‘Kabil kasabı’ Gulbeddin, Afganistan’a döndü

Afganistan'da 'Kabil kasabı' olarak bilinen Gulbeddin Hikmetyar, Birleşmiş Milletler'in terör yaptırımları listesinden çıkarılmasının ardından, bugün başkent Kabil'e döndü.

Afganistan’da Taliban yanlısı silahlı örgüt liderlerinden Gülbeddin Hikmetyar’ın, Birleşmiş Milletler’in terör listesinden çıkarıldıktan sonra siyasete girmeye hazırlanıyor.

1996-97 yılları arasında ülkenin başbakanlığını da yapmış olan Hikmetyar, Taliban’ın ülkedeki gücünü artırmasının ardından Hikmetyar 1996’da Kabil’i terk etmek zorunda kalmış, 2003’te ise ABD tarafından terörist ilan edilmişti. Birleşmiş Milletler’in de yaptırım listesinde bulunan Hikmetyar’a yönelik yaptırımlar, geçen yıl imzalanan barış anlaşmasının ardından, Afganistan hükümetinin başvurusu sonucu kaldırılmıştı.

İşlediği suçlarla hatırlanıyor

Hikmetyar ülke tarihindeki en tartışmalı figürler arasında yer alıyor. 1980’lerde Sovyetler birliği işgaline karşı mücahit militanlarla savaşan yedi örgütten birinin lideri olan Hikmetyar, 1990’larda Kabil’in kontrolü için diğer mücahit fraksiyonlarla çatışırken işlediği suçlarla hatırlanıyor. Hizb-i İslami örgütünün ülke genelinde destekçileri var ve hükümetin bu örgütle barışmasının bazı Taliban liderlerini de barış için cesaretlendirebileceği düşünülüyor. Öte yandan zorbaca bir tonla konuşması ve daha fazla merkezi yetkisi olan bir hükümet talep etmesi nedeniyle Hikmetyar’ın tekrardan siyaset sahnesine girmesinden endişe duyanlar da bulunuyor.

Hamas’ın İhvan’la bağlarını kopararak İsrail’in 1967 sınırlarını tanımasının ardından, Hikmetyar’ın silah bırakarak Afganistan siyasetine dönmesi dikkat çekti. Geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu Hikmetyar hakkındaki yasağı kaldırmıştı.

 

ilgili haberler