Kuzey Kore:”Trump’ın tweetleri sorun yaratıyor,savaşa gireriz”

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Pyongyang'ın yeni bir nükleer deneme yapacağı iddialarının yapıldığı ortamda pazar günü Güney Kore'ye gidiyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın tweetlerini eleştiren Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Yardımcısı Han Song Ryol ise 'ABD bunu seçerse savaşırız" dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Pyongyang’ın yeni bir nükleer deneme yapacağı iddialarının yapıldığı ortamda pazar günü Güney Kore’ye gidiyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın tweetlerini eleştiren Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Yardımcısı Han Song Ryol ise ‘ABD bunu seçerse savaşırız” dedi.

Associated Press’e konuşan Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Yardımcısı Han Song Ryol ise ABD Başkanı Donald Trump’ı ‘Kore Yarımadası’nda bir gerilim kısır döngüsü yaratmakla’ suçlayarak, ABD Başkanı’nın attığı tweet’leri eleştirdi.

Daha önce ‘Kuzey Kore belasını arıyor’ diye tweet atan Trump ayrıca ‘Çin’in Kuzey Kore’yle gereğince ilgileneceğine inanıyorum. Bunu yapamazlarsa, ABD müttefikleriyle beraber ilgilenecek!” mesajını paylaşmıştı.

Han “Trump sürekli öfkeli sözleriyle provokasyon yapıyor. Bu nedenle Kuzey Kore değil, Trump ve ABD sorun yaratıyor’ dedi.

ABD’nin askeri olarak Kuzey Kore’yei provoke etmemesi gerektiği uyarısını yapan Han, “ABD bunu seçerse savaşa gireriz” ifadelerini kullandı.

“Eğer ABD sorumsuz askeri manevralarla gelirse buna ‘önleyici saldırı’ ile yanıt veririz. Halihazırda güçlü bir nükleer caydırıcılığa sahibiz ve ABD’nin ‘önleyici saldırısına’ karşı kesinlikle elimiz kolumuz bağlı durmayacağız” diyen Han, ‘Kuzey Kore yeni bir nükleer deneme yapacak mı?’ sorusuna “Buna ana merkez karar verir. Ana merkez bunu gerekli görürse belli bir zaman ve yerde bu gerçekleşir” dedi.

ABD’nin Güney Kore ile yaptığı tatbikatta, ABD Özel Kuvvetleri’nin katılımıyla Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’u ‘yok etme’ provalarının da yer alacağı yönünde iddialar ortaya atılmıştı.

“ABD’den ne gelirse gelsin hazırız” diyen Han sözlerini “Nükleer tehditler ve şantaj, askeri tatbikatlarla birlikte sürdükçe savunmamızı güçlendirmeyi sürdüreceğiz. Bunun da merkezinde nükleer silahlarımızı güçlendirmek var” şeklinde sürdürdü.

ilgili haberler