GüncelGündem

“Kubbe: Filistin Zaman Tüneli” sergisi Gazze’de yaşananlara ışık tutmayı amaçlıyor

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – Sergide, İsrail’in Filistin’deki saldırıları dolayısıyla bir araya gelen görsel sanatçıların somut ve dijital sanat eserleri yer alıyor.

Küratörlüğünü Numan Noyan Küçük’ün yaptığı serginin koordinatörlüğünü Adem Çelik ve proje yönetimini Ramazan Karabacak üstleniyor.

Sergide eseri yer alan seramik sanatçısı Şeyma Balcı Yurtseven, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sergi için davet geldiğinde umuda dair çalışma yapmak istediğini belirterek, “Bu yüzden kağıt hamurundan ‘Gökkube’ isimli bir çalışma yaptım. İnananlar olarak, aynı gök kube altında buluşacağımız günü beklediğimiz için, umudumuzun kaybolmaması gerektiğini düşündüm. O yüzden böyle bir çalışma yaptım.” dedi.

Yurtseven, sergideki diğer eserlere işaret ederek, “Sergiyi izleyen herkesin (Filistin hakkında) bir şeyler öğreneceğini ve serginin bir iz bıraktığını düşünüyorum. Gerçekten sergide anlamlı çalışmalar var. Herkes hissettiği şeyleri yapmaya çalıştı.” ifadelerini kullandı.

“Özel bir yazılımla dijital bir anıt yapma hayali kurdum”

Sergide dijital enstalasyon çalışmasıyla yer alan Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu Yasin Emim Ünlüsoy, bir zaman tüneline benzettiği sergide, Filistin hakkında bilgilendirci panoların ve infografiklerin de yer aldığını söyledi.

Ünlüsoy, İsrail’in Gazze’de 7 Ekim’den bu yana bir soykırım gerçekleştirdiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Soykırım başladıktan sonra sayılar gelmeye başladı, 5 bin, 10 bin gibi. Fakat bunun sayıdan ziyade birçok isim olduğunu ve bu anlamda bir anıt olması gerektiğini düşündüm. Bunun üzerine özel bir yazılımla dijital bir anıt yapma hayali kurdum. Sonrasında da eseri ortaya çıkardım. Eserin önüne geçtiğiniz zaman program direkt sizin silüetinizi algılıyor, silüetinize isimler yansıyor ve bu isimler Gazze’de şehit olan çocukların isimleri. Siz orada ne kadar durursanız, isimler de orada o kadar var olmaya devam ediyor.”

“Dikkat çekmek istediğim mevzu, bu yaşanan katliamın algı yönetimiyle alakalı kısmı”

Genç sanatçı ve öğrenci Mehmet Görkem Gül de sergide eğitim haklarının kısıtlanması konusuna dikkat çekmek için bir çalışma yaptığını belirterek, “Eğitimin gerçekten insanların hem fikir dünyasını hem ideallerini hem hayal güçlerini geliştiren bir konu olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Filistin topraklarındaki gençlerin, çocukların eğitim hakkının yıllardır kısıtlandığına dikkati çeken Gül, “Üniversiteler kapatılıyor, okullar bombalanıyor. Okullarda yaralanan öğrencilerin tedavi gördüğü hastaneler ve yerleşim yerleri bombalandı. Burada da dikkat çekmek istediğim mevzu, aslında bu yaşanan katliamın algı yönetimiyle alakalı. Oradaki insanları düzenlerinden koparmak bir yana, artık ne düşünmeleri gerektiğine dair de bu siyonist düzen karar vermeye başladı.” değerlendirmesini yaptı.

Gül, sergideki “Kırık Düşler Eğitim Savaşı” adını verdiği eserine dair şu bilgileri verdi:

“Eser iki parçadan oluşuyor. İlk parça tel kafes ve İsrail’in kendisini temsil ediyor. Bu şekilde bozuk, düzensiz ve çirkin durmasının sebebi İsrail’in bu ambargoyu, eğitim kısıtlamasını yıllardır barbarca, canice yapması. Oradaki okulları bombalayarak, üniversite öğrencilerini kurşunlayarak yapmasından dolayı. İkinci parça olan kitaplar ve kalem ise eğitimin kendisinin sembolü. Beyaz tonlarda olması eğitimin temizliğini, berraklığını, ne kadar güzel bir şey olduğunu anlatıyor. İçerisinin boş olması ise yıllardır o topraklarda eğitim yapılamamasını anlatıyor bizlere. Amacımız bu kafesin en kısa zamanda bir daha toplanmayacak şekilde dağılması, oradaki gençlerin, çocukların eğitim, öğrenim haklarına ulaşabilmesi, kitaplarının olması, bir mesleğin hayalini kurması ve bunun için çabalaması.”

“İnsanlar gerçekten orada yaşananlarla alakalı bir ilişki kurmak istiyorlar”

“Küpler ve Yaşamlar” adlı çalışmaya imza atan Ali Yasir Çıraklı ise “Filistin’le alakalı olaylar ilk başladığında ‘Ne yapabiliriz?’ diye düşündük ve bu sergi fikri ortaya çıktı. Ben de burada küp çalışmaları yaptım. Bu çalışmaları yaparken Filistin’de yaşanan yıkımı, zulmü ve enkazı burada katılımcılara nasıl aktarabiliriz diye düşündük. Ev formlarını, küp formlarında sembolize ettik. Küpleri farklı boyutlarda farklı ölçülerde yerleştirerek, biraz da katılımcıların yürüyüşünü zorlaştıracak şekilde yerleştirerek bu hissi onlara yaşatmak istedik.” diye konuştu.

Çıraklı, vermek istedikleri mesajı daha etkili kılması için küplerin üzerinde Filistin’den desenler, dokular, görsel fotoğraflar ve sloganlar kullandıklarını aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yer yer savaşta zarar görmüş bebekleri sembolize etmek amacıyla oyuncak bebek de kullandık veya kırılmış bir çerçeve, yine bir çocuk ayakkabısını sembol olsun diye buraya yerleştirdik. Eserin duygusal etkisinin artması için böyle yaptık. Burada Filistinli bir ailenin sergiyi gezip, duygulandığına dair arkadaşlar yorumlar geldiğini söyledi. Yine burada kullandığımız, sembolize dahi olsa bu bebek figürü veya kırılmış çerçeve figürlerine dair ‘Acaba Filistin’den mi bunlar?’ tarzında yorumlar da geldi. İnsanlar gerçekten orada yaşananlarla alakalı bir ilişki kurmak istiyor.”

Sergide Numan Noyan Küçük, Ahmet Enis Gürcan, Mehlika Hilal Kırca ve Mehmet Görkem Gül’ün eserleri de yer alıyor.

Muhabir: Aişe Hümeyra Akgün

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu