Kadıköy rıhtıma 20 bin kişilik cami projesi onaylandı

Kadıköy rıhtımında 20 bin kişi kapasiteli ‘Kadıköy Ulu Cami Projesi’ne koruma kurulundan onay çıktı.

Hürriyet’ten Fatma Aksu’nun haberine göre, İstanbul 5 Numaralı Koruma Kurulu’nun 9 Kasım 2017 tarihli kararı doğrultusunda, projenin uygulanacağı yaklaşık 30 bin metrekarelik tescilsiz dolgu alanında, cami, şadırvan ve hizmet birimleri için 11 bin 232 metrekare taban oturumlu ve toplamda 33 bin 559 metrekarelik inşaat alanı oluşturuldu.

Peyzaj ve çevre düzenlemesi olarak 19 bin 730 metrekarelik alan ayrıldı. Projede, üç bodrum katlı ve yaklaşık 1200 araç kapasiteli yeraltı otoparkı da var.

15 Eylül 2009’da onaylanan ve imarda İstanbul’un anayasası olarak kabul edilen 1/100 bin ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı’nda, ‘Kentsel ve Bölgesel Yeşil ve Spor Alanı’, Çevre Bakanlığı tarafından 2 Kasım 2015 tarihinde onaylanan imar planı değişikliğiyle ‘cami alanı’na alındı.

Bakanlığın raporunda gerekçe olarak, İstanbul’un Anadolu yakasında, planlama alanı ve yakın çevresinde, ‘Selatin Cami’veya ‘Ulu Cami’ mahiyetinde cami olmadığı belirtilip, “Büyük cemaatlerle cuma namazlarının, bayram namazlarının veya kalabalık cenaze namazlarının kılınacağı bir ‘Ulu Cami’ inşa edilebilecek nitelikte uygun bir yerin planlanması gerektiği tespit edilmiştir” denildi.

Kadıköy belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2 Kasım 2015’te onaylandığı plana itiraz edip dava açtı. Gerekçe olarak da, 8 Ekim 2012’de onaylanan ‘Haydarpaşa Gar, Kadıköy Meydanı ve Çevresi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nda, arazinin büyük bölümü ‘İSKİ Hizmet Alanı’ ve ‘Kentsel SİT Alanı’komşuluğunda, ‘Etkileme Geçiş Sahası’ olarak görüldüğü ve aynı zamanda İSKİ’nin ileri biyolojik arıtma tesisi yapmayı planladığı rezerv alanı olduğunu gösterdi. İptal ve yürütmenin durdurulması için açılan dava henüz sonuçlanmadı.

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, eğer 5000’lik plana açtıkları dava sonucu, yürütmeyi durdurma kararı çıkmazsa, İBB’nin yapı ruhsatını düzenleyip inşaatı başlatabileceğini söyleyerek kararın ‘siyasi’ olduğunu öne sürdü.

Nuhoğlu şöyle konuştu: “İki yıllık süreçte bu bölgede 33 bin 559 metrekarelik bir inşaat yapısına dönüştü. İmar planında ibadet yeri olarak görünen bir alan değilken, il müftüsünün aklına dolgu alanına cami nereden geldi. Bu süreçte Kadıköy halkı bilgilendirilmedi. Bilirkişi raporları bizden yana. Kurul kararı iptali için açılan davada, 3. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Çevre Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün itirazıyla yürütmeyi durdurma kararı kaldırıldı. Ama dava devam ediyor. İhtiyaç olup olmadığı kararını Kadıköylülerin vermesi gerekiyor. Bu kadar geniş yapıya ihtiyaç olup olmadığı tartışılmalı. Kıyı kanununa göre, yapılaşma alanın yüzde üçünü geçemez, yükseklik 5.5 metreyi aşamaz. Bu kadar hızlı bir şekilde niye ihtiyaç duyuldu? Çevresinde 9 tane ibadet yeri var.”

Rakamlarla cami

Cami inşaatı: 21 bin 740 metrekare.

Namazgâh katı: 10 bin 166 metrekare.

Harim katı: 9 bin 828 metrekare.

Mahvil katı: 680 metrekare.

Şadırvan ve hizmet birimleri: 1066 metrekare.

Toplam cami inşaat alanı: 33 bin 559 metrekare.

Kubbe hizası: 1486 metrekare.

Kubbe çapı: 56 metre.

Cami yüksekliği: 46.5 metre.

Minare yüksekliği: 70 metre.

Cami cemaati: 5 bin 490 kişi.

Zemin altı otoparkı 3 bodrum kat ve toplam 1242 araç kapasiteli.

Jurnalci.com

ilgili haberler