GüncelGündem

İstiklal’deki terör hücumuyla ilgili önerge AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

Paylaş:

CHP, Taksim İstiklal Caddesi’nde 6 yurttaşın hayatını yitirdiği, 81 yurttaşın da yaralandığı terör saldırısının tüm boyutlarıyla araştırılması hedefiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği araştırma önergesinin öteki önergelerin önüne alınarak Genel Kurul’un bugünkü birleşiminde görüşülmesini önerdi.

CHP Grubu’nun önergesi üzerine kelamı, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker aldı. Şeker, “Bu üzere atakların bir daha yaşanmaması için muhataplarına vazifelerinin hatırlatılacağı ve Meclis’te yetkili olduğumuz bahis da milletin bize verdiği yetki de. ‘Bizim can ve mal güvenliğimizi sağlayın’ diye bizi buraya gönderenlere karşı sorumluluğumuz var. Onun için, neden bunlar yaşandı, tekrarı olmaması için neler yapılması gerekiyor. Meclis’ten beşerler tahlil bekliyor, bunun sorgulanmasını istiyor” dedi.

“DAHA EVVELKİLERİ SORGULAMADINIZ”

Daha evvelki terör hücumlarını anımsatan Şeker, şunları söyledi;

*Daha evvelkileri sorgulamadınız. Daha öncesinde, Suruç Katliamı yaşandığında ‘Biz, terör örgütlerinin yaptığı bu operasyonlar sonucunda bu kadar yurttaşımızı kaybediyoruz, bunlar nasıl sonlardan geçiyor?

*Nasıl burada, bu katliamları yapabiliyor?’ diye sorduğumuzda, ‘Araştıralım’ dediğimizde AKP ve MHP oylarıyla onları reddettiniz. O tarihlerde hudutlarımız bu biçimdeydi. IŞİD militanları bizim askerlerimizin karşısında el sallayarak orada tünel kazıyorlardı, siper kazıyorlardı ve böylesi durumlara müsaade ettiğiniz için Türkiye mülteci deposuna döndü.

*Birçok IŞİD hücresi burada bile, Ankara’nın göbeğinde bile, İstanbul’da bile hücreler kurdular ve o hücreler vakit zaman uyanıyor, uyandığında da bize ağır bedeller ödetiyor.

*Reyhanlı, Diyarbakır, Suruç, Ceylanpınar, Ankara Gar katliamı, Ankara Merasim Sokak katliamı, Reina katliamı, Güvenpark katliamı, Sultanahmet katliamı; bunlar arkası sıra yaşadığımız ve bir periyoda istikamet vermek için peşi sıra bize dayatılan katliamlar.

*En hafif tabirle ‘Yol verdiniz’ diyorum, araştırmadınız, gereğini yapmadınız, en hafif tabirle bu katliamlara yol verdiniz.

“SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMEDİĞİ İÇİN HAYATLARIMIZI KAYBEDİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “400 milletvekilini verin, bu iş huzur içinde çözülsün” kelamlarına hatırlatan Şeker, kelamlarını şöyle sürdürdü;

*Şimdi ne diyor, ‘Şehit kızımızın kanını sandıkta bırakmayalım.’ Yani bir katliam yaşanıyor, sorumlu, bu ülkeyi yönetim edenler, İçişleri Bakanı ve MİT, istihbarat, daima bir arada sorumlu. O sorumlular, sorumluluklarını yerine getirmediği için biz hayatlarımızı kaybediyoruz, muhatap olanlar bunu sandığa bağlıyor tekrar 7 Haziran, 1 Kasım seçimlerinde olduğu üzere.

*Bizim artık böylesi senaryolara inanacak insanlarımız yok. İnsanlarımızın huzurunu bir daha sağlayacak bir sistem kurulması gerekiyor, onun için de herkesin sorumluluğunu yerine getirmesi gerekiyor. ‘Bir defa bile güvenlik makalesi okumadım’ diyen İçişleri Bakanı misyonunu yapmalı.

*O gün 3 tane başka açıklama yapıldı İçişleri Bakanlığı’ndan, bir dediler, ‘Mümbiç’ten…’ bir dediler, ‘Afrin’den…’ bir dediler, ‘Kamışlı’dan geldi.’ Yani İçişleri Bakanı 3 başka açıklama yapar mı, bir şeyi teyit etmeden açıklayabilir mi?

“İSTİFA VİCDANİ BİR MÜESSESEDİR”

İYİ Parti ismine Erzurum Milletvekili Muhammet Naci Cinisli kelam aldı. Cinisli, “Terörle çok düzgün çaba edildiği algısı oluşturulurken yaşanan elim olayları neyle anlatacağız? 2002 yılında sıfır terörle devralınan Türkiye’nin 2022 yılında İstanbul’un göbeğinde bomba patlatılabilen hâle gelmesi muvaffakiyet mıdır? Başarısızlık durumlarında başvurulan istifa kurumunu hatırlatmak isterim. İstifa vicdani bir kuruluştur. Diyeceksiniz ki, ‘Memlekette o kadar sorun var ki her seferinde istifa mı edilecek?’ Her seferinde onlarca vatandaşımızın hayatlarını kaybettiğini hatırlatırım. İstifa edilerek yöneticilerin daha dikkatli olmasının sağlanması değerli bir devlet geleneğimizdir. İstifa sistemini iktidarın gündemine sunarım” dedi.

“BU ÖNERGE DE REDDEDİLECEK”

CHP’nin önergesi üzerine kelam alan HDP Eş Genel Lider Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, şunları söyledi;

*Şimdi, bu önerge de reddedilecek zira ne yazık ki iktidarın mensubu olan milletvekillerinin Taksim patlamasındaki gerçekleri açığa çıkarma üzere bir sıkıntıları ve niyetleri olmadığı üzere, bir de bunun üzerini örtme konusunda da bayağı beceriklice işler sergiliyorlar.

*Bu patlamada İçişleri Bakanı’nın yaptığı bir açıklama asla ötekini tutmadı. Bu türlü bir İçişleri Bakanı şimdiye kadar diğer ülkede olsa onlarca defa istifa etmiş olmalıydı ve yeniden İçişleri Bakanı daima kamuoyunu yanlış bilgilendirdi.

*Yok, efendim, işte, ‘PKK’dan, SDG’den, oradan buradan geldi’ diyerek gerçekleşmiş olan hudut ötesi operasyonun âdeta taşları döşendi, taşları, adeta taşları döşendi.

“PKK DİYEMEMİŞSİNİZ”

AKP Kümesi ismine İstanbul Milletvekili Mustafa Demir konuştu. Demir, şunları söyledi;

*Bu küme teklifiyle yapılan hücumun kim tarafından yapıldığını mı öğrenmek istiyorsunuz yoksa oburlarının, birilerinin değirmenine su mu taşımak istiyorsunuz? Onu göreceğiz.

*İYİ Parti Kümesinde bulunan bedelli arkadaşlarımızın hassasiyetle dinlemelerini istek ederim, istirham ederim. Küme teklifinde diyorsunuz ki örnek ‘20 Temmuz 2015’te Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde IŞİD tarafından intihar saldırısı düzenlenmiş, 5 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir, yapan IŞİD.’ Çabucak gerisinden iki gün sonra ‘22 Temmuz 2015 Şanlıurfa Ceylanpınar ilçesinde 2 polis, konutunda öldürülmüştür’ diyorsunuz, yapan yok. Yani küme teklifinde yapan yok, PKK’yı diyememişsiniz.

“PKK ÜSTLENDİĞİ HALDE GEREKENİZDE YAZAMAMIŞSINIZ”

*Taksim İstiklal Caddesi’nde bulunan Beyoğlu Kaymakamlığı önünde 19 Mart 2016’da intihar saldırısı düzenlenmiş, IŞİD tarafından yapılmış, 5 kişi hayatını kaybetmiştir. Çabucak gerisinden, benim Belediye Başkanlığı yaptığım devirde ‘İstanbul Vezneciler’de 7 Haziran’da 2016’da yaşanan terör hücumunda 6 polis, 5 vatandaş hayatını kaybetmiştir’ diyorsunuz, bunu PKK üstlendiği halde gerekçenizde yazamamışsınız.

“SİYASİ BİR BÜHTANDIR”

AKP’li Demir’in konuşması sırasında tartışma yaşandı. CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, şunları söyledi;

*Birincisi şu; bahsettikleri ataklarda ‘TAK’ diye bir örgüt çıktı. Önergede ‘TAK’ yazılmış. Örgütün PKK teması noktasında rastgele bir kuşku yoksa aslında beyefendinin neden bu kadar kızdığını anlamış değilim.

*İki, bu bahsedilen taarruzların her biri biz burada otururken oldu. Merasim Sokak’ta, biz burada otururken oldu, Kızılay’da, burada otururken oldu.  Ondan sonra, bu Meclis’te PKK’yı da IŞİD saldırdığında IŞİD’i de kınayan dokümanların altına imza attık.

*Erkan Akçay’la birlikte kürsüye çıktık, okuduk. CHP’yi, IŞİD’i terör örgütü görüp PKK’nın ismini söylememekle itham etmek siyasi bir bühtandır.

*Ben burada çıkmışım, yapılan saldırıyı kınamışım, altına imza atmışım, kürsüden parti ismini okumuşum; biri de çıkacak, diyecek ki, ‘PKK yapınca ismini anamıyorsunuz.’ O gün burada yüz yüzeydik, daima beraberdik.

*O söylediğiniz tutanakları çıkarır teker teker size okurum. Bu türlü bir haddiniz yok, bu türlü bir haddiniz yok” dedi.

“ALLAH BELASINI VERSİN”

CHP’li Şeker de şunları söyledi;

*Terör örgütlerinden medet umanların da terör örgütünü kullananların da Allah belasını versin. Araştırmayanların da Allah belasını versin. Burada okuma yazması olan ve… Bu devletin İçişleri Bakanlığının açıkladığı ‘TAK’ isimli terör örgütü üstlenmiştir. PKK’ya bir örgüt kurduruyorlar ‘TAK’ diye, ondan sonra, yok efendim, o katliamları yapıyor.

*O akına birinci giden milletvekili benim, oradaki, o yanan insanları ben gördüm. O terör aksiyonuna fırsat verenlerin Allah belasını versin. burada PKK da yazıyor DAEŞ de yazıyor IŞİD de yazıyor TAK da yazıyor.

*DHKP-C’nin de Allah belasını versin. Allah belasını versin diyerek değil… Bu terör örgütlerinin ardında oldukları bu aksiyonları soruşturmayanlar bu aksiyonun suçlusudur. Motamot okuyorum şöyle size, motamot okuyorum, ’13 Mart 2016’da tekrar TAK tarafından…’ TAK’ın PKK’nın bir modülü olduğunu bilmeyen bir geri zekalı değilim, sizin de o denli olmadığınızı düşünüyorum.

“SİZ VATANA İHANET EDİYORSUNUZ”

Ardından Şeker, AKP’lilere, “Beşiktaş’taki patlamada birinci giden bendim yeniden; Balat’tan duydum, birinci oraya gittim. En son, İstiklal Caddesi’ndeki patlamada da yeniden giden benim ve o vahameti, o vahşeti gören bir insan olarak burada söz oyunlarıyla, bu işlerin üstünü örtemezsiniz. Sorumluluktan kaçamazsınız. Bizden daha fazla vatansever olamazsınız, olamayacaksınız. Siz vatana ihanet ediyorsunuz” diye seslendi.

ÖZEL’DEN SERT AÇIKLAMA

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel de şunları söyledi;

*Milletvekilimiz Ceylanpınar saldırısı sırasında o ifadeyi kullandı. Sayın Küme Başkanvekili terör örgütlerinin yaptıkları sayılırken ‘Bütün CHP Kümesi bunları siz yaptınız…’

*Böyle bir şey yok. Ceylanpınar atağıyla ilgili tekraren buraya araştırma önergesi getirdik. Kendine güvenen bir iktidar ve onun destekçisi ‘Ceylanpınar’ı araştıralım’ kaygısı. Ceylanpınar’daki kuşkular şurada kümeleniyor.

*O problemlerden biraz evvel Ulusal İstihbarat Teşkilatı Lideri ‘Bunu nasıl yapacağız?’ sorusuna ‘Karşı tarafa 2-3 kişi yollarız, buraya roket attırırız ve bir münasebet buluruz’ demişti ya, o sözler ve akabinde Ceylanpınar’da bir anda iki polis memurunun kapı kırılmadan anahtarla açılıp sonra da susturucu silahla ensesinden şehit edilmesi kamuoyunda kuşkuları ağırlaştırdı. O vakit tekraren araştırma önergesi verildi, reddedildi. Ceylanpınar sorununa ait muğlak durum bundan ibarettir.

