Kral,5 torununun kraliyet ünvanlarını düşürdü

BORGHOLM 2016-07-17 Gruppfotografering av kungliga familjen på Sollidens slott 17 juli 2016. Från vänster prins Daniel, kronprinsessan Victoria med prins Oscar, prinsessan Madeleine med prinsessan Leonore, Christopher O'Neill med prins Nicolas, prinsessan Sofia med prins Alexander och prins Carl Philip. I soffan drottning Silvia, prinsessan Estelle och kung Carl Gustaf. Foto Jonas Ekströmer / TT / kod 10030

İsveç Kralı 16. Gustaf, 5 torununun kraliyet ünvanlarını düşürdüğünü ve bu kişilerin gelecekte resmi görevleri üstlenmeyeceğini açıkladı.

Kraliyet ailesinin resmi sitesinden yapılan açıklamada İsveç Kralı 16. Gustaf’ın 5 yaşındaki Prenses Leonor, 4 yaşındaki Prens Nicholas, 1 yaşındaki Prenses Adrienne, 3 yaşındaki Prens Alexander ve 2 yaşındaki Prens Gabriel’in kraliyet ünvanlarına artık sahip olmayacağına ve gelecekte resmi görevleri üstlenemeyeceklerine karar verdiğini duyurdu.

Açıklamada değişikliğin amacı ise şu ifadelerle açıklandı:

“Bu değişikliklerin amacı, Kraliyet Ailesi’nden hangi üyelerin devlet başkanlığı ya da devlet başkanlığına ilişkin resmi görevleri üstlenip üstlenemeyeceğinin belirlenmesidir.”

Bu kapsamda artık İsveç’te yaşları 1 ile 5 arasında değişen çocuklar dük ya da düşeslik unvanlarını koruyacak ancak “Prens” ya da “Prenses hazretleri” olarak anılmayacak.

Karar, tahtın varislerinden olan iki torunu, Prenses Estelle ve Prens Oscar’ı kapsamıyor.

Çocukların ebevenleri ise sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamada kararı olumlu karşıladıklarını belirtti.

3 yaşındaki Prens Alexander ve 2 yaşındaki Prens Gabriel’in annesi Prenses Madeleine Instagram hesabından yaptığı açıklamada kararın ‘uzun süredir planlandığını’ belirterek “yaşamlarını şekillendirebilmeleri için daha büyük fırsat” ifadelerini kullandı. Aynı şekilde kardeşi Carl Philip de ‘çocukların daha özgür seçimler yapabileceklerini’ belirtti.

Gelişmeyi BBC’ye yorumlayan İsveçli tarihçi Dick Harrison, Kraliyet Ailesi’nin kısa süre içerisinde hızla genişlediğini ve birçok vatandaşın aile üyelerine ödeme yapılmasını ve hepsinin resmi devlet görevlerine getirilebilecek olmasının gerekmediği eleştirlerini yönelttiğini söyledi.

Harrison ayrıca böylece çocukların artık hayatlarını şekillendirmek için daha özgür davranabileceklerini de belirtti.

İsveç, Avrupa’da İngiltere, Norveç, Danimarka, İspanya, Hollanda ve Belçika gibi meşruti monarşiyle yönetiliyor.

1980’de, monarşi kurallarını ‘hükümdarlıkta doğan ilk çocuğun cinsiyetten bağımsız olarak tahtın varisi olacak’ şekilde değiştiren ilk monarşi oldu.

Jurnalci.com