GüncelGündem

Lise hayalini gerçeğe dönüştürüp sürdürülebilir kozmetik markası kurdu

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – YEŞİM YÜKSEL – Lise yıllarında kişisel bakım markasını oluşturma hayali kuran ve bu idealini gerçekleştirmek için eczacılık fakültesini bitiren Esin Kaya, hayata geçirdiği çevre dostu kozmetik markasına ait ürünlerde doğal bileşenleri tercih ediyor ve ambalajları çevreye zarar vermeyecek şekilde tasarlıyor.

Maltepe'de iki yıl önce açtığı eczanede bugün hem eczacılık hem de girişimcilik yaparak kendi markasına ait ürünleri tüketicilerle buluşturan Kaya, girişimcilik hikayesini AA muhabirine anlattı.

Kendi markasını oluşturma hayalini lise yıllarında kurmaya başladığını ve bu yoldaki ilk adımı Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesine başlayarak attığını belirten Kaya, mezuniyeti sonrasında göreve başladığı Manisa Saruhanlı Devlet Hastanesindeki ilk maaşıyla ham madde satın alarak kozmetik ürünler üretmeye başladığını söyledi.

Ürünlerini kendi markası adı altında toplamak istediği esnada Manisa'da tanıştığı bir eczacının laboratuvarında çalışmalar yapmaya başladığını aktaran Kaya, “İlçe merkezindeki tek eczacı olduğum için beni diğer eczaneleri denetlemek için görevlendirmişlerdi. Ben de köy köy gezerek oradaki eczacıları denetliyor ve onlarla tanışıyordum. Bir eczacı, 'Bizim bir laboratuvarımız var, orada eşimle beraber üretim yapıyoruz.' dedi. 'Ben de gelebilirim miyim?' diye sorunca kabul ettiler. Bu sefer iş çıkışları, hafta sonları laboratuvarda ürünlerimizi daha çok geliştirmek için çalışmaya başladık.” ifadelerini kullandı.

– “Aslında her şey yeni başlıyor”

Markalaşma sürecinin İstanbul'dan geçtiğini düşünerek taşınma kararı aldığını ve burada açtığı eczanede istediği ekonomik kazanca ulaşmasının ardından markalaşma hedeflerine yeniden yoğunlaştığını bildiren Kaya, şöyle devam etti:

“2023'ün ocak ayından beri markayı çıkarıyoruz. Ürünlerimizin içeriğini, geçmişten beri çalıştığım aynı düsturla, kendim için üreterek başlamıştım. Doğallığını bozmadan, cilde en faydalı olacak şekilde, geri dönüşümünü de en iyi şekilde aldığım, en çok fayda gördüğüm ürünleri üreterek bu işe başladık. 12 ayrı cilt bakım ürünümüz var ama saç bakım ürünü ve vücut bakım ürünü olarak da geliştirmeye devam edeceğiz. Yolculuğa çıkışım bu ürünleri üretmekti ama şimdi düşünüyorum da aslında her şey yeni başlıyor. Ürün ürettiğim anda yolun başında olduğumu fark ettim, ilerlemeye devam edeceğiz.”

Çevresel ve toplumsal koşulların kadınların girişken, yeniliğe ve dönüşüme açık sosyal yapılarını törpülediğini, bu nedenle bir kadın girişimci ve işveren olarak kadınların iş hayatında daha fazla desteklenmesi gerektiğini dile getiren Kaya, kadınların sadece iş hayatında değil, gelecek toplumları inşa eden bireyler yetiştiren anneler oldukları için de değerli olduklarının altını çizdi.

Çevreye zarar vermeyen, aksine yarar sağlayan, sürdürülebilir ürünleri tüketicilerle buluşturduğuna, bu durumun da son yıllarda yeşil girişimcilerin sayısının artmasıyla ve Sıfır Atık Hareketi ile kolaylaştığına dikkati çeken Kaya, Türkiye'de 2014'ten beri kozmetik sektöründe hayvan deneyi yapılmadığını da hatırlattı.

Kozmetik sektöründe kullanılan kimyasal maddelerin insan ve çevre sağlığı üzerindeki zararlarından da bahseden Kaya, “Kimyasal tercih etmek yerine doğal bileşen tercih etmenin faydaları var. Sentetik oluşmuş bir maddede sadece o maddeyi sentezliyorsunuz ama doğal uçucu yağ kullandığınız zaman onun içerisindeki aktif maddenin yanı sıra farklı bileşenlerdeki vitaminler ya da bitkinin diğer kısımlarındaki faydayı da görebiliyorsunuz. Bir de ambalaj konusu da önemli. Ambalajların kağıt ve karton gibi geri dönüştürülebilir materyallerden yapılabilir olmasını, kutusunu bile atmayıp başka bir amaçla kullanılmasını düşündük. Ürün bittikten sonra ve üründe cam şişe kullanmaya çok önem verdik ve içindeki ürün bittiğinde, miadı dolduğunda veya atık haline geldiğinde çevreye zarar vermemesine çok dikkat ettik.” dedi.

Yeni bir işe başlamadan önce herkesin kafasında potansiyel olumsuzluklar oluşmasının normal olduğunu fakat bu durumun özellikle kadın girişimcilerin önünde engel oluşturmaması gerektiğini ifade eden Kaya, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bilmek bazen pes ettiriyor. Aslında onun zorluğunu bilmemek, cahillik biraz cesaret getiriyor. Bir fikriniz varsa genelde insanlar fikir paylaşmak konusunda pinti oluyorlar, çekiniyorlar. Ama fikirlerinizi insanlarla paylaştıkça siz yardım da topluyorsunuz. Bu yüzden yapmak istediğiniz bir şeyi insanlarla paylaşın ya da nasıl yapabileceğiniz konusunda beyin fırtınası yapın. İyi ekip arkadaşları oluşturmak çok önemli. Fikir sizin olabilir, mükemmel bir fikir olabilir ama o fikir uygulamaya geçmeden hiçbir değeri yok. Önemli olan uygulanabilir olması. Bu açıdan da beraber çalıştığınız insanların pozitif olması, destekleyici olması ve beraber ilerleyebilecek olmanız çok önemli.”

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu