GüncelGündem

İsrail hapishanelerinde insanlık dışı uygulamalara maruz kalan Filistinli aktivist, AA’ya konuştu

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – İsrail hapishanelerinde yaklaşık 8 ay tutuklu kalan Filistinli aktivist Ramzi Abbasi, maruz kaldıkları insanlık dışı uygulamalara ilişkin, “İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin çoğu, istismar, işkence ve uluslararası hukukla güvence altına alınan temel haklardan yoksun bırakılarak çok zor koşullarda yaşıyor.” dedi.

Abbasi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7 Ekim 2023’ten önce İsrail hapishanelerinin nispeten daha iyi olduğunu, o tarihten sonra Filistinli mahkumlar için durumun tam bir cehenneme dönüştüğünü söyledi.

Bunu bir “gölge savaşı”na benzettiğini dile getiren Abbasi, şu değerlendirmede bulundu:

“Filistin’de Gazze’deki savaşa paralel bir savaş var. İsrail işgali, cezaevlerindeki Filistinli tutukluları hedef aldı. Şu ana kadar 8 tutuklu şehit oldu. 7 Ekim’den bu yana her gün maruz kaldıkları ağır dayaklar sonucu morluklar ve kırıkları olan yüzlerce mahkum var. İsrail hapishanelerinin ABD’nin Guantanamo hapishanesine benzediğine ilişkin yorumlara tamamen katılıyorum. İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin çoğu, istismar, işkence ve uluslararası hukukla güvence altına alınan temel haklardan yoksun bırakılarak çok zor koşullarda yaşıyor.”

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın, “İnsansı hayvanlarla savaşıyoruz” cümlesini hatırlatan Abbasi, “Hele bir de bu Filistinli, İsrail hapishanelerinde tam kontrol altındaysa, durumu siz hayal edin. Bugün İsrail hapishanelerinde 10 binden fazla Filistinli tutsaktan bahsediyoruz. Sayıları binlerce olan Gazze’deki tutsaklar hakkındaysa hala kimse bir şey bilmiyor.” görüşünü aktardı.

“Tutuklandığım süreçte annem vefat etti”

Abbasi, 2 Nisan 2023’te tutuklandığından ve 29 Kasım 2023’te de serbest bırakıldığından bahsederek, İsrail hapishanelerinde tutuklu kaldığı yaklaşık 8 aylık döneme ilişkin şunları kaydetti:

“İlk olarak Kudüs’teki Moskobiyye hapishanesinde üç ay sorgulandım. Üç ay boyunca ailemden tek bir haber alamadım, üstelik bu süreçte annem vefat etti. Sonra Güney Filistin’deki Nafha hapishanesine transfer oldum, burada ömür boyu hapis cezasına çarptırılan tutsaklarla tanıştım. Gazze’ye yönelik savaşın başında vahşi şekilde Nakab hapishanesine transferler oldu. Nakab’ta tüm kıyafetlerimizin çıkarılmasına kadar her türlü kötü muameleye maruz kaldık. Güneşi görmemizi yasakladılar, günde üç kez dövülüyorduk. Günde bir öğün yemek yiyorduk ve yaklaşık 12 tutsak tek bir odada kalıyorduk. Namaz kılmamız engellendi, Kuran-ı Kerim’i yırtıp tuvalete koydular, duvarlara uygunsuz sloganlar yazdılar. Filistinli tutuklulara karşı cinsel tacizler de var. Durum hala bu şekilde, ben serbest bırakıldım ama arkamda on binden fazla tutuklu bıraktım.”

İsrail’in insanlık dışı uygulamalarının çoğunun Nakab hapishanesinde olduğunu ve buranın işgali altındaki en zor hapishaneler arasında yer aldığını belirten Abbasi, “Azimlerini kırmak istiyorlar, serbest bırakıldıklarında işgale karşı herhangi bir direniş eyleminde bulunamasınlar diye.” ifadesini kullandı.

“İşkence yapmak ve Filistinlilere eziyet etmek için bahaneye ihtiyaçları yok”

Abbasi, İsrail’in işkencelerinin Filistinli mahkumlara psikolojik etkilerine ilişkin şunları anlattı:

“Bu işkenceler bizi etkilemiyor, biz hapishanelerde daha fazla yüceliyoruz. İsrail hapishanelerinde savaş suçlarına varan zorluklara rağmen tutukluların moralinin yüksek olduğu görüyoruz. Zorluklara ve umutsuzluklara rağmen Allah’ın kullarıyla olduğuna, bu kapalı kapının açılacağına ve tüm tutukluların ailelerine, ülkelerine, sevdiklerine geri döneceklerine inanıyorum.”

İsrail güçlerinin, Filistinlilere işkence yapmak ve eziyet etmek için sebebe veya bahaneye ihtiyaç duymadıklarına vurgu yapan Abbasi, sorunun 7 Ekim’de değil, 75 yıl önce 1948’de işgalle başladığını dile getirdi.

Uluslararası hukuk ya da insan haklarını uygulamada çifte standart olduğunu aktaran Abbasi, sözlerini “Filistin’de yaşayan biri olarak uluslararası hukuku veya Batı’nın bize karşı tutumunu hesaba katmıyoruz, karşılaştırmıyoruz, yaşamımızın bir parçası haline getirmiyoruz çünkü burada çifte standart uygulanıyor.” şeklinde tamamladı.

Muhabir: Şule Özkan

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu