İran ve ABD, Türkiye’deki temsilciliklerini ‘geçici’ olarak kapattı.

Rus Büyükelçiye düzenlenen suikastın ardından ABD’nin Ankara Büyükelçiliği önünde de pompalı tüfekle havaya ateş edildi. Büyükelçiliğin bulunduğu Paris Caddesi’nde sabaha karşı yaşanan olaydan sonra ABD Büyükelçiliği’nden Türkiye’deki temsilciliklerin kapatıldığı açıklaması geldi. İstanbul ve Adana’daki ABD Konsoloslukları bugün kapalı olacak. Konsolosluklar vize randevularını daha sonra yeniden verecek. Büyükelçilik yetkilileri bu önlemin ‘geçici’ olduğuna dikkat çekiyor. Bu hafta sonundan itibaren de Noel tatiline girileceği için ancak yeni yıldan itibaren normal çalışma düzenine geçilebilecek.

Rus Büyükelçinin öldürülmesinden sonra İran da, Türkiye’deki temsilciliklerini kapattı. İran’ın Ankara ve İstanbul Büyükelçilikleri ile Erzurum ve Trabzon’daki Başkonsoloslukları da bugün kapalı olacak. Büyükelçiliğin internet sitesinden yapılan açıklamada tüm İranlıların Ankara, İstanbul, Trabzon ve Erzurum çevresindeki bölgeleri ziyaretten kaçınmaları istendi. Büyükelçilik yetkilileri, Ankara’daki durum için ‘çok kritik’ değerlendirmesini yaptı. “Herkesin büyük bir sakinlik içinde güvenlik görevlilerinden ve yetkili kurumlardan gelecek ihtarlara dikkat etmesi gerekiyor” açıklaması yapıldı.

Rusya Büyükelçiliğinin etrafında alınan güvenlik önlemlerinin bir benzeri Ankara Esenboğa Havalimanı çevresinde de yaşanıyor. Rusya’dan bugün Ankara’ya ulaşması beklenen bir ya da birden fazla heyetin hem büyükelçinin cenaze transfer işlemleri hem de suikastı araştırma konusunda çalışacağı belirtiliyor. Rus Büyükelçiliği yetkilileri ayrıntılı bilgi vermekten kaçınırken, “Çok üzgünüz. Suikast tüm yönleriyle araştırılacak” açıklaması yapıldı.

 

 Deutsche Welle 

ilgili haberler