İYİ Parti’nin kurultay tarihi ve sürpriz adayın ismi

İYİ Parti’nin Afyonkarahisar Sandıklı’daki kampında sert tartışmalar sonrasında Meral Akşener istifa etme kararı aldı. İYİ Parti Genel Merkezi’ndeki toplantıdan sonra açıklama yapan İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray, “Sayın Genel Başkanımızın tekrar başkanımız olması konusunda olağanüstü baskıyla ve memnuniyet verici bir sevgiyle karşılaştık. Bu bizim ortak kararımızdır” dedi. Çıray kurultay için ağustos ayını işaret etti.

İYİ Parti’nin Afyonkarahisar Sandıklı’daki kampında sert tartışmalar yaşandı. Eleştiriler sonrası toplantıyı terk eden Akşener’i istifa etmemesi için kurmayları ikna etmeye çalıştı. Krizin ardından İYİ Parti olağanüstü kongreye gitme kararı aldı. Akşener, aday olmayacağını söyledi. Kurmayları ise farklı açıklamalar yaptı. Öte yandan İYİ Parti Genel Merkez’deki toplantı öncesi açıklama yapan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı İsmail Koncuk “Genel başkanımız tek aday olacak. Yolumuza devam edeceğiz. İstifa yok” dedi. İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray ise İYİ Parti Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında “Sayın genel başkanın tekrar genel başkanımız olması konusunda irade beyanı anlamında olağanüstü baskı ile ve memnuniyet verici sevgi ile karşılaştık. Ortak kararımızdır. Sayın genel başkanın iradeleri doğrultusunda ağustos ayında büyük kurultay yapma kararı almıştır” ifadelerini kullandı.

AKŞENER’İ KURMAYLARI İKNA ETMEYE ÇALIŞTI

Sandıklı’daki kampta yoğun tartışmalar yaşandı. Akşener, seçim sürecine ilişkin eleştirilerin ardından , “Seçim sonuçlarının sorumlusu benim” dedi ve toplantıyı terk etti. Akşener’in istifa kararını bildirdiği,yakın kurmaylarının vazgeçirmeye çalıştığı bildirildi.

KRİZDEN KONGRE KARARI ÇIKTI

Aranın ardından salona dönen Akşener, “Arkadaşlar kongreye gidiyoruz” dedi. Krizin ardından İYİ Parti bir ay içinde olağanüstü kongreye gitme kararı aldı. Kongre kararını değerlendiren Andican, “Seçim sonrası güven tazeleme olacak” demişti.

AKŞENER’DEN ADAYLIK AÇIKLAMASI

Yeniden aday olacağı duyurulan Akşener, yaptığı ilk açıklamada aday olmayacağını söyledi. Akşener, “Parti tüzüğümüzün şahsıma tanıdığı yetki çerçevesinde seçimli kurultay kararı almış bulunuyorum. Kurultayda aday olmayacağım, aday olacak arkadaşlarıma başarılar diliyorum.” dedi.

Parti tüzüğümüzün şahsıma tanıdığı yetki çerçevesinde seçimli kurultay kararı almış bulunuyorum. Kurultayda aday olmayacağım, aday olacak arkadaşlarıma başarılar diliyorum,

PARTİDEN İLK AÇIKLAMA

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan yaşanan krize ilişkin yaptığı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Genel Başkanımız Meral Akşener , Afyon’daki çalıştayımızın son gününde, seçim değerlendirmesi yaparak, tüzüğümüzün kendisine verdiği yetki ile seçimli kongre çağrısı yaptı.” dedi.

Genel Başkanımız Meral Akşener, Afyon’daki çalıştayımızın son gününde, seçim değerlendirmesi yaparak, tüzüğümüzün kendisine verdiği yetki ile seçimli kongre çağrısı yaptı.

ÜMİT ÖZDAĞ: AKŞENER ADAY OLACAKTIR

Akşener’in ‘aday olmayacağım’ açıklamasına ilişkin İYİ Partİ’den ilk yanıt Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ ‘dan geldi. Özdağ, Akşener için ‘aday olacaktır’ dedi ve CHP’ye de üstü kapalı ‘parti içi demokrasi mesajı gönderdi:Sayın Akşener’in kongre kararı parti içi demokrasi konusunda diğer partilere örnek olmalıdır.

İşte Özdağ’ın o paylaşımı;

Sayın Meral Akşener IYİ Partı genel başkanıdır ve önümüzdeki kongreden de genel başkan olarak çıkacaktır. Öte yandan Sayın Akşener’in kongre kararı parti içi demokrasi konusunda diğer partilere örnek olmalıdır.

LÜTFÜ TÜRKKAN: ADAY GÖSTERECEĞİZ

Özdağ’ın ardından Akşener’in adaylığına ikişkin bir açıklamada Lütfü Türkkan’dan geldi. Türkkan, “tüm teşkilatlarımız ile birlikte olağanüstü kongrede aday göstereceğiz” ifadesini kullandı.

Bizler, Meral Akşener’i, tüm teşkilatlarımız ile birlikte olağanüstü kongrede aday göstereceğiz.

Öte yandan İYİ Parti ‘nin kurucularından Fatih Eryılmaz’ın istifa ettiği öğrenildi. Eryılmaz resmi Twitter hasabından yaptığı açıklamada, ” İYİ Parti ‘den istifa ediyorum gerekli açıklamayı daha sonra yapacagım.” ifadelerini kullandı. Eryılmaz, Kayseri milletvekili adayıydı.

TOPLANTI ÖNCESİ AÇIKLAMA

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı, Adana Milletvekili İsmail Koncuk, “Genel başkanımız tek aday olacak bu genel kurulda ve yolumuza devam edeceğiz” dedi.

İYİ Parti’nin Afyonkarahisar’da gerçekleştirdiği çalıştayın son gününde, yaşanan gerginliğin ardından olağanüstü kongre kararı alındı. Genel Başkan Meral Akşener sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, yeniden aday olmayacağını açıkladı. Bu gelişme üzerine, İYİ Parti Milletvekilleri Genel Merkez’de toplandı. Toplantı öncesi ilk olarak Genel Başkan Yardımcısı İsmail Koncuk, girişte basın mensuplarının sorularını cevapladı.

‘GENEL BAŞKANIMIZ TEK ADAY OLACAK’

Koncuk, herhangi bir sıkıntının olmadığını söyleyerek, “Hayırlı uğurlu olsun, sıkıntı yok, Allah’a şükür. Genel başkanımız tek aday olacak bu genel kurulda ve yolumuza devam edeceğiz” dedi.
Bir basın mensubunun ‘İstifa söylentisi çıktı’ sorusuna Koncuk, “Hayır istifa yok. Aldığımız genel kurul kararıdır. Partimizin geçmiş yaşadıklarını değerlendirdik son derece olumlu çalıştay geçti aslında. Aslında genel başkanımız Türkiye’de tüm siyasi liderlere son derece yiğitçe bir mesaj da vermiştir, yani koltuğuna yapışıp kalan siyasi liderlerle Türkiye’nin bir yere varamayacağını biliyoruz. Parti içerisinde yaşanan her şeyi üstlenen bir genel başkan bir cesur genel başkandır. Dolayısıyla çok sert tartışmalar yok normal demokrasi içerisinde böyle tartışmalar elbet olacak, bunlar gayet normaldir. Onu bilmiyorum onu duymadım. Genel başkanımız parti tüzüğümüzün kendisine verdiği yetki doğrultusunda bir genel kurul kararı almıştır bu genel kuruldan daha da güçlenerek çıkacak bir İYİ Parti ‘dir. Aslında bunu konuşmamız lazım. Bu siyaseten ahlaki bir duruştur ve örnek bir duruştur. Milletimizin bu tarafına dikkat etmesi gerekir, değerlendirmesi gerekir. İYİ Parti ‘de sıkıntı yok yolumuza emin adımlarla devam edeceğiz. Kimsenin bir şüphesi olmasın, teşekkür ediyorum” diye konuştu.

KURULTAY TARİHİNİ AÇIKLADI

İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray’ın İYİ Parti ‘nin Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamadan öne çıkan kısımlar şu şekilde:

Esasen başarılı olmamıza rağmen yani 7-8 ayda kuruluşunu gerçekleştiren ve yüzde 10 barajını geçen bir parti olmasına rağmen kendi koyduğu hedeflere ulaşamadığı için büyük bir sorumlulukla İYİ Parti ‘yi olağanüstü büyük kurultaya davet etti. Sayın Akşener, aday olmayacağını söyledi. Bu kendi iradesidir. Ama il başkanlarından yöneticilerine kadar başka bir irade ortaya çıktı. Bu irade, sayın genel başkanın hepimizin imzalarıyla ilk yapılacak kongrede genel başkan adayı olarak gösterilmesidir. Sayın genel başkanın tekrar genel başkanımız olması konusunda olağanüstü bir baskı ve sevgiyle karşılaştık.

“%100 MÜTABAKATLA ALINMIŞTIR”

Buraya gelmeden önce başkanlık divanımız bir toplantı yaparak sayın genel başkanın iradeleri doğrultusunda Ağustos içinde büyük kurultayı yapma kararını almıştır. Türk milletine ve milletimize hayırlı olur inşallah. Bugün yaptığımız toplantıların sonucu %100 mütabakatla alınmıştır.

“BAHÇELİ’NİN BU AÇIKLAMARINI SITMA NÖBETİ OLARAK DEĞERLENDİRİYORUM”

Sayın Bahçeli demokrasi konusunda en son konuşacak adamdır. Çünkü sayın başkanımızla arasında büyük bir fark vardır. Çünkü biri kongreden korkar birisi kendi kongre çağrısı yapar. MHP’ye biz kurumsal olarak saygı duyarız. Onu yönetenler ölümü gösterip, sıtmaya razı edilmişlerdir. Sayın Bahçeli’nin bu tür açıklamalarını sıtma nöbeti olarak değerlendiriyorum.

Jurnalci.com