LÖSEV’le ilgili haberimize Vodafone’dan açıklama..sistemlerimizde sorun yok

Sitemizde 23 Temmuz 2017 tarihinde yapılan 'Turkcell ve Vodafone’dan LÖSEV’e engel..'başlıklı haberimizde Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV) Başkanı Dr. Üstün Ezer, Tukcell ve Vodafone’nin LÖSEV’e SMS yoluyla gelen bağışların engellendiğini içeren haberi okurlarla paylaşmıştık,Bunun üzerine Vodafone Türkiye bir açıklama yollamış ve sistemlerinin doğru çalıştığını ifade etmişler.

Sitemizde 23 Temmuz 2017 tarihinde yapılan ‘Turkcell ve Vodafone’dan LÖSEV’e engel..’başlıklı haberimizde Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV) Başkanı Dr. Üstün Ezer, Tukcell ve Vodafone’nin LÖSEV’e SMS yoluyla gelen bağışların engellendiğini içeren haberi okurlarla paylaşmıştık,Bunun üzerine Vodafone Türkiye bir açıklama yollamış ve sistemlerinin doğru çalıştığını ifade etmişler.

Vodafone Türkiye’den gelen açıklama şu şekilde:

LÖSEV SMS BAĞIŞI HAKKINDA AÇIKLAMA

 

Vodafone Türkiye olarak IT ekibimizle yaptığımız inceleme çerçevesinde, LÖSEV için SMS ile gerçekleştirilen bağış servisimizin sağlıklı bir şekilde çalıştığı ve SMS alındığı görülmüştür. 1 SMS 10 TL şeklinde aktif olan servisimizde 23 Temmuz 2017 (Bugün) saat 13:00 itibariyle 2 SMS, 22 Temmuz 2017 tarihinde 13 SMS, 21 Temmuz 2017 tarihinde ise toplam 7 SMS alındığı görülmektedir.

Bildindiği üzere, geçtiğimiz günlerde BTK tarafından SMS ile bağış kategorilerinde ‘’ Anahtar kelime ‘’ zorunluluğu getirilmiştir. Sisteme girilen ‘’ Anahtar kelime ‘’ uymaz ise, aboneye uyarı gitmekte ve bağış alınmamaktadır.. Birçok kurum ve kuruluştan birden fazla ‘’ Anahtar kelime ‘’ verilmiştir. ‘’ Anahtar kelime ‘’ belirtmeyenler için de standart olarak“bağış veya bagis” şeklinde bir ‘’Anahtar kelime’’ belirlenmiştir. LÖSEV’e bağış SMS’i atanların ‘’ Anahtar kelime ‘’ olarak bağış veya bagis kullanmamaları halinde, hatalı kelime yazdıkları uyarısı kendilerine gitmekte ve bağış alınmamaktadır.

Saygılarımızla,

Vodafone Türkiye

jurnalci.com

ilgili haberler