsan Papilloma Virusu (HPV) Hakkında

Paylaş:

Geçen hafta cinsel sağlığımızı etkileyen mikroplar ile ilişkili genel bir giriş yapmış ve sorularınızın da yönlendireceği bölümlerle bu seriyi sürdüreceğimi belirtmiştim.

Çünkü, küçük ve tekil bir adım olsa da bilinçlendirme ve farkındalık artışı önemli olacaktır. Bu damgalamaya o kadar açık bir konu ki, bana en çok gelen sorular arasındaki bu mikropların kimden, nasıl, ne zaman alınmış olacağı konusundaki şüpheler, kafa karışıklığı yaratan eksik, yalan-yanlış bilgilerin ruhsal ve toplumsal etkileri konusunda da fikir veriyor.

Bu kez damgalama konusunda toplumsal bir faciaya gebe bir cinsel yolla bulaşan etkenden HPV’den söz edeceğim.

HPV aslında yol açtığı hastalıkların önemli ve önlenebilir olmasıyla dikkate değer bir etkenken bir yurt öğrencisinin eğitim ve barınak hakkından yoksun kalmasıyla gündemimize geldi.

Bu öğrenciye destek veren kadın dayanışma derneklerinden gelen bir istek üzerine yazdığım kısa teknik notu da paylaşacağım.

İnsan papilloma virüsü (HPV),kanser ve siğil yapan, önleyici ve çok etkili bir aşısı bulunan bir etken.

Kadınlarda serviks (rahim ağzı) , vajina ve vulva kanserlerine, erkeklerde penis kanserlerine ve kadın ve erkeklerde anüs ve orofarenks kanserlerine neden olmaktadır.

Rahim ağzı kanseri ,15-44 yaş arası kadınlarda, kanserler arasında dördüncü, kadın kanserleri
arasında ikinci sıklıkta bulunmaktadır.

Bu kanser nedeniyle her gün 7 yeni vaka ve 3 ölüm görüldüğü bildirilmektedir Aşısı yüzden fazla müslüman, müslüman olmayan, yoksul ve varsıl ülkenin aşılama programında olmakla birlikte ülkemizde geri ödemesi bulunmamaktadır.

HPV cinsel yol ile bulaşan infeksiyonlar arasındaki en sık karşılaşılan etkendir.

Erişkinlerin yaklaşık %85’i, iki yüz kadar alt tipi bulunan HPV’nin bir alt türü ile karşılaşmış oluyor ki bu karşılaşmaların yarıdan fazlası da 15-25 yaşlar arasında gerçekleşmektedir.

Ancak doğal enfeksiyon bağışıklık oluşturmamakta ve yüksek riskli türlerle kanser gelişimini önleyememektedir.

Yeni bir teknoloji ile hazırlanan aşısının etkisi ise %97 olup rahim ağzı kanserini %90 önlediği gösterilmiştir.

Son yıllarda sıklığı artan ağız-boğaz kanserlerini de %90 önlemektedir.

Türkiye koruyucu sağlık hizmetlerinden tümüyle vazgeçmiş, hastalıklar için yük, maaliyet hesaplamak yerine , hastalananınca cebimizden aldığı parayla büyük, benim AVM hastaneleri benzetmesini yerinde bulduğum ,hastanelerin parasını ödeyen bir sağlık modeli yürütüyor.

Bu yurdundan eğitiminden edinilen öğrenci için yazdığım teknik not şöyle:

“İnsan papilloma virüsü (HPV), dünya genelinde yaygın ve sık görülen hastalıkların etkenidir. En önemli ve tek bulaşma yolu cinsel etkinliktir. Cilt cilde çok yakın temas gerekir. Bulaşmasının tek ya da çok eşli olmakla ilişkisi yoktur. HPV, ortak tuvalet, banyo, ortak giyisi, ortak yatak çarşaf kullanmak yoluyla bulaşmaz. Bir kişinin ortak paylaşılan herhangi bir alanda bulunması ya da kalmasında hiçbir engel
yoktur.”

HPV’yi önlemenin tek ve en etkin yolu HPV AŞISIDIR.

Aşısı, erkek, kız tüm çocuklarda dokuz yaşından itibaren yapılabilmektedir.

15 yaş altı uygulandığında iki doz yeterli olurken, 15 yaş sonrası ise üç doz gerekmektedir.

HPV konusunda bir türlü giderilmek istenilmeyen ve paylaşılan cehaletin sağlık yönetiminde söz sahibi ünvanlı kişiler arasında da yaygın olduğuna yakın tanıklık etmiş bir akademisyenim.

Dünyada 2006’dan beri kullanımda olan aşısını programa almayı pek çok defa önerdiğimizde , bu öneri, tek eşli olmasını şart saydığı kadının erken evliliği yani evlilik yaşının erkene alınması ile ilişkili karşıt tezlerle karşılandı.

Hastalığın cinsel yolla bulaşmasının kadın çok eşliliğinden çok, erkek çok eşliliği nedeniyle olduğunu bu nedenle çözümün kadın tek eşliliği olmadığını anlatmayı ise hala başarabilmiş görünmüyoruz.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu