Katar’a verilen süre 3 Temmuz Pazartesi sona eriyor..şimdi ne olacak

Başta Suudi Arabistan olmak üzere Körfez Ülkeleri, Katar’a 23 Haziran tarihinde, arabulucu Kuveyt aracılığıyla 13 talepten oluşan bir liste sunmuş, ablukanın kaldırılması için bu taleplerin yerine getirilmesini şart koşmuştu. Listede Katar’daki Türk Üssü’nün ve El Cezire’nin kapatılmasını da içeren son derece sert maddeler yer almıştı. Katar’a talepleri yerine getirmesi için 10 gün süre verilmişti.

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman es- Sani bir hemen ertesi gün, El Cezire’ye yaptığı açıklamada şart koşulan taleplerin kabul edilemez olduğunu söyledi. Ancak Katar’a tanınan süre 3 Temmuz Pazartesi tarihinde dolacak.

Katar’ın bu talepleri kabul etmesinin mümkün olmadığı biliniyor. Peki tanınan süre dolduktan sonra ne olacak? Katar’a yeni yaptırımlar mı uygulanacak?

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel al-Jubeir, 27 Haziran tarihinde, Washington ziyareti sırasında Katar’a şart koştukları talepler soruldu. İletilen taleplerin pazarlığa açık olmadığını söyleyen Jubeir “Bir bakış açımız var. Adımlarımızı atıyoruz. Durum Katar’ın tavrını düzeltmesine bağlı. Eğer düzeltmezlerse izolasyon altında yaşamaya devam ederler” ifadelerini kullandı.

jurnalci.com

ilgili haberler