AktüelGüncelGündemTürkiye

İstanbul’da icralar arttı; taşınmalar çoğaldı!

Paylaş:

İstanbul'da icralar arttı; taşınmalar çoğaldı!

Ülkenin ekonomik olarak yaşadığı darboğaz hayatın içinde somut birtakım değişikliklere neden oldu. Ulusal Yargı Ağı (UYAP) verilerine göre bu yılın ilk haftasında icra ve iflas dairelerine toplam 203 bin yeni dosya geldi. 181 bin dosya ise sonuçlandırıldı. İcra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı yılın ilk haftasında 21 bin adet artarak 7 Ocak itibariyle 22 milyon 593 bin adet oldu. Öyleki İstanbul’daki muhtarlar da son dönemde değişen birtakım gerçeklere dikkat çekerek yığılan icra tebligatlarından, birden bire artan kiralar sebebiyle ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan sorunlardan ve sayısı gün geçtikçe artan taşınmalardan bahsediyorlar.


İCRALAR İÇİN BOŞANIYORLAR

Bakırköy’de 40 bin kişilik nüfusa sahip Kartaltepe muhtarı Birgül Korkmaz, gelen icra evrak sayısının iki katına çıktığını belirterek şunları söylüyor: “İcra tebligatlarında artış var. Aile mahkemelerinden gelen evraklar arttı. Mahalleden duyduğum kadarını aktarıyorum. İcralarda eşler birbirinden etkilemesin diye çiftler boşanıyor. Annesinin babasının maaşından yararlanmak için bu yönteme başvuran aileler olduğunu da duyuyoruz. Bugün bir yardımsever dağıtmak üzere 73 paket et getirdi. İzdiham oldu. Duyan geliyor. Daha çok çocuklu aileleri gözeterek dağıtmaya çalışıyoruz. Gelen anneler aylardır eve et girmedi diyor. Ne diyeyim yani çok kötü…”

TAŞINMALARDA ARTIŞ VAR

İstanbul’un Üsküdar İlçesi Acıbadem Mahallesi Muhtarı Semra Aydın, son döneme ilişkin gözlemlerini şöyle paylaşıyor: “Taşınmalarda artış var. Muhitimiz eski bir mahalle. Burada daha çok emekliler yaşıyor. Bir kısım ise rezidanslarda yaşıyor. Buradaki kiralar 5 bin- 7 bin TL arasında değişiyor. İnsanlar kiraların daha uygun olduğu mahallelere taşınıyor. Burada yardım ettiğimiz kimi aileler de taşındı. Onlar da ne olur bizden elini çekmeyin diyorlar.”

Aydın, son olarak “Elimizde yığılmış tebligatlar bulunuyor. Trafik cezaları, icra borçları… Gelip almıyorlar, sıkıntı hat safhada” diyor.

ÇÜRÜK BİNANIN KİRASI 7 BİN TL

Kadıköy Yeldeğirmeni muhtarı Sultan Aksu, kiracılarla ev sahipleri arasında yaşanan sorunların arttığını dile getiriyor: “Ev sahipleri yüksek fiyatta verdikleri evlerin kiralarını alamıyorlar. Son bir aydır ihtarlar gelmeye başladı. Uzun zamandır icralar var. 1+1 evlerden 5 bin TL kira isteniyor. Bir binaya İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) çürük raporu verdi, yüksek risklidir bu bina dedi. O ev 7 bin TL’ye kiraya verildi. Mahallemizde bütün evler eski, rutubetli. Bina yaşı 50-120 arasında değişen binalar var ama 5-7 bin TL arasında kira istiyorlar. Ederi değil bir kere, ahlaklı bir tutum değil.”

MAHKEME KAĞITLARI ARTTI

Ataşehir, İçerenköy Mahallesi muhtarı Sırma Doğru, “Tebligatlarda, icralarda, boşanmalarda artış var” diyerek ev sahibi ve kiracı arasında artan sorunlara vurgu yapıyor: “Burada bin TL olan kiralar birden bire 3 bin TL’ye kadar çıktı. Şu anda İçerenköy’de 3 bin 500-4 bin TL’nin altında ev bulmak imkânsız. Ev sahibi ve kiracı sorunlarını dinlemeye başladık. İnsanlar ev arıyor ama bulmakta zorlanıyorlar. Burada aynı zamanda kentsel dönüşüm var. Evlerini bekleyen insanlar buradaki ev kiralarını veremeyecekleri için taşındılar.”

Pars Aqua Master Su Düzenleyici

Suyu temizler ve berraklaştırır.

Suyun içindeki mikroorganizmaları temizler.

Doğal filtrasyon malzemesidir.

Sudaki kimyasalları ve zararlı mikro canlıları temizler.

Sudaki ph değerini dengeler

Amonyum tutucudur

Sudaki kötü kokuyu engeller.

Su değişimlerini azaltır.

Tatlı su akvaryumları için uygundur.

Kullanımı

Pars Aqua Master Su Düzenleyici doğal filtre malzemesi temiz su ile yıkandıktan sonra filtre içerisine yerleştirilir.

Ortalama olarak 250 litre için 500 gram filtre malzemesi kullanılmaktadır.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu