Bilim - Teknoloji

James Webb’in Mars’tan çektiği ilk görüntüler

Paylaş:

NASA’nın Aralık 2021’de başarıyla fırlattığı James Webb Uzay Teleskobu, Mars’ın ilk fotoğraflarını çekti. Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı’nın da dahil olduğu uluslararası bir ortaklığın ürünü olan teleskop, kızılötesi hassasiyeti sayesinde Mars’a farklı bir bakış açısı sunarak uydular, uzay araştırma araçları ve diğer teleskoplar tarafından toplanan bilgilere katkıda bulunuyor.

Mint’in haberine göre, Mars’ta toz fırtınaları ve hava durumu gibi kısa süreli olayların James Webb Uzay Teleskobu ile incelenebileceği düşünülüyor. İlk görüntünün sağ üst, sol üst ve sol alt köşelerinin her birinde, ağırlıklı olarak benekli koyu kahverengi rengi kıran üç açık kahverengi yama var. Renk kodlaması bu açık kısımların daha parlak olduğunu gösteriyor. Syrtis Major (siyah volkanik kaya), Huygens Krateri ve Hellas Havzası oklarla gösteriliyor.

Mars’ın kuzey yarımküresi ve kutupları ikinci resimdeki “ısı haritasında” mor ve kırmızı renklerle gösteriliyor. Daha parlak, daha sıcak iklimler turuncu ve sarı ile temsil ediliyor. Güneş’in neredeyse tepede olduğu sol kısımda oldukça büyük bir sarı alan görünüyor. Hellas Havzası, atmosferik olaylarla daha koyu hale gelen bu sarılık içindeki turuncu bölgeyi kapsıyor.

Üçüncü resimde Mars atmosferi gösteriliyor. Webb’in NIRSpec dedektörü tarafından karbondioksit, karbon monoksit ve su izleri bulundu. Bilim insanları bu verileri analiz ederek Mars’ın yüzey özellikleri, bulutları ve tozu hakkında daha fazla bilgi edinebileceğini umuyor.

halktv.com.tr // Dış Haberler

Paylaş:

PAROX CAM ÇİZİK GİDERME TOZU

Parox  oto camına nasıl uygulanır?

Parox’un cama uygulanması, boya üzerinde yaptığımız polisaj uygulamaları ile büyük benzerlikler gösteriyor. İkisi arasındaki temel fark, malzemelerin sertlik farkı. Boyalı yüzey cama oranla çok yumuşak. Cam çok sert bir malzeme olduğu için boyaya oranla daha yüksek devir/baskı/süre gerekiyor sonuç alabilmek için...

Parox  uygulamasına geçmeden önce, uygulama yapacağınız camı çok iyi yıkayın, kil uygulayın, cam üzerinde ne kadar boya, reçine, pislik vb. varsa temizleyin. Bu sayede camınızın durumunu daha 
net bir şekilde görebileceksiniz.

Parox un Hazırlanması

Parox toz halinde bir malzeme. Bunu camınızda kullanılabilir hale getirmek için sulandırmanız gerekiyor. Bunun için küçük bir şişeye yaklaşık 50 gr. kadar toz seryum dökün ve azar azar su ekleyip karıştırın/çalkalayın.

Kıvamının ne çok kuru, ne de çok sıvı olması gerekiyor.

Camınızın durumuna göre 50-150 gr. civarında parox

 yeterli olacaktır

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu