AktüelGüncelGündemTürkiye

Kız kardeşine tecavüz edip hamile bırakan şahsın cezası belli oldu

Paylaş:

Kız kardeşine tecavüz edip hamile bırakan şahsın cezası belli oldu

Kocaköy ilçesinde 14 yaşındaki Z.K., uyuşturucu ve alkol bağımlısı ağabeyi 17 yaşındaki A.K.’nin tecavüzüne uğradı. Z.K.’nin bir süre sonra anormal derecede karnında şişkinlik ve ağrıları oluşunca ailesi tarafından doktora götürüldü.

Muayene edilen küçük yaştaki kızın 28 haftalık gebe olduğu ortaya çıktı. Kız bebek dünyaya getiren Z.K.’nin bu durumu hastane polisi tarafından adli makamlara bildirilince soruşturma başlatıldı.

“ŞİKÂYETÇİ DEĞİLİM AMA BEBEĞİ DE İSTEMİYORUM”

Çocuk İzleme Merkezinde pedagog eşliğinde ifadesi alınan Z.K., önce hiçbir şey anlatmak istemedi, ancak daha sonra korkunç gerçeği açıkladı. Ağabeyinin tecavüzüne uğradığını belirten Z.K., iki yıldan beri cinsel istismara maruz kaldığını ifade etti.

İlk tecavüzün 13 yaşındayken olduğunu, ardından üç kez daha ağabeyinin tecavüzüne uğradığını ifade eden Z.K. yaşananları şu sözlerle anlattı:

“Son tecavüzü 7-8 ay önce oldu. Annem ve babam evde yokken ağabeyim beni başka bir odaya çağırdı. Burada bana zorla tecavüz etti. Elimle kendisini uzaklaştırmaya çalıştım, ancak başarılı olamadım.

Ahırda keçileri baktıktan sonra yanıma geldi. Ben iki kız kardeşimi uyutuyordum, bana yaklaşınca kızdım, uzaklaştırmaya çalıştım. Kendisine gücüm yetmediği için bana tecavüz etti.

Akrabalarımın ve ailemin tepkisinden korktuğum için kimseye bir şey anlatamadım. Karnım büyüyüp sancılarım başlayana kadar hamile olduğumun farkında değildim.

Karımdaki anormal şişkinliğini ailem de fark edince hastaneye götürüldüm ve burada hamile olduğumu öğrendim. Ağabeyimden şikâyetçi değilim, ama dünyaya getirdiğim bebeği de kesinlikle istemiyorum”

Dağkapı Devlet Hastanesi, gebelik süresi 28 hafta iken Z.K.’nin canlı kız bebeği dünyaya getirdiği şeklinde doğum raporu düzenleyip savcılığa bildirdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca derhal korumaya alınarak psikolojik destek verilen Z.K, güvenlik nedeniyle başka bir şehre nakledildi, dünyaya gelen bebek de devlet korumasına alındı.

“ALKOL ALINCA YAPMIŞ OLABİLİRİM”

Ağabey A.K de polis tarafından gözaltına alındı. Kardeşine tecavüz ettiğini hatırlamadığını, ancak alkol aldığı zamanlarda böyle bir şey yapmış da olabileceğini belirtti.

Tanık olarak dinlenen anneleri N.K, “Kızımın hamile olduğundan haberim yoktu, bol elbiseler giydiği için bizden gizliyordu. Olay günü bayılınca hastanede hamile olduğunu öğrendim, kızım devlet korumasına alındı, ancak nerede olduğunu bilmiyorum” dedi.

 “ALLAH OĞLUMU AFFETSİN”

Babaları C.K. de “Oğlum bir hata yapmış Allah onu affetsin. Yaşadığım acıyı bilirim. Oğlum da, kızım da bana bir şey anlatmadı. Kızım olay günü fenalaşıp bayılınca hastaneye götürürken eşim halime olduğundan şüphelendi ve ‘Bunun karnı şişmiş, hamile olabilir. Doğum hastanesine götürelim’ dedi. Hamile olduğunu hastanede öğrendim. Kızımı devlet kadın sığınma evine yerleştirdi” dedi.

AĞABEYİNİN FAZLA CEZA ALMASINA ENGEL OLMAK İSTEDİ

Tutuklanan A.K. hakkında Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı. Adli Tıp Kurumuna sevk edilen A.K’nin işlediği suçun hukuki anlam ve sonuçlarını algılayacak düzeyde olduğu yönünde rapor verildi.

Mahkeme, mağdur Z.K’nin ilk ifadesinde, tecavüze uğrarken ağabeyinin kendisini kanepeye atarak, ‘Kapa çeneni’ diyerek kendisine saldırdığı şeklinde ifade vermiş olmasına rağmen mahkemedeki son duruşmada “Bana istiyorsan, gidebilirsin’ dedi. ‘Kapa çeneni’ diyerek beni zorla alıkoymadı” şeklindeki ifadesiyle ağabeyinin fazla ceza almasına engel olmaya çalıştığı için bu ifadesine itibar edilemeyeceğinden sanığı 15 yaşından küçük kız kardeşine birden fazla nitelikli cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle 45 yıl hapisle cezalandırdı.

CEZA 10 YILA DÜŞÜRÜLDÜ

Suç tarihinde 15-18 yaş grubunda olduğu için ceza 30 yıla indirildi. Ancak çocuk hakkında verilecek cezanın 12 yıldan fazla olamayacağından ceza önce 12 yıla, ardından verilen cezanın geleceği üzerindeki olası etkileri nazara alınarak lehine taktiri indirim sebebi kabul edilerek TCK’nın 62. Maddesi uyarınca “İyi hal”den ceza 10 yıla düşürüldü.

Zorla tecavüz iddiasıyla ilgili kız kardeşinin ifadelerini değiştirmiş olması nedeniyle sanık “Kişiyi zor kullanarak hürriyetinden yoksun kılmak” suçundan ise beraat etti.

ÜYE HÂKİM SANIK LEHİNE MUHALİF KALDI

Mahkemenin bir üye hakimi ise karara sanık lehine muhalif kaldı. Üye hakim, Z.K’nin ifadesinde ağabeyinin kendisini zorla kanepeye atarak tecavüz ettiğini, ancak daha sonraki bu ifadesinden vazgeçmiş olması nedeniyle şüpheden sanık yararlanır ilkesi gereğince sanık hakkında cezada artırım yapılmasına karşı muhalif kaldığını belirtti.

Üye hakim, sonuç ceza değişmemiş olsa da, ağabeyinin kendisine saldırdığı şeklindeki ifadesinden dolayı cezanın artırılamayacağını, bu durumun sanığın lehine değerlendirilmesi gerektiğini karara yazdırdı.

Sanığın anne ve babası hakkında ise kızlarının gebe olduğunu öğrendikleri halde durumu kolluk kuvvetlerine ve adli makamlara haber vermedikleri için haklarında “Suçu bildirmemek” suçundan Asliye Ceza Mahkemesine dava açıldı.

DİMETİL SÜLFAT ( DIMETHYL SULFATE) DMS NEDİR?

 DIMETHYL SULFATE

CAS 77-78-1: Dimethylsulfate, dimetilsülfat, di,metil,sülfat,dimetilsülfat,dimetilsulfat,dimetilsulfat

(Methylsulfate; DMS)

 

Dimetil sülfat, karboksilik asitlerin, alkollerin, fenollerin, laktamların, oksimlerin, hidroksilaminlerin ve hidroperoksitlerinmetilasyonu için güçlü bir metilleme reaktifidir. N-metil alkil- ve arilikameliaminlerin, amidlerin ve kuaterner amonyum tuzlarının hazırlanmasında bir reaktif olarak kullanılabilir.Dimetil sülfat ayrıca sülfür içeren bileşiklerin metilasyonunda sülfitleri ve sülfonyum iyonlarını sentezlemek için kullanılır.

Aynı zamanda bir reaktif olarak da kullanılabilir:

• 2-dimetilamino etil metakrilatınkuaternizasyonu ile güçlü bir antibakteriyel ajan olarak dörtlü amonyum akrilik monomerin hazırlanması için.

• Aldehitlerden ve ketonlardan epoksitlerintrimetilsülfonyum katyonu oluşumu yoluyla sentezlenmesi için dimetilsülfoksit ile birlikte.

• Gliserolünmetilasyonu ile dizel için bir oksijenat katkı maddesi hazırlamak.

DMS, ikame edilmiş oksijen, nitrojen ve sülfür bileşikleri oluşturmak için aktif hidrojen ve alkali metal tuzları ile reaksiyona giren güçlü bir metilleme maddesidir.

 

Dimetil Sülfat, ısıtıldığında zehirli dumanlar yayan soğan benzeri bir kokuya sahip kokusuz, aşındırıcı, yağlı bir sıvıdır. Dimetil sülfat, endüstride birçok organik kimyasalın üretiminde metilleme maddesi olarak kullanılmaktadır. Buharlarına soluma maruziyeti, gözleri ve akciğerleri oldukça tahriş edicidir ve karaciğer, böbrek, kalp ve merkezi sinir sistemine zarar verebilirken, deri teması şiddetli kabarmaya neden olur.

 

Dimetil Sülfat Uygulamaları

DMS yüzey aktif maddeler, kumaş yumuşatıcılar, su arıtma kimyasalları, tarım kimyasalları, ilaçlar ve boyalar oluşturmak için kullanılır. Metile edici bir ajan olarak DMS, oksijen, nitrojen, karbon, sülfür, fosfor ve bazı metallere bir metil grubu katabilir.

 

DMS çoğunlukla bir metilleme ajanı olarak kullanılsa da, bazen sülfonasyondahil olmak üzere başka bağlamlarda, bir katalizör olarak, bir çözücü olarak ve bir stabilizatör olarak da kullanılabilir.

 

Dimetil sülfat, renksiz yağlı bir sıvıdır, soluk soğan benzeri bir kokuya kadar kokusuzdur. Solunduğunda çok zehirlidir. Yanıcı bir sıvıdır ve parlama noktası 182 ° F’dir. Suda hafifçe çözünür ve ısı oluşumu ile sülfürik asit vermek üzere su ile ayrışır. Metaller ve dokular için aşındırıcıdır. Güçlü bir metilleme ajanıdır.

 

Dimetil sülfat, sülfürik asidin dimetil esteridir. Bir alkilleyici ajan ve bir immünosupresif ajan olarak rol oynar.

Dimetil sülfat, kuvvetli metilasyon ( aynı zamanda sülfonasyon ) ajanıdır. Yüzey aktif ajnlar ve tekstil yumuşatıcılarının yapımında ,eterlerde boyalarda kullanılır. Ayrıca N-, O- ve S- esaslı ürünlerde alkilasyon reaksiyonları için ara ürünlerde (ilaç, tarım, böcek zehiri, boya ve finisajda ) kullanılır. Dimetil Sülfat Metanol ve sülfürik asidin reaksiyonu sonucu oluşur. Renksiz ve soğana benzer kokusu ile dikkat çeker.

Bakır tozları yüksek fiziko-kimyasal özellikleri sayesinde birçok teknolojik alanda kullanılmaktadır,

Bakır tozu başlıca Sinter bronz fren balata üretiminde, demir tozu ile karıştırılarak sinter parça üretiminde, elmas kesici takım üretiminde, elektrik iletkeni olarak, termal iletken olarak, reçineli fren balatalarında, elektronikte manyetik radyasyon kalkanı olarak, dekoratif uygulamalarda ve birçok farklı alanda kullanılmaktadır.Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Jurnalci.com

Paylaş:

PAROX CAM ÇİZİK GİDERME TOZU

Parox  oto camına nasıl uygulanır?

Parox’un cama uygulanması, boya üzerinde yaptığımız polisaj uygulamaları ile büyük benzerlikler gösteriyor. İkisi arasındaki temel fark, malzemelerin sertlik farkı. Boyalı yüzey cama oranla çok yumuşak. Cam çok sert bir malzeme olduğu için boyaya oranla daha yüksek devir/baskı/süre gerekiyor sonuç alabilmek için...

Parox  uygulamasına geçmeden önce, uygulama yapacağınız camı çok iyi yıkayın, kil uygulayın, cam üzerinde ne kadar boya, reçine, pislik vb. varsa temizleyin. Bu sayede camınızın durumunu daha 
net bir şekilde görebileceksiniz.

Parox un Hazırlanması

Parox toz halinde bir malzeme. Bunu camınızda kullanılabilir hale getirmek için sulandırmanız gerekiyor. Bunun için küçük bir şişeye yaklaşık 50 gr. kadar toz seryum dökün ve azar azar su ekleyip karıştırın/çalkalayın.

Kıvamının ne çok kuru, ne de çok sıvı olması gerekiyor.

Camınızın durumuna göre 50-150 gr. civarında parox

 yeterli olacaktır

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu