Ekonomi

Küresel enflasyonun yavaşlamasıyla uluslararası satın alma ve birleşmelerin artması bekleniyor

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – Birleşme ve satın almalarda son 10 yılın en kötü döneminin sona erdiği, birleşme ve satın alma faaliyetlerinde yükselişin başlangıç zilinin çaldığı ifade ediliyor.

Bu yıl uluslararası birleşme ve satın almalarda en yüksek büyümenin teknoloji alanında görülmesi bekleniyor. Teknoloji sektöründeki satın alma ve birleşmelerde yapay zekanın önemi artıyor. Uluslararası birleşme ve satın alma yapmak isteyenler, yapay zeka şirketlerine yöneliyor.

Koşulların bölgelere ve ülkelere göre değişmesiyle küresel yatırımcı güveninin, son enflasyon verileri ve merkez bankalarının faiz oranlarının 2024 yılında sabit kalabileceği veya düşmeye başlayabileceği yönündeki sinyallerine yanıt olarak yenilenmesi bekleniyor.

Orta ve uzun vadede tüketici pazarlarındaki birleşme ve satın alma faaliyetlerinin tamamen toparlanacağı yönünde bir iyimserlik söz konusu. Tüketici pazarlarındaki CEO’ların yüzde 52’si gelecek 3 yıl içinde en az bir satın alma gerçekleştirmeyi planlıyor.

Birleşme ve satın alma piyasasının 2024 yılında yeni bir döneme gireceği ve daha önce gerçekleşen satın alma ve birleşmelerden daha ölçülü olacağı tahmin ediliyor.

Finansmanın pahalılığı ve yüksek sermaye maliyetinin değerlemeler üzerinde aşağı yönlü baskı yaratacağı da belirtiliyor.

Enerji, teknoloji ve ilaç sektörlerinde toparlanma başladı

Birleşme ve satın almalarda sektörel farklılıklar olduğu, enerji, teknoloji ve ilaç sektörlerinde toparlanmanın başladığı, bankacılık ve sağlık gibi diğer sektörlerde daha geniş piyasa koşullarını yansıtacak şekilde daha yavaş ilerlediği ifade ediliyor.

Daha geniş makroekonomik ve jeopolitik ortamın belirsizliğini koruduğu, riskleri değerlendirebilen ve farklı senaryolar için plan yapabilen anlaşma yapıcıların daha fazla netliğin gelmesini bekleyenlere göre avantajlı olacağı aktarılıyor.

Perakende, emlak ve inşaat gibi sektörlerdeki birçok şirketin halen toparlanmakta veya yeniden yapılanma sürecinde olduğu, birleşme ve satın almalar için potansiyel fırsatlara sahip bulunduğu belirtiliyor.

Stratejiye öncelik veren, teknoloji, iklim değişikliği ve demografik değişimler gibi mega trendlerin iş modelleri üzerindeki etkisini değerlendiren anlaşma yapıcıların başarılı olacağına işaret ediliyor.

“Türkiye’nin, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesi için anahtar rolü var”

Merkezi ABD’de bulunan Global Growth Holdings’in Avrupa ve Güney Amerika birleşme ve satın alma yöneticisi Eduard Kanalosh, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin, coğrafi konumundan kaynaklı bir avantaja sahip olduğunu, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesi için anahtar rolü bulunduğunu söyledi. Kanalosh, ülkedeki teknolojik gelişmeler, hizmetler ve operasyonel verimliliğin iyi seviyede olduğunu ifade etti.

Kanalosh, Türkiye’de gerçekleşen satın alma ve birleşmelerin ülkeyi şirketlerin operasyonlarını büyütmek için bölgesel bir merkez haline getirdiğini belirterek, “Türk teknoloji şirketleri ve uluslararası şirketler arasında satın alma ve birleşmelerin yakın zamanda devam edeceğine inanıyorum.” dedi.

Teknolojinin milliyetinin olmadığını vurgulayan Kanalosh, teknolojik ilerlemelerin know-how ile küresele yayılması gerektiğini ve dolayısıyla bilgi verimliliğinin küresel dünyada ihtiyaç duyulan bir şey olduğunu söyledi.

Kanalosh, Türkiye’nin daha önce geliştirilmemiş şeylerin üretimi ve inavosyon üretiminde başarılı bir ülke olduğunu, bunu, daha ucuz, çok daha verimli ve güvenilir yaptığını belirterek, “Türkiye, ürünü ve teknolojiyi daha verimli üretme ve kullanma yolunu bulabiliyor. İnsanlar bir şekilde risk sermayesi aşamasındaki teknolojileri düşündüklerinde, verimlilikle ilgili sepet çok daha büyükken ve çok daha fazla ticari başarı vadederken benzersiz çözümleri düşünme eğilimindedirler.” diye konuştu.

“Türkiye’de şu andaki yatırımcı grubunu büyütmek önemli”

Eduard Kanalosh, Türkiye’de mevcut yatırımcı grubunu büyütmenin önemli olduğunu, bunu başarabilmek için de ülkede iş yapma kültürüyle barışık olmak ve bu ortama uygun iş geliştirmek gerektiğini söyledi.

Kanalosh, küresel satın alma ve birleşmelerde son yıllarda yavaşlama yaşandığına işaret ederek, “Şirketler çok hızlı büyüme eğilimindeler. Bir girişim statüsü ile bir startup olma arasındaki sıçrama çok hızlı. Günümüz dünyasında bu durum, satın alınabilecek şirket havuzunu önemli ölçüde küçültüyor. Birleşme ve satın alma sektöründe yatırımcılar teknolojide ilerlemiş şirketleri arama eğiliminde ve açıkçası daha önce kimsenin yapmadığı bir şeyi temsil eden çok fazla şirket yok.” dedi.

Finansman bulunabilirliğinin azalmasının da küresel satın alma ve birleşmelerde yavaşlamaya neden olduğunu belirten Kanalosh, “Piyasalar daha riskli hale geldiğinde ve yatırımlar daha az güvenilir olduğunda küresel satın alma ve birleşmelerde yavaşlama yaşanır. Yatırımcılar, küresel riskler ve Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan dolayı daha az kolay yatırım yapma eğiliminde. Bu gibi dönemlerde yatırımcılar uzun vadeli sonuçlar çıkaramıyor ya da stratejilerini belirleyemiyor.” ifadesini kullandı.

Kanalosh, küresel enflasyonun yavaşlamasıyla uluslararası satın alma ve birleşmelerin artacağını dile getirerek, “Yatırımcıların risk algılarındaki büyük değişimin, Rusya-Ukrayna Savaşı bittiğinde olacağını düşünüyorum. Küresel risklerin azalmasıyla yatırım yapmak daha cazip hale gelecektir.” diye konuştu.

Muhabir: Yunus Türk

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu