AktüelGüncelGündemTürkiye

‘İnsani su hakkı’ uygulaması da Sayıştay’a takıldı

Paylaş:

'İnsani su hakkı' uygulaması da Sayıştay’a takıldı

2019 yerel seçimlerinin ardından yönetimin değişmesiyle İBB Meclisi’nde toplu taşıma ve su ücretlerinde indirim kararları alınmıştı.

Bu kararlar doğrultusunda İBB’nin bağlı kuruluşu İSKİ de 15 Eylül 2019 tarihli genel kurulunda, hanelerde tüketilen her 2,5 metreküp suyun 0,5 metreküpünün “İnsani Su Hakkı” kapsamında ücretsiz verilmesini kararlaştırıldı.

Ancak bu ücretsiz kullanım Sayıştay’ın 2020 yılı İSKİ Denetim Raporu’nda mevzuata aykırı bulundu.

Raporda ilgili kanunda belediyelerin de içinde olduğu kamu kurum ve kuruluşlarınca üretilen mal ve hizmet bedellerinde işletmecilik gereği yapılması gereken ticari indirimler hariç herhangi bir kişi veya kuruma ücretsiz veya indirimli tarife uygulanmayacağının hüküm altına alındığı aktarıldı.

CUMHURBAŞKANI KARARI İLE BELİRLENİYOR

Yasaya göre bu hükümden muaf tutulacak kişi ve kurumların ancak Bakanlar Kurulu kararı(Cumhurbaşkanı kararı) ile tespit edilebileceği belirtildi.

Bakanlar Kurulu tarafından genel nitelikte çıkarılan kararlara göre de sadece şehit aileleri, gaziler ve engelliler ile diğer kanunlarda belirtilen mabetler, hastaneler, eğitim kurumları, yurt ve pansiyonlara indirimli veya ücretsiz su hizmeti verilmesine izin verildiği kaydedildi.

Su ve kanalizasyon idarelerine özgü herhangi bir karar ve muafiyet hükmü bulunmadığına vurgu yapıldı.

“KURUM GELİRLERİ DÜŞTÜ”

Kanun koyucu tarafından su hizmetlerinden indirimli ve ücretsiz yararlanabilecekler detaylı bir şekilde düzenlendiği, bunlar dışındaki kuruluş veya kişilere indirimli veya ücretsiz su hizmeti sağlanması mevzuata aykırılık teşkil ettiği kaydedildi.

Bu uygulama ile 2020 kurum gelirlerinde bir eksilme meydana geldiği ifade edildi. İSKİ verdiği yanıtta belirtilen hususlar dikkate alınarak hazırlanan tarife teklifinin, İSKİ Genel Kuruluna sunulduğunu açıkladı.

Sayıştay müfettişleri de tarife kararlarında, sadece genel nitelikte çıkarılan Cumhurbaşkanı Kararı ve diğer kanunlarda belirtilen muafiyet hükümlerinin uygulanabilmesinin mümkün olduğunu yineledi.

NE OLMUŞTU?

İSKİ, Sayıştay müfettişlerinin denetim sırasındaki mevzuata aykırılık uyarısı nedeniyle geçtiğimiz aylarda insani su kullanım hakkı uygulamasını durdurmuştu.

İBB, uygulamanın tekrar hayata geçirilmesi için gerekli kanuni düzenlemenin yapılması talebiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurmuştu. Bu hakkın iptal edilmesi, faturalar gizli zam yapıldığı yorumlarına neden olmuştu.

İmamoğlu gizli zam iddiaları ile ilgili “Gizli zam yok. Sayıştay’ın kararı sonrası bu hakkı  kullandırmamamıza rağmen uygulanan kısacık dönem için 150 milyon liranın üzerinde bir vergi borcu çıkartıldı. Yapılandırıp, ödemesine başladık. Vatandaştan almadığımız bir verginin KDV’sini ödüyoruz şu anda. Dolayısıyla bu bir yasal durum” demişti.

POTASYUM SİLİKAT NE İŞE YARAR?

· Kutikula tabakasının hemen altında epidermal hücrelerde bir tabaka halinde toplanır.

· Biotik ve abiotik streslere karşı bitkiyi korur.

· Silisyumun hücre duvarında toplanması ile böceklere karşı mekanik bir koruma etkisi sağlanır. B öcekler silisyum ile kuvvetlenmiş kutikula tabakasını geçmekte zorlanır.

· Çeltikte yapılan silisyum uygulama çalışmalarına göre silisyumun çeltik yapraklarını önemli ölçüde dikleştirmiş ve kontrol (Silisyum uygulanmayan) bitkilerine göre bitki kuru ağırlığının arttığı gözlenmiştir.

· Silisyum uygulanan bitkilerin daha canlı bir yeşil renge sahip olduğu rahatça göze çarpar. Bunun sebebi, yaprakların 40–70 derecelik artışları ışıktan yaralanmayı arttırdığı için bitkilerde fotosentez oranını %36 oranında arttırır ve bu da bitki kuru ağırlığında artış sağlar.

Narda Kirazda ve Domateste Çatlamaya SON..!!!
Hububatta Başakların Yatmasına ve Dane Dökümüne SON..!!!
DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu