Ekonomi

İnteraktif vergi dairesinde geçen yıl 15,2 milyondan fazla işlem yapıldı

Paylaş:

ANKARA (AA) – AA muhabirinin Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) verilerinden yaptığı derlemeye göre, e-beyanname, dijital vergi dairesi, e-defter, e-fatura, Defter Beyan Sistemi ve e-tebligat gibi uygulamalar mükellef işlemlerinin hızlı ve kolay yapılmasını sağladı.

Daha önce interaktif vergi dairesi, internet vergi dairesi, Hazır Beyan Sistemi, Defter Beyan Sistemi, e-beyanname gibi, kullanıcı kodu ve şifre kullanılarak erişim sağlanan uygulamalara, 7 Ekim 2023’ten itibaren Dijital Vergi Dairesi üzerinden giriş yapabilme imkanı getirildi. Böylece, GİB tarafından elektronik ortamda sunulan hizmetler tek çatı altında birleştirildi.

Dijital uygulamaların kullanımı arttı

e-Fatura uygulamasından yararlanan mükellef sayısı geçen yıl 2019’a göre yüzde 490 artarak 1 milyon 107 bin 692 olarak kayıtlara geçti. 2019’da 187 bin 597 mükellef e-fatura uygulamasını kullanmıştı.

Söz konusu dönemde e-arşiv uygulamasından yararlanan mükellef sayısı da yüzde 609 artışla 1 milyon 99 bin 468’e ulaştı.

Zorunlu olan yevmiye ve büyük defterlerin elektronik ortamda tutulması ve elektronik imza sistemi ile berat verilen “e-defter uygulamasına” geçişte de artışlar yaşandı. 2019’da 122 bin 396 mükellef e-defter uygulamasını kullanırken bu sayı 2023’te 695 bin 352’ye yükseldi.

İnteraktif vergi dairesinde 2019’da 2 milyon 969 bin 557 işlem yapılmıştı. 2023’te bu sayı yaklaşık yüzde 413 artışla 15 milyon 226 bin 817’ye çıktı.

Son 5 yıllık dönemde e-tebligat sayısı ise yüzde 30 artarak 17 milyon 481 bin 926’dan 22 milyon 706 bin 976’ya ulaştı.

Aynı dönemde 446 bin 736 mükellef denetlenirken denetim sayısı 481 bin 285 olarak kayıtlara geçti.

“Elektronik ödemeler tüm sektörlerde yaygınlaştırılmalı”

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, AA muhabirine, sürdürülebilir ekonomi ve sağlıklı kamu maliyesi için vergi gelirlerinin temel yapı taşlarından biri olduğunu söyledi.

Nakit ödemelerin azaltılarak elektronik ödemelerin tüm sektörlerde yaygınlaştırılması gerektiğini dile getiren Kartaloğlu, bunun kayıt dışı ekonomiyle mücadelede önemli rol oynadığını söyledi.

Kartaloğlu, “Adil, etkin ve basit bir vergi sistemiyle vergiye gönüllü uyumun artırılması, kayıt dışı ekonominin azaltılması, vergi gelirlerimizin toplumun tüm kesimlerine daha dengeli şekilde yayılması sağlanabilir. Sürdürülebilir vergi sistemi için birlikte hareket edilmesi ülkemizi başarıya götürecek temel yoldur.” dedi.

Devlet ile yükümlü arasındaki ilişkinin yükümlülerin ödevleri ve hakları esasına dayandığını vurgulayan Kartaloğlu, şunları kaydetti:

“Türkiye’de mükellef hakları, ayrı bir yasal düzenlemede yer almıyor. Türkiye’de vergi ödevini yerine getiren mükelleflerin hakları ayrı bir yasa ile tanımlanmalıdır. Mükellef hakları yasası düzenlenmeli ve kısa sürede uygulamaya girmelidir.”

Muhabir: Hülya Ömür Uylaş

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu