Kendilerine bile yararı dokunmayan Hacatmaçılardan TTB’ye kınama

Hacamatçılar Federasyonu adı altında kurulan bir dernek, ‘Savaş bir halk sağlığı sorunudur’ açıklaması yapan Türk Tabipleri Birliği’ni kınayacaklarını duyurdu.

Hacamatçılar Federasyonu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte Afrin’e yönelik devam ettirdiği Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin “Savaş, bir halk sağlığı sorunudur” diyen TTB’yi, genel merkez binası önüne giderek ‘kınayacaklarını’ açıkladı.

Federasyon, 10 yöneticisi gözaltına alınan TTB’nin söz konusu açıklamayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı karalamak için yaptıklarını savundu.

TTB, daha önce hazırladığı birçok raporda hacamat gibi yöntemlerin halk sağlığını tehlikeye attığını savunmuştu.

TTB’nin gözaltındaki başkanı Raşit Tükel, daha önce hacamat gibi tedavi yöntemleri için “Başka toplumlarda da var olan kupa terapisi, ‘Peygamber sünneti hacamat’ olarak hadisler eşliğinde pazarlanıyor. Tıbb-ı Nebevi kongrelerinde modern tıbbın konuları dini kavram ve uygulamalarla sorgulanıyor” yorumunda bulunmuştu.

İşte Hacamatçıların o bildirisi:

“Degerli Haccam ve Haccame Arkadaşlar,

Türkiye Tabibler Odası ve İstanbul Tabib Odası, Ülke Güvenligi ve Sınır Güvenligini Saglamak Amacıyla Başlatılan, ZEYTİN DALI HAREKATI’nı Bahane Ederek, Sayın Cumhurbaşkanımız R.Tayyip Erdogan’a Karşı Karalama Kampanyası Başlatmışlardır…

Bu Vesileyle, Cumhurbaşkanımızın Yanında Oldugumuzu, Ülke Güvenligi İçin Başlatılan Bu Savunma Harekatını Destelemek ve Tabibler Odasını Kınamak Adına, Eminönü’ndeki Tabibler Odasının Önünde Toplanarak, Basın Açıklaması Yapılacaktır. Tüm Haccam ve Haccamelere Duyrulur.

Nuruosmaniye Camii nde kılınacak olan Cuma namazından sonra”

Jurnalci.com