İşte ‘yüzde 100 yerli WhatsApp’: PTT Messenger

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, yeni geliştirilen ve WhatsApp’tan esinlenen ‘PTT Messenger’ hakkında açıklamalarda bulunmasının ardından kurumun sitesinde bir tanıtım yayınlandı.

Habertürk’ün aktardığına göre,  PTT’nin internet sitesi üzerinden PTT Messenger ile ilgili yapılan tanıtım şöyle:

“PTT Messenger, güvenliği dünyaca ispatlanmış metodoloji ve teknolojiler dikkate alınarak geliştirilmiştir.

Farklı fonksiyonlar için farklı uygulamalar kullanmak yerine PTT Messenger, kaynak kullanımı optimize edilmiş şekilde çok fonksiyonlu kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

PTT Messenger, platform bağımsız çalışabilir yapısı ile etkin bir erişilebilirlik sağlamaktadır.

PTT Messenger, tamamen millî mühendislik kabiliyetleriyle geliştirilmesi nedeni ile, güncellenmeye elverişli bir tasarıma sahiptir.”

Ancak uygulama için veirlen erişim adresi http://messenger.ptt.gov.tr/ kullanılamıyor.

Bozdağ ne demişti?

Bozdağ, dün düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası PTT Messenger’a ilişkin şunları söylemişti:

“Bu, bir nevi WhatsApp’ın yerli ve milli olanıdır. Yüzde 100 yerli ve milli bir yazılım. Kamu kurumları bunu kullanacak, daha sonra vatandaşların kullanımına açılacak. Herhangi bir veri, sunucuda depolanmadığı için bu verilere ulaşmak mümkün olmayacaktır. WhatsApp’tan daha güvenli bir sistem geliştirildi. Bunun ilk uygulamasını da Sayın Başbakanımız Zeytin Dalı Harekatı’nı yürüten 2. Ordu Komutanımızla görüntülü Bakanlar Kurulu’nda konuştu, Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin gelişmeler hakkında bilgi aldı, Mehmetçiğimize ve komutanlarımıza başarı diledi. Hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyoruz. Önemli bir değişim, önemli bir gelişme.”

Jurnalci.com