GüncelGündem

İş dünyasında dolandırıcılık tepe yaptı! Başı onlar çekiyor…

Paylaş:

İş dünyasında dolandırıcılık hadiselerinin sayısı gün geçtikçe artıyor. PwCnin Global Ekonomik Kabahat ve Dolandırıcılık araştırmasına nazaran, iş dünyasındaki dolandırıcılık hadiseleri 20 yılın en yüksek düzeyine ulaştı ve geçtiğimiz iki yıl içinde dolandırılan şirketlerin oranı yüzde 51e yükseldi.

Öyle ki dolandırıcılık artık sırf şahıstan işletmeye ya da kurumdan kuruma olmaktan da çıktı. Son yıllarda sıkça görülen istihdam dolandırıcılığı, çalışan adaylarını da bu sirkülasyonun için çekmeye başladı. İstihdam dolandırıcılığı pek çok kesimde kendini gerçekliği olmayan iş ilanlarıyla gösterirken, listenin birinci sıralarına da oyuncu alımlarının yapıldığı cast ajansları yerleşti.

OTELLERDE SEÇMELER DÜZENLİYORLAR

Sektöre birçok isim kazandıran Maydonoz Ajans ve Yetenek Meskeni Sanat Akademisi kurucusu Yağmur Gökkaya birçok gencin hayallerini süsleyen oyunculuk mesleği için insanları dolandırıcı ajanslara karşı uyararak şu sözleri kullandı:

“Dizi, sinema, tiyatro üzere projelere oyuncu alımları, birçok vakit cast ajansları tarafından yapılıyor. Lakin dijitaldeki platformların günlük hayatımızda yaygınlaşmasıyla birlikte uydurma ajansların çoğalması ve bunların insanlara ulaşmalarının kolaylaşması kaçınılmaz hale geldi.

Dolandırıcı ajanslar, seçmeler düzenliyor, insanlardan üst düzeye yükselmeleri için belli ölçüde fiyat talep ediyor. Hatta bu görüşmeleri otel, restoran üzere halka açık alanlarda yapıyorlar ki inanç oluşturabilsinler.

Ancak gelin görün ki görüşmeler ve para transferi sonucunda elde var sıfır. Oyuncular açıkta kalıyor ve aslında o seçmeler hiçbir gerçek projeye hitap etmiyor.

ADAYLARA SENET İMZALATIP ÖDEMEZSE MAHKEMEYE VERİYOR

Yağmur Gökkaya, “Dolandırıcılık yapan oyunculuk ajansları, adaylardan para almakla da kalmıyor. Onlara senet imzalatıyor ve talep ettikleri fiyat ödenmediği takdirde senetle birlikte olayı mahkemeye taşıyor. Yani aslında yasal olarak var olan, buna karşın istihdam yaratmayan bir kaotik sistemden bahsediyoruz. Oyuncu adaylarının bu noktada gerçeği ayırt etmeleri gerekiyor. Örneğin dolandırıcı olmayan ajanslar, başvuranlara birinci adımda mesleğin zorluklarından bahseder. Sabır, emek ve vakit harcaması gerektiğini her ne kadar yetenekli olursa olsun donanımlı bir eğitim alması gerektiği bilgisini verir. Öbür yandan da sitelerinde bölüme kazandırdıkları oyuncuların kimliklerine açık bir biçimde yer verir dedi.

TÜRK DİZİ VE SİNEMA BÖLÜMÜNÜN GELİŞMESİNİ BALTALIYORLAR

Dolandırıcı ajansların, oyuncu olmak isteyen şahısları hayal ettikleri meslek hayatından soğuttuğunu söyleyen Gökkaya, İnsanlara umut vaat eden, buna karşın hiçbir sonuca ulaştırmayan dolandırıcılar, Türk dizi ve sinema dalının gelişmesinin önünde bir pürüz teşkil ediyor. Biz de giderek büyüyen mevcut soruna son vermek için harekete geçtik. Ankara’nın birinci özel sinema okulu unvanına sahip akademimizle, eğitimlerimizde başarılı olan öğrencileri menajerlik şirketlerine yönlendirilerek dala kazandırıyoruz. Performansıyla sanatı seyir keyfine dönüştüren oyunculuk mesleğine nitelikli bireyler yetiştiriyoruz biçiminde konuştu.

ÖĞRENCİLERİNİ YETENEK İMTİHANI İLE ALAN BİRİNCİ OYUNCULUK AKADEMİSİYİZ 

Oyunculuk yapmak isteyenlerin hünerlerini eğitimleriyle güçlendirdiklerini ve onları donanımlı hale getirdiklerini aktaran Yağmur Gökkaya, kelamlarını şu formda sonlandırdı:

Sektörde, öğrencilerini yetenek imtihanı ile alan, psikoloji, sosyoloji ve ideoloji derslerini müfredatına ekleyen birinci sinema ve oyunculuk okulu olarak konumlanıyoruz. Bunun yanı sıra 580 saatten oluşan 68 haftalık eğitimlerimizde diksiyon, temel oyunculuk, ileri düzey oyunculuk, deneme çekimi teknikleri, karakter tahlili, senaryo yazımı, metot oyunculuğu tekniği üzere dersler veriyoruz.

Maydonoz Cast Ajansının bir iştiraki olarak şu ana kadar dala Nilsu Berfin Aktaş, Nilay Deniz, Sıla Saraç, Nilsu Berfin Aktaş, Lisanın Döğer, Sude Doğar, Mira Sude Güneş, Davet Sevin, Dilara Öztunç, Simay Düz, Hilal Öztunca, Berfin Kıymaz üzere başarılı isimleri dahil ettik. Gelecek devirde de Türk dizi ve sinema bölümüne yeni yüzler kazandırmaya devam edeceğiz. (DHA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu