GüncelGündem

“Küçük Dahi İbn-i Sina”, yeni sezonuyla tabii ekranlarında olacak

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – Dizinin Bozdağ Film Platosu’ndaki setinde yeni sezon hazırlıklarını sürdüren dizi oyuncuları, karakterlerine ve dizinin içeriğine dair AA muhabirine açıklamada bulundu.

İbn-i Sina’yı canlandıran Kaan Alp Dayı, ilk sezonun kendisi için alışma süreci olduğunu belirterek, “İşler bazen yavaş gidiyordu ama yine de eğlenceliydi, ekibi seviyordum. Ekipte değişiklikler oldu ama yine güzel toparladık. Çekimler çok mutlu geçti. Ben de bu sürede bazı şeyler öğrendim, oyunculuğumu geliştirdim.” dedi.

İkinci sezonda seyircileri daha maceralı ve komik sahnelerin beklediğinin altını çizen Dayı, “Daha değişik karakterler, daha farklı bir İbn-i Sina olacak. İkinci sezon çekimleri de güzel ve mutlu bir şekilde geçti. Yeni oyuncularımız geldi. Onlarla da güzel çalıştık.” şeklinde konuştu.

“Başarımızı ikinci sezona taşımayı hedefliyoruz”

Sina’nın babası Abdullah karakterini canlandıran Meriç Özkaya, ilk sezonda beklentilerin üzerinde bir ilgi gördüklerine dikkati çekerek, “Ailecek izlenecek bir iş yaptığımıza inanıyoruz. Birinci sezondaki o güzel başarıyı şimdi ikinci sezona taşımayı hedefliyoruz. Amacımız insanlara güzel anlar geçirtmek ve aile sıcaklığını hissettirmek. Bu sıcaklığı hissettirdiğimize inanıyoruz. Sağ olsun seyircilerimiz, çoğunlukla küçük dostlarımız bizi izliyor. Onun güzel bir getirisi olduğunu, mutluluk verdiğini hissediyorum.” ifadelerini kullandı.

Özkaya, karakterine hazırlanabilmek için İbn-i Sina hakkında çok araştırma yaptığını vurgulayarak, şunları söyledi:

“İnanılmaz bir ilim ve bilim adamı olarak Batı’ya çok büyük örnekler vermiş ve yazılan tıp kitaplarına vesile olmuş bir insandan bahsediyoruz. Ben de böyle bir dehanın babasını oynuyorum. Sina’yı bazen azarlıyorum, kızıyorum babası olarak. Bazen anlamıyorum, çünkü özel bir çocuk. Özel bir çocuk olduğunun ailesi tam farkında değil. Yüksek bir zeka, dahi bir insan ama o bir çocuk. Bunların hepsini yansıtmaya çalıştık. Hayatından tabii ki temel şeyleri hiçbir zaman değiştirmedik. Temel olan senaryo da değişmedi, fakat kurgusal yönleri oldu.”

İkinci sezonun daha maceralı geçeceğini aktaran Özkaya, çekimleri tamamlanan yeni sezon bölümlerini izleyenlerin beğeneceğini kaydetti.

“Çocukların potansiyelini ortaya çıkarmaya destek olacak bir iş”

Oyuncu Deniz Bolışık da çekimleri keyifle sürdürdüklerini belirterek, “Burası bizim evimiz gibi oldu. Kamera arkasında da eğleniyoruz. O yüzden çekimler güzel gidiyor. Ekibimiz de çok tatlı.” değerlendirmesinde bulundu.

Dizide Sina’nın annesi Şehriyar karakterini oynayan Bolışık, karakterine ilişkin şu bilgileri verdi:

“Dünyada inanılmaz yeniliklerin başlangıcı olan bir karakterin annesini oynuyor olmak insanı heyecanlandırıyor açıkçası. Sonuçta şifaya dokunan bir hikayesi var ve bunun, çocukların kendi hayatındaki potansiyelini ortaya çıkarma güçlerine çok destek olacak bir iş olduğunu düşünüyorum. Yaptığımız şeyin karşılık bulduğunu, bir yerlerde bir çocuğun hayatına dokunduğunu da düşünüyorum. O yüzden benim için çok kıymetli.”

Yeni sezonda izleyicilerin Sina karakterinin farklı maceralarına şahit olacağına işaret eden Bolışık, “Sina tabii ki Sinalığını yapmaya devam ediyor. Bu sırada ailesinin onunla geçirdiği vakit kıymetli. Sonuçta dahi bir çocuğunuz olduğunda da onunla ilgilenmek ve onun hayatındaki başarılarına uyum sağlayabilmek kolay olmuyor. O yüzden de trajikomik, bazen de komik şeylerin çıktığı anlar var.” diye konuştu.

“Seyirciyi çok güzel bölümler bekliyor”

İbn-i Sina’nın hocası Artuk Efendi’yi canlandıran Osman Albayrak ise ikinci sezonun gayet keyifli geçtiğini söyleyerek, “Daha çok deneyler yapıyoruz, ilme dair yeni buluşlar hazırlıyoruz. Çok eğleniyoruz. Güzel bir ekibimiz var. Bütün şartlarımız iyi, keyfimiz gayet yerinde. Seyirciyi çok güzel bölümler bekliyor.”

Albayrak, canlandırdığı karaktere ilişkin de şunları aktardı:

“Hem hekimlik yapıp hem ilimle uğraşan, Sina ile beraber o döneme ait yeni icatlar ve buluşları beraber yapan, hem Sina’nın yol göstericisi hem de arkadaşı olan bir karakteri oynuyorum. Gayet keyifli, seyircinin de seveceği güzel bir karakter olduğunu düşünüyorum.”

Tabii’nin popüler yapımları arasında yer alan “Küçük Dahi İbn-i Sina”, izleyicilerini büyük düşünür, matematikçi ve tıp bilgini İbn-i Sina’nın çocukluk günlerine doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

Başrollerini Kaan Alp Dayı, Meriç Özkaya, Deniz Bolışık, Ekin Pasvanoğlu ve Mehmet Ali Kaptanlar’ın paylaştığı dizi, Buhara şehrinde yaşayan 10 yaşındaki Sina’nın hikayesini işliyor.

Muhabir: Ömer Faruk Yıldız

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu