Ekonomi

KKTC’de enflasyon eylülde yüzde 120,32’ye yükseldi

Paylaş:

KKTC İstatistik Kurumu’nun açıkladığı eylül ayı bilgilerine nazaran ülkede enflasyon aylık bazda yüzde 3,08, yıllık bazda yüzde 120,32 oldu. Son datalara nazaran Türkiye enflasyonu ile KKTC enflasyonu ortasındaki ayrışma sürdü.

KKTC İstatistik Kurumu’nun yayımladığı bilgilere nazaran, eylül ayında 9 aylık enflasyon yüzde 75,64, yıllık enflasyon ise yüzde 120,32 olarak gerçekleşti.

Ana harcama kümeleri itibariyle bir evvelki aya nazaran en yüksek artış yüzde 40,17 ile eğitim ana kümesinde gerçekleşti.

Aylık bazda Lokanta ve Oteller ana kümesinde yüzde 4,0, Besin ve Alkolsüz İçecekler ana kümesinde yüzde 4,11, Giysi ve Ayakkabı ana kümesinde yüzde 3,25, Sıhhat ana kümesinde yüzde 2,33, Çeşitli Mal ve Hizmetler ana kümesinde yüzde 2,17 artış meydana geldi.

EĞİTİM VE KÜLTÜR HARCAMALARINDA BÜYÜK ARTIŞ

Endekste kapsanan 485 unsurun ortalama fiyatlarında artış, 100 hususun ortalama fiyatlarında ise düşüş yaşandı.

En yüksek fiyat artışı yüzde 233,33 tiyatro bileti fiyatı, yüzde 143,64 özel dersane fiyatı (üniversiteye hazırlık) ve yüzde 129,93 ile etüt fiyatı (okul öncesi eğitim ve ilköğretim); en yüksek fiyat düşüşü gösteren birinci üç mal ise, yüzde 40 piyango bileti (TC), yüzde 32 limon ve yüzde 32,30 ile rokada oldu.

TÜRKİYE İLE AYRIŞIYOR

KKTC’de tüketici enflasyonundaki sert yükselişin en kıymetli sebeplerinden biri Türk Lirası’ndaki bedel kaybı. KKTC enflasyonu ile Türkiye enflasyonu 2022 başlarına kadar büyük ölçüde paralel giderken son aylarda Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) tartışmalı enflasyon dataları sonrası bu iki ülkenin enflasyon dataları de ayrışmaya başladı.

TÜİK’in hafta başında açıkladığı datalara nazaran Türkiye’de tüketici enflasyonu aylık yüzde 3,08, yıllık yüzde 83,4 olarak gerçekleşmişti. İstanbul Ticaret Odası (İTO) ise İstanbul’da eylülde aylık enflasyonu yüzde 6,06, yıllık enflasyonu yüzde 107,42 olarak açıklamıştı.

 

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu