Katar Emiri’nin çok beğendiği Çamburnu’na ağaç dikilecekti,ama köşkler yükseldi..

CHP'li Haluk Pekşen sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Trabzon Sürmene ye ait Çamburnu'nda yapılan Orman Köşkleri'ne dikkat çekti. Çamburnu 8 Ocak'ta çıkan orman yangını ile ülke gündemine oturmuştu.

Sürmene Çamburnu’nda Orman Köşkleri hızla yükseliyor. Orman Köşkleri’nin bu kadar tepki çekmesinin nedeni ise doğa ve kültür zenginlikleri ile eşsiz olan bölgede heyelan ardından da nedeni bilinmeyen bir yangın çıkması. Yangından bir hafta öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tesadüfen buradaki doğal güzellikleri göstermek amacıyla havadan Katar Emiri’ni gezdirmesi ise çok tartışılmıştı.

CHP’li vekil Haluk Pekşen ise sosyal medya hesabında Çamburnu’nda yapılan Orman Köşkleri’ne dikkat çekti ve şu fotoğrafları paylaştı.

trabzontweet

Pekşen mesajında ‘Ocak ayında orman yangını çıkan ve 50 hektar alanın yandığı sürmene Çamburnu’nun son hali’ yazdı.

Çamburnu’da yaklaşık 20 hektarlık alanı etkileyen yangında  250 yılda yetişen sarıçamlar yok olmuştu.  Bölge Türkiye’nin deniz seviyesine inen iki sarıçam alanından birisi olarak biliyor. Yangının ise 7 ayrı noktadan çıktığı biliniyor ancak piknikçiler nedeni ile mi yoksa sabotaj nedeniyle mi çıktı bilinmiyor.

surmene8803

18 Aralık 2016’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon’a gelen Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamad Al Sani ile bölgede kış turizmi yapılabilecek alanları helikopterle havadan incelemişti. Emiri havaalanında karşılayan Erdoğan helikopter turunun ardından Trabzon Sürmene’nin doğal güzelliklerine hayran kalan  Emiri makam aracına alarak oteline kadar bırakmıştı.(sözcü)