Koku alamayanlar daha az yaşıyor!

Erkeklerden daha iyi koku alan kadınların ise yaşlanmayla birlikte koku alma fonksiyonlarında azalma oluyor. Ancak menopoz sonrası dönemdeki hormon tedavileri ile bu fonksiyonlarda düzelme gerçekleşiyor.

Koku alma bozukluğunun en sık üç nedeni sırasıyla;
1- Üst solunum yolu viral enfeksiyonları sonrasında gerçekleşen koku duyusu kaybı,
2- Burun eti büyümesi, burun eğriliği, sinüzit ve tümör gibi burun içi hastalıklar
3- Kafa travmaları

Koku alma bozukluğunun yüzde 70’ini bu üç durum oluşturuyor. Bunların dışında diğer nedenler ise genetik hastalıklar, nörolojik hastalıklar, toksik-kimyasal maddelere maruz kalmak, guatr ve diyabet gibi hormonal hastalıklar.

Koku alma bozukluğu koku laboratuvarında gerçekleştirilen bir test ile değerlendiriliyor. Bu testte Türk toplumuna uygun kokular hastaya koklatılıyor ve koku laboratuvarında ölçüm yapılıyor.
Koku alma fonksiyonunu yitirdiğimizde yiyecek ve içeceklerin tatlarını algılayamayız. Lezzet algısında azalma olunca iştah da azalır ve kilo kaybı yaşanır. Bazen de doymak güçleşir ve aşırı yemekten dolayı kilo almamıza neden olur.

Koku alma bozukluğu yaşam kalitesini azaltacağından depresyon bulguları artar. Besin zehirlenmesine daha sık maruz kalınır. Çünkü bozulmuş yiyecekler renk ve kokusundan fark edilir.
Yanan yemeğin kokusu, deterjanların kokusu algılanmadığından, olası gaz kaçağı fark edilmediğinden, ev kazalarına daha çok maruz kalınır.

Koku alma bozukluğu tedavisinde her geçen gün yeni tedaviler ortaya çıkmakta. Öncelikle hastalığın nedenleri tespit ediliyor. Yani burunla mı alakalı, burun eti büyümesi mi var, kemik ve kıkırdak problemi mi, sinüzit mi yoksa burun dışı bir neden mi var, bu ortaya konulmalı.

Özellikle alerjik zeminde oluşan rahatsızlıklar uzun süre tedavi edilmezse ameliyat yapılsa bile ve içerideki hava yolu açılsa bile koku alma bozukluğu geri gelmeyebiliyor. Alerji hastaları bu yüzden kontrollerini sıklıkla yaptırmalı.

Gribal enfeksiyonlarda koku alma bozukluğu 1 haftadan fazla sürüyorsa geç kalınmadan doktora görünmekte fayda var.

Uzmanlar menopozla-koku alma bozukluğu arasında da ciddi ilişkiler bulunduğunu belirtiyor. Menopoz sonrası koku algısının zayıflaması nedeniyle araştırmalar sürüyor.

ilgili haberler