GüncelGündem

İstanbul havalimanlarında yılın ilk çeyreğinde 831 bin 625 ton yük taşındı

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – Dünya genelinde, her türlü ulaşımın aksadığı Kovid-19 döneminde hızlılığıyla öne çıkan hava kargo taşımacılığı son dönemde daha da önem kazandı.

Salgın önlemlerinin azaltılmasıyla yoğunlaşan hava trafiğinin de etkisiyle 2023 yılında dünyanın önemli havacılık merkezlerinden İstanbul’da taşınan bagaj, kargo ve posta yükü ile ticari seferlerde artışlar istatistiklere yansıdı. Bu artışlar 2024 yılında da devam etti.

Yemen’deki Husilerin İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki gerekçesiyle 31 Ekim 2023’te Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koymaya, bazılarına da insansız hava araçları ve füzelerle saldırılar düzenlemeye başlamasıyla çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

Bunun etkisiyle deniz taşımacılığında rota uzarken hava kargo bir kez daha ön plana çıktı.

AA muhabirinin Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesinden derlediği bilgilere göre, İstanbul Havalimanı merkezli seferlerle bu yılın ocak, şubat ve mart döneminde iç hatta 41 bin 670, dış hatta 689 bin 982 ton yük taşındı. Toplam 731 bin 652 ton yük bu havalimanından yapılan seferlerle nakledildi.

İstanbul Havalimanı’nda 2023 yılının ilk çeyreğinde ise toplamda 638 bin 588 ton bagaj, kargo ve posta taşınmıştı. Bu yükün 40 bin 110 tonu iç hatlardan, 598 bin 478 tonu ise dış hatlardan nakledilmişti.

Bu rakamlara göre İstanbul Havalimanı’nda taşınan yük miktarı 93 bin 64 ton yükselişle yaklaşık yüzde 15 arttı.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda da yük artışı devam ediyor

Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’ndan bu yılın ocak-mart döneminde yapılan geliş-gidiş seferleri ile toplam 99 bin 973 ton yük taşındı. Bu yükün 30 bin 556 tonu iç, 69 bin 417 tonu dış hat uçuşlarıyla oluştu.

Geçen yılın aynı döneminde bu havalimanından iç hatlarda 25 bin 162, dış hatlarda 61 bin 150 ton olmak üzere toplam 86 bin 312 ton bagaj, kargo ve posta yükü taşındığı hesaplanmıştı. Geçen yıla göre nakledilen yük miktarında yüzde 16 artış oldu.

İstanbul’daki bu iki havalimanından yılın ilk çeyreğinde düzenlenen seferlerle oluşan yük miktarı, iç hatta 72 bin 226, dış hatta 759 bin 399 olmak üzere toplam 831 bin 625 ton olarak hesaplandı.

Geçen yıl aynı dönemde taşınan yük 724 bin 899 olarak istatistiklere yansımıştı. Bu rakamlara göre 2024 yılının ilk çeyreği geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında 106 bin 724 ton yük artışı oluştu.

Bu rakamlara göre, İstanbul havalimanlarında bu yılın ocak, şubat ve mart döneminde taşınan yük, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 15 arttı.

Atatürk Havalimanı’nın bu yıl taşınan yük miktarına istatistikte yer verilmedi.

Bu yılın başından itibaren İstanbul’un havalimanlarındaki ticari uçuşlarda artış devam etti.

İstanbul Havalimanı’ndan bu yılın ilk çeyreğinde iç hatta 25 bin 718, dış hatta 92 bin 281 olmak üzere toplam 117 bin 999 ticari uçuş icra edildi.

Bu havalimanında geçen yılın aynı döneminde 23 bin 914’ü iç, 83 bin 719’u ise dış hatta olmak üzere toplam 107 bin 633 toplam ticari uçuş yapılmıştı.

İstanbul Havalimanı’ndan yapılan ticari uçuşlar geçen yılın aynı dönemine göre 10 bin 366 fazla seferle yüzde 10 artış gösterdi.

Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’ndan, bu yılın ilk 3 ayında iç hatta 24 bin 874, dış hatta 30 bin 520 olmak üzere toplam 55 bin 394 ticari uçuş icra edildi.

Geçen yılın aynı döneminde bu havalimanında iç hatta 21 bin 716, dış hatta 26 bin 138 olmak üzere toplam 47 bin 854 uçuş düzenlenmişti. Yılın ilk çeyreğinde yapılan uçuşlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 arttı.

Atatürk Havalimanı’nın bu yılki ticari uçuşlarına istatistikte yer verilmedi.

Bu dönemde Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı ile İstanbul Havalimanı’nda toplam 173 bin 393 ticari sefer düzenlendi. Geçen yılın aynı döneminde İstanbul’dan 155 bin 487 ticari uçuş yapılmıştı.

Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında İstanbul’dan icra edilen geliş ve gidiş yönlü ticari uçuşların 17 bin 906 yükselerek, yüzde 11 arttığı hesaplandı.

Muhabir: Kenan Irtak

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu