Koronavirüslü hastalara gözetmenlik yapan öğretmenlere bilgi verilmediği iddiası !

Koronavirüslü hastalara gözetmenlik yapan öğretmenlere bilgi verilmediği iddiası !
Koronavirüslü hastalara gözetmenlik yapan öğretmenlere bilgi verilmediği iddiası !

Koronavirüslü hastalara gözetmenlik yapan öğretmenlere bilgi verilmediği iddiası !

Dün  gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) corona virüsü (Covid-19) pozitif olan vatandaşların sınava girdiği okuldaki gözetmenlere durumun haber verilmediği ve koruyucu ekipman sağlanmadığı öne sürüldü.

Acil doktoru olan ‘zutku’ isimli sosyal medya kullanıcısı olayla ilgili şu iddialarda bulundu:

Bugün annem KPSS gözetmeni olarak Çankaya Muazzez Karaçay İlkokulunda görevliydi. Sınıfa giriyor ve kişilerden biri diyor ki ‘Hocam burası covid’lilerin gireceği okul mu?’ Meğerse Ankara’daki covid pozitif olgular o okulda sınava giriyormuş.

Bugün annem KPSS gözetmeni olarak Çankaya Muazzez Karaçay Ilkokulunda gorevliydi. Sınıfa giriyor ve kişilerden biri diyor ki “Hocam burası covid+lilerin gireceği okul mu? Megersem Ankara’daki covid pozitif olgular o okulda sınava giriyormus.

— zutku. (@zutkuyucu) September 6, 2020

Ve gözetmenlerin durumdan haberi yok, ÖSYM bunu bildirmemiş. Ben acil doktoru olarak şüpheli hastalara; tulum, bone, siperlik, n95, galoş, koruyucu kıyafet ne varsa giyinip giriyorum.

Covid servislerinde çalışanların koruyucu ekipmanlarını biliyorsunuz. Herkes bu kadar önlem alırken gözetmen öğretmenlere haber bile verilmeden pozitif hastalara 130 dakika gözetmenlik yaptırılıyor.

Gözetmenlerde sadece evden çıkarken taktıkları bez maske olduğunu belirten kullanıcı iddialarını şöyle sürdürdü:

Haber verilmedi ve görev gereği savunmasız bir şekilde 130 dakika pozitif vakaya maruz bırakıldı” dedi. ÖSYM Başkanlığı’na seslenerek, “Siz bugün benim annemin canına kast ettiniz. Biz bu skandalı insanlara nasıl duyuracağız? Var mı böyle bir şey?

İnsan hayatı bu kadar mı değersiz? Biz acilde her şüpheliden sonra acilimizi dezenfekte ettirelim ki başka insanlar hasta olmasın, ama gözetmenler bilinen, karantinada olan pozitif hastalara savunmasız bir şekilde devlet eliyle gönderilsin. Elim ayağım titriyor sinirden.

Daha sonra mesajlarında bir düzeltme yapan doktor, şunları yazdı:

Yanlış bir yere gitsin istemiyorum hatayla yanlış aktardığım bir noktayı düzeltmek gerek. Osym cerrahi maske ve eldiven sağlamış siperlik de varmis da onlar bozuktu takamadık dediler. Annem yine evden getirdiğini takmış.

Bir de okuldaki sınava giren herkes ya pozitif ya temasli imiş. Bunu da anlamayan çok kişi olmuş sanırım. Durum budur asıl meselemiz bu işin oraya gidildiğinde tesadüfen fark edilmesi. Sesimizin duyulduğuna inanıyorum malum sebeplerden ötürü pek de uzatmak istemiyorum.

Jurnalci.com