Kılıçdaroğlu günah çıkartıyor:”Ekmeleddin İhsanoğlu doğru tercihti”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Nisan’daki referandumda kabul edilen "partili cumhurbaşkanlığı" sistemine dair açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, “Bir partinin genel başkanı cumhurbaşkanı olmamalı” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan İlk Açıklama!
Kemal Kılıçdaroğlu'ndan İlk Açıklama!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Nisan’daki referandumda kabul edilen “partili cumhurbaşkanlığı” sistemine dair açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, “Bir partinin genel başkanı cumhurbaşkanı olmamalı” dedi.

BirGün’de yer alan haberde Kılıçdaroğlu, referandumda Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) verdiği “mühürsüz oy ve pusulaların da geçerli sayılması” kararının hukuka aykırı olduğunu tekrarlarken, “Sandıktan ‘hayır’ çıktığını bütün dünya kabul ediyor” dedi.Kılıçdaroğlu, “YSK üyeleri hakkında ayrıca suç duyusunda bulunacağız. Bir yargıcımız var ona saygı duyuyorum gayet güzel bir muhalefet şerhi yazmış” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, 2014’teki Cumhurbaşkanlığı seçimi için MHP ve CHP’nin çatı aday olarak belirlediği Ekmeleddin İhsanoğlu’nun doğru bir karar olduğunu savundu.

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar hakkında disiplin süreci başlatılmasına ilişkin olarak açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Bizim partimizde bütün arkadaşlarımız fikirlerini aktarırlar. Genel başkan dahil herkesi eleştirebilirler. Hiç kimse kendisini partinin üstünde görmemeli, eleştirinin dozunu kamuoyu önünde istediğim lafı söylememeli. Salı günü onu söyledi. Partiyi kim yıpratırsa kapının önüne koyacağım, nokta” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Baykal’ın “Abdullah Gül yüzde 49’un temsilcisi olabilir” sözlerine ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, “İsimlerin konuşulması hiç doğru değil. İsimleri daha şimdiden hedef tahtası haline getirmek doğru değil. Şimdiden konuşup onları törpülemek doğru değil” ifadelerini kullandı.

ilgili haberler