“CHP’NİN BU MEVZULARDA ABDESTİNDEN KUŞKU YOK Kİ NAMAZINDAN OLSUN”

*CHP’nin bu mevzularda abdestinden kuşkusu yok ki namazından olsun. CHP terör örgütleri ortasında yutkunmadan konuşabilen bir partidir.

*Tek partidir derim, birçok partiye haksızlık olur ancak AK Parti’ye nazaran konjonktürel olarak terör örgütleriyle müzakere eden, konjonktürel olarak milliyetçi kesilen, konjonktürel olarak IŞİD olduğu vakit onları öteki bir statüde görüp öteki bir terör örgütü olduğu vakit diğer bir yaklaşımda bulunan.

*Hele hele gözümüzün önünde oldu, sadece bir lokal seçimde bir büyükşehir belediyesi seçimini kaybediyorsunuz diye terör örgütü başkanından mektup alıp Anadolu Ajansına okutan, 33 erin katiline TRT kamerası yollayan, mikrofon tutturan bir zihniyetten alınacak dersimiz, söyleyecek kelamımız yoktur.

“TIPKI BAŞKA KATLİAMLAR ÜZERE ARAŞTIRILMADAN YANAYIZ”

HDP Küme Başkanvekili Meral Danış Beştaş da kelam alarak, “Şu anda, AKP, seçimlere giderken bir savaş iklimiyle gitmek istiyor. Kuzeydoğu Suriye’ye yaptığı operasyonun da, ‘Sandıklarda bebelerimizin hesabı verilecek’ demelerinin de burada Taksim araştırma önergesini, geçen hafta bizim verdiğimiz araştırma önergesini reddetmelerinin de bugün de olayı manipüle etmelerinin de tek bir gayesi var, Türkiye’yi savaş şartlarında seçime götürmek zira savaş dışında tutunabilecekleri hiçbir kısım kalmadı. Bu haksız taarruzlar karşısında da ‘Türkiye toplumu bu gerçekleri görsün’ diyoruz ve binlerce sefer tekrar ediyorum; Taksim saldırısını araştıralım, gerçek neyse ortaya çıksın. Tıpkı öbür katliamlar üzere, biz araştırmadan yanayız” diyerek CHP’nin önergesine dayanak verdi.

“ARAŞTIRMA YAPILMASINA GEREK YOK”

AKP Küme Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu ise “Biz konjonktürel olarak değil, ilkesel olarak bütün terör örgütlerinin karşısındayız… Evvelden, evvelden PKK üzere örgütler millete alçakça hücumlar yaparlar, bunu televizyondan bütün millet izler, sonra hücum buyruğunu verenler bunu keyifle takip ederlerdi. Ancak Türkiye eski Türkiye değil, artık biz Allah’ın müsaadesiyle terör saldırısını yapanları gece yarısı ensesinden yakalıyoruz, Türk yargısının önüne çıkartıyoruz ve bu buyruğu verenlerinde inlerini başlarına geçiriyoruz, gerisindeki memleketler arası güçlere de gerekli dersleri veriyoruz; o sebeple bu hususta bir araştırma yapılmasına gerek yok” dedi.

OSMAN ÖCALAN’I HATIRLATTI

İYİ Parti Küme Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ise şunları söyledi:

*Sizi birinci kez dinlemiyoruz, biz sizi Habur’da seyyar mahkemeler kurulurken de dinlemiştik, Oslo’da pazarlık yaparken de dinlemiştik Dolmabahçe’de ittifak oluştururken de dinlemiştik, Abdullah Öcalan’ın iletilerini Diyarbakır Meydanı’nda Nevruz Bayramı’nda okuttururken de dinlemiştik, lokal seçimlerde Osman Öcalan’ın tabirlerinin Anadolu Ajansı ve TRT üzerinden yayınlandığı periyotta de dinlemiştik.

*Birbirimize kızmayacağız, küsmeyeceğiz. Lakin teröre karşı verilebilecek bir uğraş varsa o çabayı Kurtuluş Mücadelesi’ni veren bu Meclis elbette ki vermeyi becerebilecektir ve bu mevzuya olan inancımız da tamdır.

REDDEDİLDİ

CHP’nin önerisi AKP ve MHP’lilerin oylarıyla reddedildi.  (AMKA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu