Yaşam

Lezzetli Bir Mucizenin Gizemi: Ejder Meyvesi

Paylaş:

Pitaya, Stenocereus ve Hylocereus cinsi kaktüslerin yavruları olan hafif ve tatlı bir tada sahip bir meyvedir ve Orta ve Güney Amerika ülkelerinin yanı sıra Tayland, Vietnam, Malezya’da da nispeten yaygındır.

Meyvenin 3 renk çeşidi bulunmaktadır:

Kırmızı pitayanın içi ve dışı pembe-mor renktedir.

Sarı pitayanın kabuğu sarı, içi beyazdır.

Beyaz pitayanın içi de beyazdır ancak derisi pembedir. Rengi antioksidan miktarına bağlı olarak değişir; yani kırmızı pitaya sarı veya beyaz pitayadan daha fazlasını içerir.

Pitaya’nın sağlığa faydaları

1. Kilo kaybını kolaylaştırır Kalorisi ve karbonhidrat miktarı az olduğundan uygun sağlıklı bir beslenme düzenine dahil edildiğinde pitaya kilo vermenize yardımcı olur. Doygunluk hissini artıran ve tüketilen gıdanın hacmini azaltan lif bakımından zengindir, böylece kilo verme sürecini kolaylaştırır.

2. Hücreleri korur Pitaya polifenoller, flavonoidler, betasiyaninler ve C vitamini açısından zengin bir meyvedir. Bu maddeler antiinflamatuar ve antioksidandır, serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını önler; Kanser, diyabet ve romatoid artrit gibi kronik hastalıklara karşı direnç gösterir.

3. Cildi güçlendirir Düzenli pitaya tüketimi, cildin sıkılığını ve elastikiyetini korumada, kırışıklıkların ve yaşlılık çizgilerinin görünümünü önlemede önemli bir bileşen olan kolajen oluşumunu destekleyen C vitamini içerdiğinden cildin erken yaşlanmasını önlemeye yardımcı olur. Bilim adamları ejder meyvesinin sağlığa faydalarını paylaşıyor

4. Kemikleri güçlendirir Pitaya, kemikleri ve dişleri güçlendirmek için önemli olan kalsiyum, magnezyum ve fosfor minerallerini sağlar. Bu nedenle osteoporoz ve osteopenisi olan kişiler için mükemmel bir seçenektir, aynı zamanda çocukların büyümesi ve gelişimi için de faydalıdır.

5. Sindirimi iyileştirir Son araştırmalar pitayanın bir prebiyotik gibi davrandığını, yani bu meyvenin içerdiği lifin bağırsaklarda sindirilmediğini, aksine fermente edildiğini göstermiştir. Bu, bağırsak mikrobiyotasının bir parçası olan iyi bakterilerin miktarını ve aktivitesini artırırken aynı zamanda zararlı bakterileri de sınırlandırır. Ejder meyvesi kolon kanserini önlemeye yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir, metabolik sendrom ve nörodejeneratif hastalık riskini azaltır.

6. Kan şekerini düzenler Pitaya’nın özellikle kırmızı çeşidi insülin direncini azaltır. Bunun nedeni, kan şekeri seviyelerini düzenleyen, diyabet öncesi koşulları iyileştiren ve diyabet gelişimini önleyen betacyanin gibi lif ve antioksidanlarla doyurulmuş olmasıdır. Bu meyveyi diyabet ilaçlarıyla birlikte tüketmekten kaçınmak önemlidir; hipoglisemiye neden olabilir.

7. Kolesterolü düşürür Pitaya’yı sağlıklı bir diyetle birlikte yemek, kolesterolü düşürmeye ve kardiyovasküler sorunları önlemeye yardımcı olabilir. Bunun nedeni, ince bağırsakta kolesterol emilimini engelleyen lif miktarıdır. Pitaya, kolesterolün dışkıyla atılmasını kolaylaştıran saponinler içerir.

8. Bağışıklık sistemini güçlendirir Pitaya yemek bağışıklık sistemini güçlendirebilir çünkü vücudun dang humması gibi virüslere, Candida albicans, Aspergillus flavus, Fusarium oxysporum gibi mantarlara ve Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa ve Escherichia coli gibi bakterilere karşı tepkisini artırır.

“Ejderha meyvesi” nasıl yenir?

Önerilen alım miktarı günde 2 ila 3 porsiyon arasındadır ve bu da yaklaşık 200 gram ağırlığında küçük bir pitayaya karşılık gelir. Pitaya posası çiğ olarak yenebilir veya salatalar, meyve suları, smoothieler, dondurmalar, dondurmalar ve kekler gibi preparatlarda kullanılabilir. Pitaya posasını yemek için meyveyi ikiye bölüp bir kaşık kullanarak kabuğundan ayırmanız gerekir.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu