‘IŞİD’i mağlup ettik’ dedi; ABD askerleri Suriye’den çekilmeye başladı

Suriye’de 2011’den bu yana devam eden savaşta, dengeler bir kez daha değişiyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın, “Suriye’de 30 gün içinde hiçbir IŞİD mensubunun kalmayacağı” yönündeki açıklamasının üzerinden birkaç gün geçmişken, Reuters, Trump yönetiminin Suriye’de bulunan 2 binden fazla ABD askerini geri çekmeyi planladığını duyurdu. Haberde, ABD kaynaklarından art arda gelen açıklamalarla teyit edilirken, ABD medyası, Pentagon’un (Savunma Bakanlığı) karara karşı çıktığı bilgisini paylaştı.

ABD’nin Suriye’den çekileceği iddiası tartışılırken, ilk duyuru ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık, Suriye’de bulunan tüm bakanlık personelinin 24 saat içinde çekileceğini bildirdi.

Tüm bunlar yaşanırken, Trump da Twitter’a yöneldi ve yaptığı paylaşımda, “Suriye’de IŞİD’i mağlup ettik, başkanlığım sırasında orada olmamın tek sebebi buydu” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray’da ise açıklamayı yapan isim Sözcü Sarah Sanders oldu. Sanders, Suriye’deki operasyonun yeni etabına geçilirken ABD askerlerinin eve dönmeye başladığını söyledi.

Pentagon’dan konuya ilişkin yapılan ilk paylaşımda “Şu an için bölgede ortaklarımızın yanında ve onlarla birlikte çalışmaya devam ediyoruz” dense de çeşitli gelen kaynaklardan gelen haberlerde ‘çekilme takviminin çerçevesi’nin çizildiği öne sürüldü. Reuters’a konuşan bir ABD’li yetkili, çekilme takviminin, 60 ile 100 gün içerisinde gerçekleşeceğini söyledi.

Jurnalci.com