AktüelGüncelGündemTürkiye

“İntihar eden çiftçi sayısı artıyor”

Paylaş:

Türkiye’de üzüm üretiminin yüzde 85’ini karşılayan Manisa’nın bazı ilçelerinde geçtiğimiz salı günü yaşanan ani don olayı bağları olumsuz yönde etkiledi. Don olayı sebebiyle yeni filizlenmeyen bağların bazıların yüzde 70 oranında, bazı bağlarda ise yüzde 80 oranında zarar yaşandı.

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, zirai don olayının en çok etkilediği Sarıgöl ilçesindeki bağlarda incelemede bulunarak yaşanan zararı yerinde inceledi. İnceleme sırasında CHP’li Başevirgen’in yanında yer alan Sarıgöl İlçe Başkanı Ali İhsan Ülgen yaptığı açıklama ile hem artan girdi maliyetlerinin hem de bu hafta içinde yaşanan don olayının üretici üzerinde yaşattığı olumsuzlukları gözler önüne serdi.

“VERDİKLERİ DESTEKLE 1 LİTRE MAZOT ALINAMIYOR”

Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen CHP’li vekile yaptığı açıklamada, ilçedeki bağların büyük bir kısmının don sebebiyle zarar gördüğünü, artan girdi maliyetleri sebebiyle beli bükülen üzüm üreticisinin bu yıl büyük zarar göreceğini dile getirdi.

Devletin milli bütçesinin yüzde 1’lik payının çiftçiye ayrılması gerektiğinin altını çizen Ziraat Odası Başkanı Ülgen şu ifadelere yer verdi:

“Devletin milli bütçesinin yüzde 1’i çiftçiye ait değil mi? Bizim hakkımızı devlet vermesi lazım. Bizim paramızı isteyin. Mazot ve gübre olmak üzere dönüm başı toplam 20 lira destek veriliyor. Ne kadar komik bir rakam.

Verdikleri destek bir litre mazot parası bile etmiyor. Beş kilo yaş üzümden bir kilo kurum üzüm alınıyor. Artık bir kilo kuru üzümün parası 1 litre mazot parası bile etmiyor. Bu tarım batmış. Bu siyasetçileri anlamıyorum. Cumhurbaşkanını kapatmışlar saraya, adama doğru bir şey anlatmıyorlar sanırım. Cumhurbaşkanı ile aynı yaştayız. Ben kaç yıllık oda başkanıyım, kendisinde bu ülkenin kaç yıllık Cumhurbaşkanı. Bizimle görüşsün. Niye görüşmüyor.”

“BORCUNU ÖDEYEMEYEN ÇİFTÇİ İNTİHAR EDİYOR”

Oda başkanı Ülgen açıklamasının devamında, artan girdi maliyetleri sebebiyle üreticinin borçlarını ödeyemediğini borçlarını ödeyemeyen çiftçinin bunalıma girerek intihar ettiğini ifade etti.

Başkan Ülgen yaşanan ürkütücü tabloyu şu sözlerle dile getirdi: “Üretici artık borcunu ödeyemez hale geldi. A bankasından borç alıp B bankasına ödüyor. Yani borcunu borçla kapatmaya çalışıyor. Son 3 senedir borçları yüzünden ilçemizde 20 çiftçi intihar etti. Bu senede de artabilir.

Bunun endişesi içerisindeyiz. Çünkü bu sene geçtiğimiz yılla göre daha ağır. Eğer Sarıgöl’de ilaç ve gübre bayileri çiftçiye veresiye vermese bağlar artık bakılacak halde değil. Kimse ilaç atamaz. Herkes veresiye çalışıyor.

Bu memleket bitti artık. Çok üzülüyorum. Yıllardır çiftçiyiz bu yıl böyle bir şey görmedim. Şu anda Sarıgöl’de bağların yüzde 95’i bankalara ipotekli. Benim bağım bile ipotekte. Sadece bankalara çalışıyoruz. Bağları satsan bankaları olan borç bile ödemez.”

“BORCU BORÇLA KAPATMAKTAN BIKTIK”

Ziyarette don olayı sebebiyle bağının yüzde 70’nin zarar gördüğünü ifade eden üzüm üreticisi Nevzat Balcı ise, bu sene bağından çok düşük verim alacağını belirterek,

“18 dönümlük bağımda yüzde 70 zarar var. Geri kalanında ne olacağını da bilmiyorum. Bu yıl parasızlıktan TARSİM’e dolu için sigorta yaptırabildim. Soğuk için sigorta yaptıramadım. Bu nedenle yaşanan zarardan dolayı sigortadan bir kuruş para alamayacağım.

