Köpeklere işkence olayını Belediye Başkanı yalanladı

Nevşehir’in Acıgöl ilçesinde belediye işçilerinin köpekleri çöp arabasına atılarak ezildiği iddiasına ilişkin video, sosyal medyada büyük tepki topladı.Sosyal medyada yer alan görüntülerle ilgili Acıgöl Belediye Başkanı’ndan bir açıklama geldi.

Nevşehir’de bir köpeğin belediye işçileri tarafından çöp kamyonuna atılarak ezilip öldürüldüğü iddia edilen bir video sosyal medyada tepki çekti.

Görüntülerde, belediye işçilerinin, çöp arabasının pres bölümüne koydukları köpeği ellerindeki sopa benzeri cisimle  iteklediği görüldü.

Hayvanseverlerin büyük tepki göstermesinin ardından  görüntülerle ilgili Acıgöl Belediye Başkanı Ercan Ertaş, açıklama yaptı.

TV8 canlı yayınına telefonla bağlanan Ertaş, görüntülerdeki kamyonun ‘çöp kamyonu olmadığını’ hayvan toplamakta kullanılan bir araç olduğunu söyledi.

Ertaş, böyle bir konuyla gündeme gelmekten dolayı üzgün olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Olayın gerçekleştiği gün birkaç vatandaşımız bir sokak köpeğinin saldırgan tavırlar sergilediği yönünde ihbarda bulunmuş. Görevlilerce vatandaşın rahatsızlığını gidermek amacıyla hayvan aparatı ile köpek yakalanıp araca konulmuştur. Köpeğin üzerindeki ufak yaralar belediyede tedavi edilip, yemek yedirilip ilçenin başka bir yerine bırakılmıştır. O araç çöp toplama aracı değildir. Belediyemizin imkanları çerçevesinde köpek toplama aracı olarak kullanıyoruz. Kanunen sokak hayvanlarını kapalı araçla toplamak gerekiyor. Görüntüde hayvan presleniyor gibi algı oluşturuluyor ama yakalanan köpek kapak kapatılırken dışarı çıkmak istediği için hayvan yakalama aparatı ile ayaklarının zarar görmesin diye kurtarılması için yapılıyor. Biz yakalama ile ilgili usulü tasvip etmiyoruz, bu nedenle gerekli idari soruşturma başlatıldı.”

Kaymakamlıkça soruşturma başlatıldı

Bu arada Acıgöl Kaymakamlığı’na vekaleten bakan Gülşehir Kaymakamı Çağlar Tekin de gerekli çalışmaların yapıldığını, sorumlular hakkında da soruşturma açıldığını bildirdi.

Jurnalci.com

 

 

ilgili haberler