GüncelGündem

İstanbul Photo Awards Jüri Üyesi Kozyrev: Görüntülerin dünyayı değiştirebileceğine inanıyorum

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – Usta fotoğrafçıların tecrübelerini aktardığı “İstanbul Photo Awards Talks”ın konuğu olan Kozyrev, söyleşinin ardından AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

 • İstanbul Photo Awards 10. yıl sergisi Rami Kütüphanesi’nde açıldı

Kozyrev, İstanbul Photo Awards’ı “Bence bu inanılmaz, bu günlerde çok benzersiz, bu bir klasik.” şeklinde tanımladı.

Yarışmanın, fotoğrafçıların çalışmalarını sunabileceği net kategorilere sahip olduğunu ve bunun fotoğrafçılar için önem taşıdığını belirten Kozyrev, “Zaten 10 yıl oldu. Sanırım ilk 7 yıl önce jüri üyesi olarak katılmıştım. Nasıl büyüdüğünü görebiliyorum. Küresel hale geldi.” ifadesini kullandı.

Kozyrev, “İstanbul Photo Awards Talks” etkinliğinde meslektaşları için faydalı olacak tecrübelerini paylaşmayı amaçladığını, sektör ve fotoğrafçılık hakkında bu tür toplantılar yaparak konuşmanın önemli olduğunu vurguladı.

“Mohammed’in çektiği ikonik bir görüntü”

Kazananların ödüllerini aldığını ve “Yeğeninin Ölü Bedenine Sarılan Filistinli Kadın” isimli fotoğrafıyla “Yılın Fotoğrafı” ödülüne layık görülen Mohammed Salem’in, Gazze’den çıkamadığı için duygusal bir video mesaj gönderdiğini hatırlatan Kozyrev, şunları söyledi:

“Jüri oturumu sırasında biliyorsunuz binlerce fotoğrafımız ve Filistin’den çok sayıda hikaye vardı. Seçmek kolay değildi, bu tür bir meselede düşünmek daha zordur. Kompozisyon hakkında düşünmeyi bırakırsınız, bu farklı bir yaklaşım gerektirir. Ama aynı zamanda bu bir fotoğraf yarışması, dolayısıyla ikonik bir görüntü seçmeniz gerekiyor.

Bence Mohammed’in çektiği ikonik bir görüntü. Çok şey anlatıyor. Ve aynı zamanda kaba, çiğ, düz değil. Çok hassas bir şekilde, çok şey anlatıyor. Orada neler yaşandığını anlıyorsunuz.”

“Tüm bu trajedinin üstesinden gelip işlerini yapmaya çalışıyorlar”

Kozyrev, Filistin’den çok sayıda başvuru olacağını önceden bildiklerine ve orada yaşananların alışılmadık olduğuna işaret ederek, “Filistin’den başvuran fotoğrafçıların çoğu yerel halktan. Orada sıkışıp kalmışlar. Yani yabancı değiller. Tüm bu trajedinin üstesinden gelip işlerini yapmaya çalışıyorlar.” diye konuştu.

“Asrın Felaketi” olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli depremlere dair çok sayıda fotoğrafla da karşılaştıklarını aktaran Kozyrev, böyle bir durumda haber yapmanın çok zor ve bir kurtarma operasyonuna yetişebilen fotoğrafçıların çok şanslı olduğunu dile getirdi.

Kozyrev, Gazze’deki gazetecilerin özellikle hayatta kalma konusunda dikkatli davranmaları gerektiğinin ve Gazze’de kalmaktan başka seçeneği olmayan bu kişilerin sahada neler olduğunu tüm dünyaya gösterdiğinin altını çizerek, “Ailelerine bakmaları gerekiyor. Çalıştıkları koşullar kesinlikle inanılmaz. Çatışma bölgesine gittiğimizde çoğumuzun dönüş bileti vardır, onların yok.” ifadesini kullandı.

Gazze’de yaşananlar ve fotoğrafın gücü hakkında Kozyrev, şunları kaydetti:

“Bence Filistin’de olanlara kesinlikle ‘soykırım’ diyebiliriz, buna hiç şüphe yok ve fotoğrafın gücü hala var. Eddie Adams’ın 1968’de Vietnamlıların infazını gösteren fotoğrafını hatırlıyorum. Evet, bu fotoğraf bir şekilde öğrencilerin dikkatini çekmişti. İnsanlar, Vietnam’daki savaşa karşı gösteri yapmak için dışarı çıktı. Filistin’deki savaşı protesto eden öğrencilerimiz var. Filistin’den gelen korkunç görüntüleri gördüklerine inanıyorum. Bu, onları dışarı çıkmaya ve bir şeyler yapmaya itiyor. Dolayısıyla bu güçlü görüntülerin dünyayı değiştirebileceğine inanıyorum.”

İstanbul Photo Awards 2024

AA’nın düzenlediği uluslararası haber fotoğrafı yarışması İstanbul Photo Awards’a bu yıl 20 binden fazla fotoğraf başvurusu oldu ve 10 kategoride 32 fotoğrafçı ödül kazandı.

Bu yıl Turkcell’in iletişim sponsorluğunda düzenlenen yarışmaya, Sony ödül sponsoru, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) yurt dışı etkinlik sponsoru, Türk Hava Yolları (THY) hava yolu sponsoru olarak destek verdi.

“Haber”, “spor”, “çevre”, “portre” ve “günlük yaşam” dallarında tekil ve seri fotoğrafların değerlendirildiği yarışmanın 10. yılının ilk sergisi, 23 Haziran’a kadar Rami Kütüphanesi F3 salonunda ziyaret edilebilecek.

Sergide, İsrail’in Filistin’de sürdürdüğü saldırılardan “Asrın Felaketi” olarak adlandırılan Türkiye depremine, Meksika suç örgütlerinden Afganistan mülteci kamplarına, Nijerya’daki plastik kullanımından Sri Lanka’da çöplüğe dönen fillerin yaşam alanlarına, Japonya’daki dünya yüzme şampiyonasından Wimbledon tenis turnuvasına, Hindistan’daki ayrımcılıktan İspanya sularında hayatını kaybeden göçmenlere kadar geçen yılın küresel olaylarını ele alan fotoğraflar yer alıyor.

Muhabir: Faruk Hanedar

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu