Kızılay Başkanı Kınık:”Görüntülerdeki kulak küpe numaralarının bizimle de ilgisi yoktur”

Sosyal medyada Kızılay’ı karalamaya yönelik bir video gösterime sokuldu.Sözkonusu görüntülerde, Türk Kızılayı’nın Bulgaristan’da kurban kesimi yaptığı anlar olduğu ileri sürülen görüntüler vardı.

“Görmedik, duymadık demeyin. Şu gördüğünüz de adı Türk Kızılayı olup, Bulgaristan’daki sözde kurban hizmeti… Kıbleye döndürmek yok, tekbir getirmek, besmele çekmek yok. İslami usulle boğazını kesmek yok. Sözde İslam’ın bir ibadetine aracılık yapılıyor ama orada İslam’dan ve insanlıktan eser yok. Bu bağışları yapanlar, İslam’a uygun şekilde ibadetleri yerine gelsin niyeti ile yaptılar”notuyla paylaşılan videoda, bir mezbahada hayvanların kesilme görüntüleri yer alıyordu.

KIZILAY’DAN AÇIKLAMA

Dolaşımda olan videoya Kızılay’dan yalanlama geldi. Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada görüntülerin 2016 yılına ait olduğunu, Kızılay’ın kesimlerinin bitmesinin ardından kurumla ilgisi olmayan kesimleri içerdiğini söyledi.

Dr. Kınık şu ifadeleri kullandı:

“Bazı kötü amaçlı şahıs/grupların Kızılay Kurban süreçlerini karalamak için maksatlı çekip yaydığı görüntülerle ilgili Bilgilendirme! Görüntüler 2016 yılı Bulgaristan kesimlerimizin yapıldığı mezbahada bizim kesimlerimiz bittikten sonra ya da önce afişimizle çekilmiştir.

2016 Bulgaristan kesimlerimiz Müslüman kasaplarca Kızılaycılar, Veteriner ve Din Görevlileri huzurunda İslami ve insani şartlara uyularak gerçekleşmiştir. Maksatlı görüntülerdeki kulak küpe numaraları listemizde bulunmamaktadır, bizimle de ilgisi yoktur

Asil Milletimizin Ulusal Cemiyeti olan Türkiye Kızılay Derneği bütün süreçlerini taahhütlerine ve kurallara uygun olarak yürütmekte, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkesi ile de kamuoyu ile paylaşmaktadır. Maksatlı görüntüleri yayanlar hakkındaki hukuki tüm haklarımız saklıdır.”

KINIK’TAN VİDEO

Kızılay Başkanı Kınık sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 2016 yılında Bulgaristan’da Kızılay’ın gerçekleştirdiği kurban kesimlerine ilişkin bir video paylaştı. Kınık’ın paylaştığı ve Kızılay’ın kesiminde çekilen videoda, kurbanlıklar kesilirken tekbir seslerinin yükselmesi dikkat çekti.

2016 Bulgaristan kesimlerimiz müslüman kasaplarca Kızılaycılar, Veteriner ve Din Görevlileri huzurunda islami ve insani şartlara uyularak gerçekleşmiştir. Maksatlı görüntülerdeki kulak küpe numaraları listemizde bulunmamaktadır, bizimle de ilgisi yoktur https://t.co/RUmT0EoLCs

Jurnalci.com