AktüelGüncelGündemTürkiye

İstanbul Enerji A.Ş.’den enerji tasarrufu önerisi

Paylaş:

İstanbul Enerji A.Ş.'den enerji tasarrufu önerisi

İstanbul Enerji AŞ Genel Müdürü Yüksel Yalçın, 12 madde sıralayarak evlerde ortalama yüzde 50’ye kadar enerji tasarrufu sağlanabileceğini ifade etti.

İstanbul Enerji Genel Müdürü Yüksel Yalçın, Enerji Verimliliği Haftası kapsamında yaptığı açıklamada son dönemde artan enerji maliyetleriyle birlikte çevre dostu tasarruf yöntemleri hakkında paylaşımda bulundu. Enerjinin verimli kullanılması konusunda yol haritası açıklayan ve Enerji Verimliliği Haftası’na dikkat çeken Yalçın, performansı ve kaliteyi düşürmeden var olan tasarımları iyileştirerek ve yeni teknolojileri kullanarak enerji israfının önlenmesi, enerji tüketim miktarının azaltılması gerektiğine vurgu yaptı.

“ENERJİYİ VERİMLİ KULLANMAK DOĞAYA YAPILACAK EN BÜYÜK İYİLİK”

İstanbul Enerji Genel Müdürü Yüksel Yalçın, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu öncülüğünde, 2050 için sıfır karbon hedefi doğrultusunda iklim değişikliğine ilişkin sera gazı emisyonlarının azaltılmasını amaçlayan enerji verimliliği danışmanlığı hizmeti gerçekleştirmekteyiz. Kurum ve kuruluşların, endüstriyel tesislerin, yerel yönetim binalarının enerji hedefleri doğrultusunda enerji yol haritası oluşturmaktayız. Enerjinin üretimi, yönetimi, doğru ve verimli kullanılması için alanında uzman danışmanlarımızla verimlilik arttırıcı projeler gerçekleştirmekte, danışmanlık hizmetlerimizi Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Ulusal Enerji Eylem Planlarını ve ISO 50001 standartlarını referans alarak oluşturmaktayız” dedi.

İstanbul Enerji Aş Genel Müdürü Yüksel Yalçın; enerji tasarrufunun evde başladığına dikkat çekerek, “Pandemi dönemi ile birlikte başlayan ve son aylarda yükselen maliyet artışları tasarruf yöntemlerini zorunlu tutmakta. Yaşamımızın olmasa olmazlarından enerjinin verimli kullanımı, sürdürülebilirliği için gerekli ve önceliklidir. Enerjinin verimli kullanılması doğaya yapılacak en büyük iyilik. “Enerji tasarrufu evde başlar” mottosuyla hazırladığımız 12 maddelik altın bilgi çalışması ile ilk olarak evlerdeki enerji tasarrufu önlemlerini anlatıyoruz. Bu 12 maddeyi uygulayarak evlerde ortalama yüzde 40 ila 50 arasında enerji tasarrufu sağlanabilir” diye konuştu.

Yalçın, “Akıllı priz kullanımıyla cihazları kullanmadığınız zamanlarda kapatarak, elektrik süpürgelerinizin filtrelerini düzenli temizleyerek, evinizdeki aydınlatma elemanlarını LED teknolojisine dönüştürerek, beyaz eşyaları satın alırken A sınıfı ürünler tercih ederek, küçük tasarruf yöntemleri uygulayabilir ve evde enerji tasarrufu yapabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

EVDE ENERJİ TASARRUFU İÇİN 12 ÖNERİ

Evde enerji tasarrufu için şu öneriler sıralandı:

“1- Aydınlatma elemanlarını led teknolojisine dönüştürerek aydınlatma giderlerimizde %60’a yakın tasarruf sağlayabiliriz.

2- Binamıza dış cephe yalıtımı yaptırarak, yıllık doğalgaz tüketimimizden %50 civarında tasarruf sağlayabiliriz.

3- Pencere ve kapılarımızda çift cam uygulamaları ve güçlü izolasyonla ısı kayıplarımızı azaltıp tasarruf sağlayabiliriz.

4- Beyaz eşya satın alırken enerji verimliliği yüksek, A+++ enerji sınıfı ürünler tercih ederek elektrik faturalarımızda %35’e yakın tasarruf sağlayabiliriz.

5- Oda termostatı kullanmak suretiyle, 18-21 derecelerde ideal ısı şartları oluşturup enerji tasarrufu sağlayabiliriz.

6- Radyatör bakımını düzenli yaparak verimli çalışmasını sağlayabilir, enerji tasarrufu yapabiliriz.

7- Bina hacmine uygun, enerji tasarruflu kombi seçimi ve düzenli bakımı ile enerji tasarrufu sağlayabiliriz.

8- Akıllı priz kullanımıyla cihazları kullanılmadığı zamanlarda kapatarak enerji tasarrufu sağlayabiliriz.

9- Isıtma ve soğutmada ısı pompası kullanarak enerji tasarrufu sağlayabiliriz.

10- Ütü seçiminde verimli enerji sınıfındaki ürünleri tercih edebilir, düzenli ütü bakımı yaparak enerji tasarrufu sağlayabiliriz.

11- Elektrikli ev aletleri prize takılı olduğunda enerji harcadığından, enerji tasarrufu etmek için, kullanmadığımız zamanlarda fişten çekebiliriz.

12- Elektrikli süpürgelerin filtrelerini temizleyerek enerji tasarrufu sağlayabiliriz.”

Pars Aqua Master Su Düzenleyici

Suyu temizler ve berraklaştırır.

Suyun içindeki mikroorganizmaları temizler.

Doğal filtrasyon malzemesidir.

Sudaki kimyasalları ve zararlı mikro canlıları temizler.

Sudaki ph değerini dengeler

Amonyum tutucudur

Sudaki kötü kokuyu engeller.

Su değişimlerini azaltır.

Tatlı su akvaryumları için uygundur.

Kullanımı

Pars Aqua Master Su Düzenleyici doğal filtre malzemesi temiz su ile yıkandıktan sonra filtre içerisine yerleştirilir.

Ortalama olarak 250 litre için 500 gram filtre malzemesi kullanılmaktadır.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu