Bilim - Teknoloji

Karanlık üçlüden biri ateşi seviyor

Paylaş:

Berlin Humboldt Üniversitesi ve Hamburg Tıp Okulu’ndan araştırmacılar, sadizmin yanı sıra psikolojide “karanlık üçlü” (Makyavelizm, psikopati ve narsisizm) diye bilinen kişilik özelliklerine sahip kişilerin olanların ve yangın çıkarma eylemine ilgi duyup duymadığını öğrenmek istedi.

Hakemli bilimsel dergi Frontiers’in Psychology’de yayımlanan araştırma makalesinde orman yangınlarına ve Fransa’nın tarihi katedrali Notre-Dame’da 2019’da çıkan yangına atıfta bulunuldu.

“Yangınlar toplum için önemli bir sorun. Birçok insanın hayatına mal oluyor ve büyük maddi hasara sebebiyet veriyorlar. Adli örneklerde gözlemlenen önemli bir risk faktörü, suçluların yangına duyduğu ilgi” diyen araştırma ekibi, şöyle devam etti: Ancak, yangına ilginin ve yangın çıkarmanın kişilik özellikleri gibi diğer değişkenlerle ilişkisine dair çok az bilgi var.

Ekip konuyla ilgili daha fazla bilgi elde etmek için 222 kişinin dahil olduğu bir çalışma yürüttü. İlk önce bu kişilerde karanlık üçlünün belirtileri olup olmadığına bakmak için psikolojik değerlendirmeler hazırladı.

Bulgular, psikopatik özelliklerle yangın çıkarmaya ve yangını izlemeye yönelik ilgi arasında pozitif bir bağlantı olduğunu gösterdi.

Araştırma makalesine göre, karanlık üçlü arasında yangınla ilişkilendirilen tek özellik psikopati oldu. Bunun yanı sıra ateş ve sadizm arasında da bağlantı tespit edildi. (Independent Türkçe)

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu