GüncelGündem

Kırgızistan, ABD’den iç işlerine karışmamasını istedi

Paylaş:

BİŞKEK (AA) – Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü Askat Alagozov, sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanı Caparov’un ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’a gönderdiği yanıt mektubunu paylaştı.

​​​​​​​Caparov, Blinken’a gönderdiği mektupta “Mektubunuzun içeriğinin devletimizin iç işlerine müdahale işaretleri taşıdığını üzülerek belirtmek isterim. Sizden tek isteğim ülkemizin iç işlerine karışmamanızdır.” ifadesini kullandı.

Blinken’ın “Sivil toplumunuz uzun zamandır bölgenin en güçlüsü ve Kırgızistan’da demokrasinin önemli bir parçasıdır” görüşünü hatırlatan Caparov, halkının adalet ve özgürlük arzusuna sahip olduğunun altını çizdi.

Mektupta Caparov ayrıca parlamentoda görüşülen Sivil Toplum Örgütleri (STK) Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarı ve yabancı kaynaklı STK’ler hakkındaki görüşünü de paylaştı.

Tasarıyla yabancı kaynaklı STK’ler üzerinde denetimlerin artırılması planlanıyor

Caparov, söz konusu yasa tasarısı ile devletin kendi statüsüne yakışır şekilde yabancı kaynaklı kar amacı gütmeyen STK’lere paranın nereden geldiği, kim tarafından, nasıl ve hangi amaçla harcandığını denetlemeyi amaçladığını aktardı.

Ülkedeki yabancı kaynaklı STK’lerin ve taleplerinin anayasaya aykırı olmadığını, uluslararası yükümlülüklere uyumlu olduğunu belirten Caparov, bu doğrultuda uzun yıllardır yabancı ortaklarla çalışan ve fonlanan kuruluşların çalışmalarından memnun olduklarını ve desteklediklerini vurguladı.

Caparov, Kırgızistan’da devlet organlarının inisiyatifiyle hazırlanan “yabancı ajanlara”, “medyaya” ve “sivil toplum kuruluşlarına” yönelik yasa tasarılarının sözde özgür medya ve bazı STK temsilcileri tarafından “düşmanlıkla” karşılandığını ifade etti.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve ABD’deki vergi mükellefleri tarafından finanse edilen bazı medya kuruluşları ve STK’lerin bu tasarı sayesinde gerçek vergi kontrolüne tabi tutulacaklarını hatırlatan Caparov, UNDP, AGİT, USAID gibi uluslararası kuruluşların AB üye ülke ile ABD büyükelçilikleri ve Kırgız STK’lerine bağış yapan diğer kuruluşlar ile bazı yabancı ülkelerin medyası, milletvekilleri ve politikacılarının da söz konusu tasarıya yönelik eleştirilere dahil olduğunu aktardı.

Blinken’ın mektubunda “ABD hükümetinin ve uluslararası ortakların desteğiyle sivil toplum kuruluşları tarafından uygulanan programlar aracılığıyla vatandaşlarınızın sağlık ve eğitim gibi hayati hizmetlere erişimini tehlikeye atıyorsunuz.” dediğini anımsatan Caparov, tasarının yasallaşmasıyla ABD ve AB sermayeli STK’lerin programlarının finanse edilmesine yönelik bir engel görmediğini kaydetti.

Caparov, Blinken’ın ülkedeki bazı STK’lerin ilettiği doğru olmayan bilgilere dayanarak mektup yazdığını düşündüğünü belirtti.

Ülkesinin ABD dahil tüm ülkeler ve uluslararası ortaklarla çalışmaya hazır olduğunu vurgulayan Caparov, “Kırgızistan’da insan hakları ve özgürlüklerinin Kırgız Cumhuriyeti Anayasası ve yasaları tarafından güvenilir bir şekilde korunduğunu görmeye sizi davet etmekten onur duyuyorum.” dedi.

Blinken, 7 Şubat’ta, Caparov’a gönderdiği mektupta, devletin STK’ler üzerindeki denetim mekanizmalarını kuvvetlendirdiği değerlendirilen yeni kanun tasarısı hakkında endişelerini dile getirmişti.

Muhabir: Nazir Aliyev Tayfur

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu