Konuşabilse derdini anlatacak ama…

Bebek bu, konuşamaz, derdini anlatamaz. Tepkisini göstereceği ağlamak dışında bir şansı yoktur. Anne – babalar bebeğin kulak enfeksiyonu mu basit bir soğuk algınlığı mı olduğunu anlamakta güçlük çekebilirler. Aslında kulak enfeksiyonlarında bebekte bazı belirtiler gözlemlenebilmektedir.

Örenğin kulak enfeksiyonu başlamadan önce bebekte renkli, koyu burun akıntısı olabilir. Bebekte birdenbire başlayan huzursuzluk ve özellikle emerken artabilir. Çünkü emme ve yutma sırasında orta kulakta baskı olacağından bu bebeği huzursuz edebilir.

Bebek, kulak enfeksiyonu olduğunda özellikle sırtüstü yatmakta güçlük çekecektir. Çünkü bu pozisyonda ağrısı artmaktadır. Uyumakta güçlük çekiyorsa, burun tıkalı ve yutkunamıyor olabilir.
Kulak enfeksiyonları çok yüksek olmayan ateşle gerçekleşir. Bebek, ağrının kulaklarından geldiğini hissettiğinde ellerini kulaklarına götürebilir, kulaklarını çekebilir. Yanız diş çıkarma döneminde ve uykusu geldiğinde de kulaklarıyla oynayabilir.

En son noktada bebeğin kulağından sarı, beyaz ve kanlı akıntı gelebilir. Bu akıntı kulak kirinden farklı görünür ve kötü kokar. Ancak ağrı ve baskı, bu akıntıdan sonra azalır. Yine de akıntı gelmesi enfeksiyonun iyileştiğini göstermez. Bebek mutlaka doktora götürülmeli, ilaç tedavisi alınmalıdır.

ilgili haberler