Yazarlar

Kısa kısa dertleşme

Paylaş:

Uzun zamandır köşe yazısı yazamadım. İster tembellik deyin,  ister içe kapanma, isterse ruhsal bir yorgunluk… Sonuçta kafamı toparlamakta biraz zorlandığım anlar oldu. Bildiğiniz gibi tembellik en kolay kazanılan alışkanlıktır! Bu nedenle kısa kısa bazı temel konulara değineyim istedim.

İlimizden başlarsak; Sinop’ta bir kez daha gördük ki, birileri yeşile düşman! Elbette doğadaki yeşile; doların yeşiline olacak değil ya! Yapılacak Millet Bahçesi-Meydan Projesi adı altındaki düzenlemenin başlama ile bitime doğru görünen hali arasında büyük farklılıklar var! Amaç surların çevresinin açılarak görüntünün değişimi ve meydanın düzenlenmesiydi. Dakika bir, gol bir oldu; Niçin yıkıldığı anlaşılamayan Ağız Ve Diş Sağlığı Merkezi’nin yerine ucube kulübeler yapıldı. Madem bunlar yapılacaktı niye öbür bina yıkıldı? Hani buralar Valilik dâhil yıkılıp koskoca ve Sinop’umuza yakışan bir meydan olacaktı?

Gol iki; bu sonradan ekleme dayatma yapıların tamamı bittikten sonra alanın kıyısında birdenbire tarihi kalıntılar bulunuverdi! Ne büyük rastlantı; 2-3- metre sağında-solunda-önünde-arkasında olmayan kalıntılar tam da bomboş alanda ortaya çıkmasın mı? Ne tesadüf değil mi? Elbette anında gerekenler yapıldı, etrafı korumaya alındı, hemen kazı ekipleri olaya el koydu. Yerseniz…

Uğur Mumcu alanı bir avuç yeşil alandı; şimdi sizlere ömür! Yani gol üç… Ayağa dolaşan birkaç ağaç hallediliverdi. Şimdi buralar tamamen beton olacak. Hele Şehir Kulübü Bahçesindeki ağaç sevgisi gözlerimizi yaşarttı! Gol dört… Kimse görmeden bazı hain ağaçlar sökülüp infaz edildi! Kalanların etrafı da dünyada örneği görünmeyecek şekilde kaçamasınlar diye olsa gerek; yarım metre yüksekliğinde ve ağacı sımsıkı saran beton yığınıyla çevrildi… Bu yeşilseverleri kutlamak artık tüm halkımıza düşüyor! Ha; bu arada bu heykelin çevresindeki yeşil alanın da tam konsepte uygun olarak kalan yeşilleri de betonla kaplandı. Artık halkımıza “Ne ton yeşil renk olsun?” diye sorup boyayacaklardır mutlaka…

Asıl gol, meydan denen açık alana kulübe gibi akıllardaki olmazsa olmaz dini dekor eklenince geldi! Eğer buralara bir cami gerekiyorsa Sinop halkı laiktir; ama asla ibadethanelere karşı değildir;bu nedenle bir cami gerekiyorsa gerçek büyüklüğüne ve güzelliğine uygun bir cami uygun bir alana planlı-programlı olarak yapılabilirdi. Ama amaç bağcı dövmek olunca…Tüm bunları yapıyorsunuz; sanmayın ki Sinop halkı uysal görünse de koyundur! Bunu gün olur çok acı şekilde öğrenirsiniz!

Gelelim ulusal bir oldu-bittiye… Dünyada sayılı olan bir havaalanı göz göre göre yok ediliyor! Bir tek pisti bile milyar dolarlar eden Atatürk Havaalanı zaten ilk darbesini yeni ve koşullara uymayan bir havaalanı yapılarak almış ve kapatılmıştı. Sonra adından ve dünya çapındaki ününden kurtulmak için olsa gerek; içinde koskoca hazır ortamlar varken hiç kullanılmadı diyeceğimiz bir pandemi hastanesi yine olsa olsa rastlantıdır; tam da pistin başına kuruluverecekti! Dünya ağzı açık bizi izliyordu; şüphesiz bu buluşumuza hayrandılar… Ve son darbe geldi; kalan alana izni-mizni olmasa da, nasılsa yazar göndeririz düşüncesiyle bir pisti daha kazılmaya başlanıverdi. Halkımızın büyük isteği sonucunda yakarışlarına daha fazla dayanamayan hükümet “Tamam, ağlamayın, alın size bir Millet Bahçesi, burada da yatar yuvarlanırsınız” diyerek kolları sıvamıştı çoktan…

Şimdi artık gözümüz aydın… Hiçbir uygar devletin zor zamanları için elden çıkarmayacağı, kullanmasa da yedekte tutacağı, üstelik ufacık yatırımlarla çok büyük oranda ilk sırayı alacak bir havaalanımızı ellerimizle yok ettik! Bu konuda aklıma ilk gelen şunlar oldu: Cepte de, hazinede de metelik kalmadığından, daha önce buralar birilerine pazarlanmış olabileceğinden, havaalanının içi olmasa da çevresinde arazisi olan birileri sadece bu havaalanı yüzünden bu kıymetli bölgede gökdelen gibi yüksek binalar yapamadığından olsa gerek; mızırdanmaya, alacaklarını istemeye başlamış olmalılar… O zaman hükümetten düşmeden önce bu yandaşların geleceklerinin garantiye alınması için bunların da ellerinden geleni yapması gerekiyordu, yapıyorlar… Düşünün; havaalanı artık geri dönüşümsüz olarak yok edildiğinde çevredeki imar izinleri hızla değişir ve gökdelen izinleri çıkarsa? Yorum yok!

Son alarak; adamın biri yine bizim ağayı aldatmış! Gitmiş ona “Benim adım Sedat” demiş. Ama sonradan ağa öğreniyor ki bu adamın adı Sedat değil SADAT’mış! Hadi bakalım, böyle bir sahtekârlık yapılır mı ya! İnsan böyle kandırıkçı olabilir mi? Ağa da restini çekmiş; “Bu adam beni kandırdı, ben de bu adamı artık hiç tanımıyorum!”

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu