GüncelGündem

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta iki devlet temelinde bir anlaşmanın kaçınılmaz olduğunu söyledi

Paylaş:

NEW YORK (AA) – Tatar, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu temasları kapsamında bulunduğu New York’ta, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Her yıl BM Genel Sekreterliğinin toplantılarına katıldıklarını belirten Tatar, “Buralarda hep Rum-Yunan ikilisinin propagandasını sürdürmüşler, 60 yıldır bizim bu feryadımıza bir adalet bulamamışlar. Kıbrıs’ta iki ayrı halkın olduğunu herkes biliyor.” ifadesini kullandı.

Tatar, Ada için dünyaya Türkiye’nin desteğiyle yeni bir siyaseti anlattıklarına işaret ederek, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) tek taraflı bir kararla Avrupa Birliği’ne (AB) alındığını dile getirdi.

Kıbrıs Türklerinin tarihsel olarak da ayrı bir halk olduğunu dile getiren Tatar, “Kıbrıslı’ diye bir millet yok, Kıbrıs’ta ya Türksün ya da Rumsun. Bu böyledir, böyle de devam ediyor. Bunları anlattığımızda hak verenler de var.” değerlendirmesinde bulundu.

Tatar, Kıbrıs’ın gerçeklerine bağlı olarak çağrılarını devam ettireceklerinin altını çizerek, “Yeni siyaset, iki devlet temelinde, iki ayrı halkın egemen eşitliği, eşit uluslararası statüsü temelinde bir anlaşma kaçınılmaz hale gelmiştir.” dedi.

AB’nin son raporunda, Türkiye’ye haksızlık yapıldığını ve “Kıbrıs’ın gerçekleriyle alakasız” ifadesi bulunduğunu belirten Tatar, “Gerçek şu; Kıbrıs’ta iki ayrı devlet var.” diye konuştu.

Tatar, Türkiye’nin garantörlüğünün ortadan kaldırılmak isteneceği hiçbir çözümün ve Ada’da federatif sistemin kabul edilmeyeceğini de vurguladı.

Bundan sonra Kıbrıs Türklerinin, “kendi devletlerinin ortadan kaldırılmasını” kabul etmeyeceğini bildiren Tatar, sorunların ancak “kazan- kazan” anlayışıyla çözülebileceğini söyledi.

Tatar, AB’nin enerji meselelerini çözmek için birbirine “bağlı” olduğunu belirterek, GKRY’nin coğrafi uzaklık nedeniyle de bunun dışında kaldığını kaydetti.

Bölgesel istikrarın daha iyi bir noktaya gelmesinin herkesin faydasına olacağını belirten Tatar, “inatla” KKTC gerçeğini kabul etmeyenlerin bölgedeki uzlaşmanın önünü tıkadığını ifade etti.

Tatar, KKTC’nin Türkiye ile olan ilişkilerinden çok memnun olduğuna dikkati çekerek, “Ben hep geleceğe umutla baktım bundan sonra da bu böyle olacaktır.” dedi.

Türkevi’nin 13’üncü katının KKTC’ye tahsis edildiğini ve burada görüşmelerin gerçekleştiğini anlatan Tatar, “Bütün bunlar, KKTC’nin gücüne güç katmaktadır.” ifadesini kullandı.

ABD ve Fransa’nın, Rum tarafını silahlandırmasının Doğu Akdeniz’de çok olumsuz etkileri olabileceğini belirten Tatar, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin Kıbrıs’ın garantörleri olduğunu ve bu garantörlerden herhangi birinin onaylamadığı bu ilişkilerin gayrimeşru olduğuna inandığını söyledi.

Tatar, KKTC’de hizmete giren yeni havalimanının yıllık 10 milyon yolcuya hizmet verecek kapasitesi bulunduğunu ve su projesinden sonra bölgede yapılan ikinci büyük proje olduğunu belirtti.

KKTC’nin tüm ambargolara rağmen önemli başarılar elde ettiğini vurgulayan Tatar, şunları söyledi:

“Bu başarılarla devlet olarak kurumsal yapısıyla, her türlü iradesiyle artık Kıbrıs’ta iki devletli çözümün parçası olabilecek bir pozisyona gelmiştir. Bu önemlidir. İki devletli çözüm bizim için gerçekten çok daha emindir, çok daha güvenlidir. Aksi takdirde çok büyük risklerle karşı karşıya kalabileceğimizden iki devletli çözümden hiçbir zaman geri adım atmamamız lazım.”

Tatar, KKTC’nin egemen ve bağımsız bir devlet olduğunun altını çizerek, “1974’te düzenlenen Kıbrıs Barış Harekatı’yla çizilen sınırlar bizlerin namusudur, haysiyetidir. Bu sınırlardan asla taviz vermeyiz, veremeyiz.” dedi.

Pile’de 500’den fazla Kıbrıs Türkü yaşıyor

Tatar, Pile’deki Kıbrıs Türklerinin, KKTC’ye daha rahat gidip gelmesi için Pile-Yiğitler Yolu Projesi konusunda 25 yıldır çalıştıklarını ve bu projeyi başlattıklarını anlattı.

Pile’den Rum tarafındaki Larnaka şehrine kadar yollar yapıldığını, evler inşa edildiğini, Ada’daki başka bir ara bölgede alışveriş merkezi yapıldığını ancak buna kimsenin ses çıkarmadığını belirten Tatar, BM Barış Gücü’nün KKTC’nin yol projesinde ise her türlü engeli çıkardığını kaydetti.

Tatar, Pile’de 500’den fazla Kıbrıs Türkünün yaşadığını ve bu yol projesini Türkiye’nin de desteğiyle yapmaya kararlı olduklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

“O insanların kendi bölgelerine gitmelerine gelmelerine engel olmak da hangi insani yaklaşıma uygundur, onu artık kamuoyu söyleyecektir. Buna engel olmamaları lazım çünkü bu insani ihtiyaçtan dolayı yapılacak olan bir yoldur. Bizim ne birinin toprağında gözümüz var ne de bir toprak gasbı için bu çalışmalar yürütülmüştür. Sulh yoluyla bu işin çözülmesi en büyük temenni ve dileğimizdir.”

“İngiltere’ye bağlı olan insanların, KKTC’ye direkt uçuşla gidememesi insan hakları meselesine dönüşmüştür”

Tatar, Ercan Havalimanı’na direkt uçuşlar için çeşitli ülkelerle görüşmelerin devam ettiğini aktardı.

Özellikle İngiltere’den Kıbrıs’a direkt uçuş meselesine dikkati çeken Tatar, İngiltere’nin GKRY tarafına yakın olduğunu dile getirdi.

Tatar, KKTC’de yaşayan on binlerce İngiliz vatandaşına ve İngiltere’de yaşayan sayıca fazla Kıbrıs Türkü’ne işaret ederek, “Bütün bu İngiltere’ye bağlı olan insanların, KKTC’ye direkt uçuşla gidememesi esasında bir insan hakları meselesine dönüşmüştür. Çok büyük tepki vardır ama bu işi hala çözemediler.” diye konuştu.

İngiltere’nin KKTC’ye direkt uçuşa onay vermesi halinde GKRY’yi karşısına alacağını belirten Tatar, direkt uçuşların ancak GKRY’nin onayıyla olabileceğine işaret ederek, “Zaten biz de onun onayını çok da istemiyoruz. Çünkü onun onayını kabul edersem, KKTC olarak bir bakıma onun otoritesine biat etmiş olurum.” dedi.

“AA, her zaman Kıbrıs Türkü’nün sesi olmuştur”

Tatar, “Biz uzun vadeli Kıbrıs Türk halkının bu Ada’daki varlığını, geleceğini, bağımsızlığını, özgürlüğünü düşünüyorsak bu siyaseti çok önemseyip ciddiye alıp bazı fedakarlıklar yapmalıyız.” ifadesini kullandı.

“KKTC Su ve Toprak Kaynakları Master Planı” hakkında konuşan Tatar, Türkiye’nin özellikle Güney sahillerindeki tarımsal faaliyetlerin KKTC’yle benzer olduğunu söyledi.

Tatar, “Suyun buraya getirilmesi bambaşka bir ekonomik başarıdır ve (KKTC’nin) çehresini değiştirmiştir.” ifadesini kullandı.

Yapılan çalışmaların bilimsel temele dayalı yürütüldüğünün altını çizen Tatar, KKTC topraklarının verimine yönelik çok çeşitli tarımsal faaliyetlerin başarıyla yürütüldüğünü dile getirdi.

Röportajın sonunda Anadolu Ajansına (AA) teşekkür eden Tatar, “Anadolu Ajansı, her zaman Kıbrıs Türkü’nün sesi olmuştur.” dedi.

Muhabir: Şerife Çetin

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu