Londra’da tuhaf trafik işareti ‘Musevi’cematinin tepkisine neden oldu..

İngiltere’nin başkenti Londra’da Yahudilerin yoğun olarak yaşadığı bölge, Stamford Hill’e konan “Dikkat Yahudi çıkabilir” manasına gelen trafik işareti tepkilere neden oldu.

Yahudi Cemaati’nin yayın organı Şalom’un BBC’den aktardığı habere göre, Yahudi cemaatinin güvenlik elemanları tarafından ilk olarak fark edilen trafik işareti, İçişleri Bakanlığı ve bölgenin Milletvekili Diane Abott tarafından, Twitter’da “iğrenç”, “kabul edilemez” ifadeleri ile protesto edildi.

Levhanın yaklaşık 20 bin dindar Yahudi’nin yaşadığı Stamford Hill’de, sinagoga çok yakın bir yerde olması ve çakılması sırasında kimsenin olanları görmemiş olması da toplumda büyük korku yarattı. Sahte trafik levhasının büyük olasılıkla Purim Bayramı sırasında dikildiğini belirtildi.

Antisemit olayları raporlayan ve cemaat güvenliği sağlayan The Community Security Trust’ın geçtiğimiz ay yayınladığı rapora göre, İngiltere çapında 2016’da günde üçten fazla antisemit olay gerçekleşti. Antisemitizm 2016’da 2015’e göre yüzde 36 arttı.(odatv)

ilgili haberler