Ekonomi

Lübnan, İran, Mısır ve Irak devalüasyonun önüne geçemiyor

Paylaş:

Ortadoğu’da lokal para ünitesinin en çok bedel kaybettiği 4 ülkedeki durum parlak değil.

Lübnan, Mısır, Irak ve İran üzere üretimin az, ithalatın ise yüksek olduğu ülkelerde yaşayan halk, dolar kurundaki bu önemli dalgalanmalardan direkt etkileniyor. Besin, giysi üzere birçok eserin dolar kuruna nazaran fiyatlandırıldığı Lübnan’da, fiyatlarda gün içerisinde dahi artış yaşanabiliyor.

LÜBNAN’DA 1 DOLAR 20 BİN LİRADAN 55 BİN LİRAYA ÇIKTI

2019 yılından bu yana derin bir ekonomik krizin yaşandığı Lübnan’da döviz rezervlerinin erimesinin önüne geçilmesi için bankalardaki dolar mevduat hesapları donduruldu.

Ekim 2019’da başlayan hükümet zıddı şovlar, hükümetin istifası, Beyrut’taki liman patlaması ve Kovid-19 salgını üzere olaylar Lübnan iktisadını derinden etkiledi. 1 ABD doları 2019’da 1500 Lübnan lirasından süreç görürken, arka arda yaşanan gelişmelere eş vakitli olarak liradaki bedel kaybı da artmaya başladı.

Ocak 2022’de 1 ABD doları 20 bin Lübnan lirası iken şu anda karaborsa ve döviz ofislerinde 55 bin lira düzeyinde süreç görüyor. Geçen bir yıllık mühlet zarfında Lübnan lirasının yaklaşık yüzde 150’lik bir bedel kaybı yaşadığı görülüyor.

Lübnan lirasındaki paha kaybının önüne geçilebilmesi için Lübnan hükümeti ile Memleketler arası Para Fonu (IMF) ortasında “3 milyar dolarlık” kredi için süren görüşmelerde yalnızca bir ön muahede sağlandı. IMF ile Lübnan ortasındaki müzakerelerde şimdi en son bir sonuca varılmadı.

IMF ile müzakerelerin yavaş ilerlemesinin yanı sıra ülkedeki dolar/lira kuru konusunda kıymetli bir kurum olan Lübnan Merkez Bankası’nın Lideri Riyad Selame hakkında da önemli “yolsuzluk soruşturmaları” gündemde.

Selame hakkında, hem Lübnan hem de Avrupa’daki kimi ülkeler tarafından “kara para aklamak ve zimmetine para geçirmek” suçlamasıyla dava açılmış durumda.

İRAN PARASI DÜŞÜYOR

İran İstatistik Merkezi’nin 21 Ocak’ta yayımladığı bilgilere nazaran, ülkede mal ve hizmet fiyatları 22 Aralık-20 Ocak devrinde geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 51,3 arttı.

Bu oran yiyecek fiyatlarında yüzde 70,1 olurken, en çok fiyatı yükselen eserler ortasında yüzde 250 artışla birinci sırada sıvı yağ yer aldı. Ülkede son 12 aylık enflasyon oranı ise yüzde 46,3 olarak belirlendi.

Yerel para ünitesi 2022’nin 21 Kasım-21 Aralık devrinde yüzde 10 kıymet kaybederek 1 ABD doları 41 bin tümene yükseldi. Şu anda ise 1 ABD doları 45 bin 250 riyal düzeyinde süreç görüyor.

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin vazifeye geldiği 19 Haziran 2021’den bu yana tümen dolar karşısında yüzde 75 kıymet kaybetti.

IRAK MERKEZ BANKASI LİDERİ MİSYONDAN ALINDI

Irak dinarı da ABD doları karşısında süratle paha kaybeden para üniteleri ortasında.

Merkez Bankası 1 ABD dolarını 1470 dinar olarak belirlese de piyasada 1 ABD doları 1650 dinarı buluyor. Irak’ta dolar/dinar kurunda yaşanan dalgalanma raflardaki eser fiyatlarının da artmasına neden oluyor.

Kurda yaşanan bu dalgalanma nedeniyle Irak Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani, 23 Ocak’ta, Merkez Bankası Lideri Mustafa Galip Muhlifi vazifeden alarak yerine vekaleten Ali Muhsin Allak’ı atadı.

Merkez Bankası Başkanı’nın değiştirilmesi sonrası 1 ABD doları 1160 dinara geriledi. Hükümet açıkladığı paketler kapsamında halka ucuz fiyata tavuk, un ve yumurta satmaya başladı. Alınan bu kararın fakir aileleri hedeflediği tabir ediliyor.

Merkez Bankası’ndaki misyon değişimi sonrası döviz kurunda yaşanan bu küçük düşüş sonrası kısa müddette kur yine yükselişe geçti. Irak Merkez Bankası halka satışta döviz kurunu dolar başına 1470 Irak dinarı olarak belirlerken, karaborsa ve özgür piyasada 1 ABD doları 1590 ila 1620 dinardan süreç görüyor.

Hükümet açıkladığı paketlerle halka ucuz tavuk, un ve yumurta satmaya başlarken alınan bu kararlarla fakir ailelere takviye hedefleniyor.

MISIR LİRASINDA TARİHİ DÜŞÜŞ

Mısır lirası, ABD doları karşısında 21 Mart 2022’den bu yana yaklaşık yüzde 51 civarında kıymet kaybederek tarihi bir düşüşe şahit oldu.

Mısır lokal para ünitesi, Kasım 2016’dan itibaren ülkede paralel bir piyasa olmamasına karşın döviz kuru bugünlerde dalgalı bir periyottan geçiyor. Tarihi bir düşüşe tanıklık eden Mısır para ünitesi lirası, ABD doları karşısında 29,91 düzeyinde süreç görüyor.

Mısır lirası, ABD doları karşısında 10 yılda yüzde 74,7 bedel kaybederken, Mısır Merkez Bankası 28 Kasım 2022’de döviz ıstırabını aşmak ve yabancı yatırımcıların çekilmesini önlemek maksadıyla ülkede faaliyet gösteren bankaların yöneticileriyle görüşmüştü. (AA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu