İstanbul Sancaktepe’de askeri helikopter düştü!

 Sancaktepe’de askeri helikopter henüz belirlenemeyen nedenle düştü. İlk belirlemelere göre 4 asker şehit olurken bir asker de yaralandı. Bölgeye güvenlik ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Sokakta kimsenin olmaması nedeniyle olayda siviller zarar görmediği ifade edildi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, helikopterin düşmesiyle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Sancaktepe İlçemiz Sarıgazi Mahallesi Fırtına sokakta bugün saat 11.00 sıralarında henüz tespit edilemeyen bir nedenle Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza bağlı ve eğitim uçuşu yapan bir askeri helikopterimiz düşmüştür. Kaza neticesinde askeri personelimizden 4 şehidimiz ve 1 yaralımız var.  Olay yerinde sivil vatandaşlarımızın yaralandığına ilişkin herhangi bir bilgi yoktur.  Şehitlerimize Allahtan rahmet, yaralımıza acil şifalar diliyoruz. Arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir.”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Akar, 10.30’da kalktığını belirttiği helikopterin düştüğü bölgede yaptığı incelemelerin ardından gazetecilere şu açıklamayı yaptı:

“Bugün sabah saatlerinde eğitim amacıyla kalkan helikopterimizde iki subay, iki astsubayımız ve bir uzman çavuşumuz eğitim faaliyetlerine başlamışlardır. Maalesef 11:02’de irtibat kesilmiştir, sonrasında da bu kazanın meydana geldiği görülmüştür. İki kahraman subayımız ve astsubayımız şehit olmuşlardır. Uzman çavuşumuzun ameliyatı yapılmaktadır. Doktorlar gerekli kararı verdiler, hazırlıklarını sürdürmektedirler. Kahraman pilotlarımız ve personelimiz acil iniş gerçekleştirme çabasına girmişlerdir, bunu da gördüğünüz gibi kimseye zarar vermeden gerçekleştirmek için büyük çaba göstermiş ve başarmışlardır.”

Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’ndan başsağlığı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kazanın ardından başsağlığında bulundular. Erdoğan, İstanbul’da yaptığı bir konuşmada “Samandıra’da elim bir helikopter kazasında kaybettiğimiz askerlerimize Allah’tan rahmet, yaralı askerimize Rabb’imden şifalar diliyorum” dedi.

Kılıçdaroğlu da sosyal medya hesabından şu mesajı paylaştı:

Jurnalci.com