Bu sene gübre bile alamadım. İmkansızlıktan gübre atamadım. Bankadan aldığım kredilerle geçimimi sürdürmeye çalışıyorum. Bağ ne kadar benim gibi gözükse de bankaya ipotekli. Yani ben kendi bağımda şuanda çalışan konumdayım. Ne olacak halimiz bilmiyorum. Bizim kaderimiz bu mu? Borcu borçla kapatmaktan bıktık.”

5 BİN DEKARLIK ALANDA ZARAR VAR

Sarıgöl ilçesinde don vuran alanlarda inceleme yaptıktan sonra açıklamada bulunan CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, don sebebiyle 5 bin dekarlık bağ alanını zarar gördüğünü ifade etti.

Başevirgen, don sebebiyle bağları zarar gören üreticilere acilen destek verilmesi gerektiğinin altını çizerek şu ifadelere yer verdi:

“Sorduğumuz zaman bize ‘Üreticinin yanındayız. Destekliyoruz’ diyen iktidar temsilcileri şimdi neredeler? Girdi maliyetlerinin altında ezilen, hatta intihar eden üreticileri şimdi de don vurdu. Sarıgöl ilçesinde 5 bin dekarlık bağ alanında zarar var. Üretici bu yıl mahsul alamayacak. Ama bankalara borçları devam ediyor.

Yüzlerce üretici ise primlerin yüksek olması sebebiyle sigorta bile yaptıramamış. Şimdi hiçbir çiftçi para alamayacak. Peki bu zararı kim karşılayacak. Çiftçiyi bu bataktan kim kurtaracak. Milli gelirin yüzde 1’ini çiftçiye vermesi gereken iktidarın üreticilere sahip çıkması lazım. Yaşanan mağduriyetin giderilmesi konusunda mutlaka çare üretilmesi gerekiyor.”

SODYUM LİGNOSÜLFONAT nEDİR? NERELERDE KULLANILIR?

Sarı kahverengi Sodyum Lignosülfonat toz tamamen suda çözünür, doğal olarak yüksek molekül ağırlıklı polimerlerin anyonik sürfaktanları, sülfo ve karbolsil grubu bakımından zengindir ve daha iyi suda çözünürlüğe, sörf aktivitesine ve dağılma kapasitesine sahiptir. İnşaat, seramik için kullanılabilir.Sodyum Lignosülfonat Metalurji endüstrisi, petrol endüstrisi, yangın geciktirici malzemeler, kauçuk vulkanizasyonu, organik polimerizasyon, aynı zamanda hayvan yemi katkı maddeleri olarak antimikrobiyal ve koruyucu özelliklerinden dolayı kullanılabilecek mineral tozu, kimya sanayi tekstil endüstrisidir.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

SODYUM LİGNOSÜLFONAT KULLANIM ALANLARI

·  Sodyum Lgnosülfonat Bitkilerde, hücre çeperi içerisinde bulunan lignin, selülozla birlikte bitkinin odunsu yapısını ve dayanıklılığını sağlar. Kâğıt yapımında kullanılmaz fakat kâğıt üretiminin yan ürünüdür. 2 ve 3 sınıf kâğıtlarda (teksir kâğıtları,saman kâğıt gibi sarı kâğıtlarda) bolca bulunur. Lignin zamanla bozunarak kağıdın ömrünü kısaltır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

·  Sodyum Lignosülfonat Bitki dokularının birçoğu karbonhidratlar ve yabancı bileşenlere ilaveten lignin olarak isimlendirilen amorf ve polimer bir madde içerirler. Olgun ağaç dokusunda lignin miktarı % 18 ila % 38 arasında değişir.Lignin değişik oranlarda ot ve çimenlerde de bulunur.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

· Sodyum Lignosülfonat Canlı bitkilerde ligninin biyolojik rolü,hücre duvarının selüloz ve diğer karbonhidratlarıyla mükemmel bir direnç ve dayanıklılığa sahip bir doku meydana getirmektedir.Ligninle diğer iki grup doğal polimerler olan karbonhidratlar ve proteinlerin kimyasal özellikleri birbirlerinden oldukça farklıdır.Örneğin;ağaç ligninleri öncelikle aromatik bir yapıdadırlar ve bilinen çözücülerde kolay kolay ve hemen hemen tümüyle çözünmezler. Monomer ünitelere hidrolizleri mümkün değildir ve diğer doğal polimerlerin en önemli özelliği olan düzgün yapıdan yoksundurlar.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,dermag deri tabaklama,deri kimyasalları,nanotozlar,pars alüminyum pasta,ferro alaşım tozları,nanomikron tozlar,nital solüsyonu,kral suyu,ferro alaşım tozları,nikel tozu,kalay tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

 

Jurnalci.com

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu