Ekonomi

Karanfil Grup Yönetim Kurulu Başkanı Karanfil: “Türkiye Libya ve Afrika’da önemli işler almaya başladı”

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – Karanfil Grup Yönetim Kurulu Başkanı Murtaza Karanfil, Türkiye'nin önde gelen şirketlerinin Libya ve Afrika'da önemli işler almaya başladığını kaydetti.

Karanfil Grup'tan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Karanfil, özellikle Libya'da yatırım yapmak için ciddi bir potansiyel olduğunu, Türk iş insanları olarak Afrika ve yakın bölgelere sattıkları ya da satacakları ürünleri Libya'da daha uygun fiyata üretebilir, bu sayede hem bölgede hem de dünya genelinde Çin'in liderliğini dahi zorlayabilecek bir güce ulaşabileceğini belirtti.

Jeopolitik konumunun değeri ve bugünün dünyasının ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda Afrika'nın ne denli önemli olduğunun bir kez daha anlaşıldığını dile getiren Karanfil, bu kıtanın hem küresel güçlerin dış politikalarında öncelik verdikleri hem de tarih boyunca kontrol etmek istedikleri önemli bir bölge olduğunu açıkladı.

Karanfil, gelecek yüzyıl boyunca dünyanın neredeyse tamamının Afrika'ya yöneleceğine vurgu yaparak, “Küresel düzenin getirmiş olduğu hakimiyet alanını genişletme politikaları yarışında geri kalmamak için, dış ticaret reformlarımızı Afrika’ya hitap edecek şekilde tasarlayıp geliştirmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Libya'nın, stratejik konumu itibarıyla dünya tarihinde her zaman önem teşkil ettiğini aktaran Karanfil, bu ülkenin hem devletin hem de özel sektörün yatırım projeleri ile yer alabileceği dünya üzerindeki en önemli cazibe merkezlerinden olduğunun altını çizdi.

Karanfil, Libya'da 24 Aralık 2021'de yapılması planlanan ancak hayata geçirilemeyen seçimler sonrası yaşanan belirsizliğe işaret ederek, şunları kaydetti:

“Böyle bir ortamda tarafları bir araya getirmek ve diyalog kanallarını genişletmek için çaba gösteren Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Abdoulaye Bathily, Libya'da seçim çıkmazındaki tarafları bir araya getirilerek diyalog kanallarını genişletme girişimleri oldukça değerlidir. Türkiye ise ilk andan itibaren Libya’nın yeniden inşa ve kendi hikâyesini oluşturma isteğini görmüştür. Bu noktada gerekli hassasiyeti göstermiş ve göstermeye de devam etmektedir. Diğer taraftan iş yapma kabiliyeti yüksek bir ülke olan Türkiye, birçok alanda geliştirdiği projeleriyle de uluslararası alanda rüştünü defalarca ispatlamıştır. Libya Afrika için önemli. Libya'da belirsizliğin bitmesi bölgesel huzur demektir.”

Karanfil Grup Yönetim Kurulu Başkanı Karanfil, Türkiye'nin ilk andan itibaren Libya'nın yeniden inşa etme ve kendi hikayesini oluşturma isteğini gördüğünü, bu noktada gerekli hassasiyeti gösterdiğini ve göstermeye de devam ettiğini belirtti.

İş yapma kabiliyeti yüksek bir ülke olan Türkiye'nin birçok alanda geliştirdiği projeleriyle de uluslararası alanda rüştünü defalarca ispatladığına değinen Karanfil, “Güncel olarak en son 3 Ekim 2022 tarihinde Türkiye ve Libya arasında imzalanan stratejik anlaşmalar göstermektedir ki, kamu ve özel sektör ilişkilerinde geniş ve derin ticari iş birliği planlarını yapmaya olanak tanımaktadır.” açıklamasında bulundu.

– “Türkiye ile Libya arasında sayısız sektörde iş birliği fırsatı var”

Karanfil, Türkiye ile Libya arasında sanayi, lojistik, petrokimya ve gayrimenkul gibi sayısız sektörde iş birliği fırsatı olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu sektörlerde yapılacak yeni iş birlikleri hem Türkiye'nin Afrika'ya ihracatında hedeflediği 50 milyar dolarlık rakama katkı sağlayacak hem de iki ülke arasındaki 15 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine kolayca ulaşılmasını sağlanacaktır. Öte yandan Libya'dan hareketle 1,5 milyarlık Afrika kıtasındaki nüfusun tamamına doğrudan etki edecektir. Türk iş insanları, Afrika ülkelerinde önemli projelerin sorumluluğunu üstlenerek önlerindeki fırsatları değerlendirmeye başlasalar da her alanda çok daha büyük potansiyele sahip olduğumuzun gerçeğini unutmamak gerekiyor.”

Karanfil, bu potansiyeli yakalamaya gayret etmeleri ve mevcut konjonktüre uygun politikalar geliştirmeleri gerektiğine işaret ederek, uluslararası lojistik ağında Afrika'nın kapısı olarak nitelendirilen Libya ile iş birliklerinin geliştirilmesinin büyük önem arz ettiğini vurguladı.

Karanfil, son günlerde Türk şirketler açısından Afrika'da güzel gelişmeler yaşandığını ifade ederek, “Türkiye'nin önde gelen şirketleri Libya ve Afrika'da önemli işler almaya başladı. Dünyanın birçok coğrafyasında çalışan bir Türk şirketi Senegal'de 300 MW'lik santral projesini üstlenmiş durumda. Aynı şirket Libya'da önümüzdeki ay büyük bir elektrik santrali projesine başlıyor.” açıklamasında bulundu.

Türk şirketlere bölgeye yeni yatırımlar yapma çağrısında bulunan Karanfil, özellikle lojistik ve enerji sektörlerinde ciddi fırsatlar bulunduğunun altını çizdi.

Karanfil, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi olan Libya'nın halihazırda günlük 1,2 milyon varile yakın petrol ürettiğini ve yıllık 30 milyar dolarlık gelir elde ettiğini kaydederek, bu ülkenin petrokimya, turizm, sağlık, madencilik ve yapı sektörü gibi her alanda yatırıma ihtiyacının bulunduğunu belirtti.

İki ülke arasında yaklaşık 4 milyar dolarlık ticaret hacminin bulunduğunu dile getiren Karanfil, sözlerini şöyle tamamladı:

“Libya'daki tüm istikrarsızlık durumuna rağmen ulaşmış olduğumuz ticaret hacmimizi önünde bulundurduğumuzda Afrika'nın adeta giriş ve çıkış kapısı olarak adlandırdığımız Libya ile küresel politikalar karşısında son derece güçlü bağlar kurabiliriz. Libya, bugün hayatın devamlılığı için tekstilden mermere, gıdadan mobilyaya kadar birçok ürünü ithal ediyor. Bu durum ülkede yatırım yapmak için ciddi bir potansiyel olduğunu da gösteriyor.

Türk iş insanları olarak Afrika ve yakın bölgelere sattığımız ya da satacağımız ürünleri Libya'da daha uygun fiyata üretebilir, bu sayede hem bölgede hem de dünya genelinde Çin'in liderliğini dahi zorlayabilecek bir güce ulaşabiliriz. Bu durum sadece üretimde değil sağlıktan turizme kadar birçok alanda geçerlidir. Yapılacak olan lojistik işbirliği ile iki ülke arasındaki ilişkilerin derinliği, uluslararası konjonktürde diğer ülkelere de örnek teşkil edeceği gibi adeta oyun değiştirici, dengeleri sarsıcı ve önemli bir etkiyi de ortaya çıkaracaktır.”

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu