Ekonomi

Kredi kartında limitler düşürülecek mi? Uzman isim yorumladı

Paylaş:

Hükümetin tüketim talebini kısmak için kullanımını azaltmak istediği kredi kartlarıyla yılbaşında 346 milyar liralık kredi kartlı alışveriş yapılırken, Temmuz ayında bu rakam 497 milyar liraya yükseldi.

Orta Vadeli Program’da “Kredi kartı kullanımı parasal istikrarı etkilemeyecek ve tüketim talebini dengeleyecek şekilde uluslararası standartlarda yeniden düzenlenecektir” ifadesine yer verildi. Peki kredi kartında limitler düşürülecek mi? Prof. Dr. Abdulkadir Develi cevapladı.

Develi, açıklamasında şunları söyledi:
“TL mevduat hesaplarının daha cazip hale getirilmesi faizin ne kadar yüksek olduğu ile ilişkilidir. Önümüzdeki süreç içerisinde mevduat hesapları ile politika faizinin uyumlu hale geleceği bir yola gidiyoruz. Reel getiri durumu söz konusu olacak.

FAİZLER DAHA DA ARTACAK MI?

Önümüzdeki yıla dair enflasyon beklentisi yüzde 33 civarında. Şu anda yüzde 30 dayız. Önümüzdeki yıl beklenenin altında bir durum söz konusu. Mevduat faizleri şu anda yüzde 40’ları geçti. Bu yılki enflasyonun altında ama önümüzdeki yılın beklenen enflasyonunun üzerinde. Ekonomi yönetimi bunu gerçekleştirmeye çalışıyor. Beklenen enflasyon ile mevduat faizi arasındaki makasın kapatılması ve mevduat faizi lehine bir durum olabilir. KKM’den çıkış bu noktada hızlanacaktır.

KREDİ KARTI FAİZLERİ, KONUT, ARAÇ KREDİ FAİZLERİNDE DURUM NE OLACAK?

Hepsinde bir artış durumu söz konusu olacaktır. Konutta ilk ev sahibi olanlara dair bir destekleme söz konusu olabilir. Yüzde 140’lık bir artış durumu söz konusu kredi kartı ve tüketici kredilerinde. Enflasyonla mücadelede ana konulardan bir tanesi kredi kartı ve tüketici kredisi hacminin artış ivmesinin azaltılması t emel amaç.

Bankalar bu noktada daha fazla bürokratik işlemler uygulayacak, puanlamada daha hassas olacaklar. Faizlerin arttığından dolayı nakit kullanım avansından, tüketici kredisi olsun, araç kredisi olsun maliyet artışından dolayı talep azalacaktır. Enflasyonda düşüş desteklenmek istenecektir. Araç fiyatları, konuttaki artış engellenmeye çalışacaktır.

İkinci, üçüncü konut alımında yüzde 75’e kadar kredi azaltıldı. Bu ne anlama geliyor? Yatırım amaçlı konut talebini düşürme. Temel konu bu. Burada faizler yüksek olacak, hem de kullanılan kredi oranı konut fiyatına göre çok daha düşük kalacak. Konut fiyatları artışında bir yavaşlama bekleniyor.

Burada maksat ekonominin soğutulması. Talebin mümkün olduğu kadar da azaltılması olarak söyleyebiliriz.

KREDİ KARTLARINDA LİMİT DÜŞÜRÜLMESİ SÖZ KONUSU OLUR MU?

Limit düşürülmesinden ziyade ilave limit aşımına sınırlama getirileceğini düşünüyorum. Enflasyonist süreçte limitlerin korunması bile reel olarak daralma anlamına gelir.”

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu