GüncelGündem

Madenlerde uyuşturucu kullanımı: Tedariği çok ciddi boyutta

Paylaş:

TBMM’deki Amasra Maden Kazasını Araştırma Komisyonu’nda sunum yapan Polyak Eynez Enerji Üretim Madencilik Sanayi ve Ticaret Şirketi İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürü Engin Kahraman, madenlerdeki uyuşturucu kullanımına dikkat çekerek, “Özellikle madenlerde madde bağımlılığıyla ilgili bir başlık atılıp bu konunun da bir şekilde incelenmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Şirketin genel müdürü Serkan Bahçekapılı ise “Satışı, kullanımı, tedariği çok ciddi boyutta ve bununla çok ciddi mücadelelerimiz var. Fakat biz bu konuda biraz yalnız kalıyoruz” diye konuştu.

Bartın’ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) ait maden ocağında 14 Ekim 2022 tarihinde 42 madencinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan grizu patlamasının ardından TBMM’de kurulan Amasra Maden Kazasını Araştırma Komisyonu’nda dün maden şirketi yöneticileri sunum yaptı.

Polyak Eynez Enerji Üretim Madencilik Sanayi ve Ticaret Şirketi İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürü Engin Kahraman, madenlerde uyuşturucu kullanımının araştırılmasını isteyerek, “Özellikle madenlerde madde bağımlılığıyla ilgili bir başlık atılıp bu konunun da bir şekilde incelenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Madencilikte birçok riskten bahsediyoruz, yönetimden bahsediyoruz ama madde bağımlılığı konusunda mevzuatımızda hiçbir çalışma yok” dedi.

Satışı, kullanımı, tedariği çok ciddi boyutta’

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Kahraman’a, “‘Madde bağımlılığı’ derken neyi kastettiniz” diye sordu. Kahraman, “Uyuşturucu. Uyuşturucu çok ciddi bir risk” diye yanıt verdi. Şirketin genel müdürü Serkan Bahçekapılı ise şunları söyledi:

“Uyuşturucu efendim. Satışı, kullanımı, tedariği çok ciddi boyutta ve bununla çok ciddi mücadelelerimiz var. Fakat biz bu konuda biraz yalnız kalıyoruz. Çünkü bizim belirleyici, yapabileceğimiz bir şey yok. Çünkü insanlar bunu kullanarak yer altına girdiğinde çok ciddi iş güvenliği problemleri çıkıyor.”

Komisyon Başkanı Taner Yıldız ise Bahçekapılı’ya, “Sendikalardan bu hususta yardım istediniz mi” sorusunu yöneltti. Bahçekapılı ise yardım istediklerini ve uyuşturucu kullanan kişilerin kendilerine bildirilmesini talep ettiklerini söyleyerek, “Bu çok fazla var Sayın Başkan’ım. Yani bu, sadece Polyak Eynez’e has bir şey değil. İmbat Madencilik, Demir Export, yani o bölgedeki firmaların hepsinin yaşadığı sıkıntı” diye konuştu.

‘Adamı öldürmeye gidiyor’

Bahçekapılı, yaşadıkları bir olayı da şöyle anlattı:

“Adam ocağa girip o hâlde… Bakın, bir örnek anlatayım size; böyle bir eleman, tabii biz bunu sonra tespit ediyoruz, yer altında, çok alakasız bir yerde arkadaşıyla tartışıyor ve arkadaşının kafasına kazmayla vuruyor, adamı öldürmeye gidiyor. Biz işte olaya şey oluyoruz; alıyoruz onları, bir bakıyoruz adam uyuşturucu almış. Şimdi, bu adam o adamı orada öldürse bu bir iş kazası olarak geçecek ve ölümlü kaza.”

‘Ben demiştim’ mesajı vermek doğru değil’

Komisyonda İmdat Madencilik Enerji Şirketi adına da Genel Koordinatör Gökalp Büyükyıldız ve Genel Müdür Yardımcısı Aygün Ekici sunum yaptı. İmdat Madencilik’in sunumunda şu değerlendirmelere yer verildi:

“Son yıllarda maalesef büyük maden kazalarında çoklu ölümlerle karşılaşıyoruz. Bunun son örneğini Amasra’da yaşadık. Bu kazalar, doğal olarak toplumdaki iş güvenliği hassasiyetini artırmaktadır. Ancak kaza sonrasında yapılan değerlendirmelerde ‘ben demiştim’ mesajı verilerek sonuç üzerinden konuşmanın da çok doğru olmadığını düşünüyoruz. En son Amasra kazasında, bir görüşe göre kazanın sebebi az işçi çalıştırıldığına bağlanırken Soma kazasında başka bir görüşe göre ölümlerin daha fazla oluşu, çok işçi çalıştırılmasına bağlanmıştır. Bunun çok iyi irdelenmesi lazım.

‘Kesintisiz bir mesleki eğitim’ modeli

Maalesef bugün madencilik, diğer sektörlerde iş bulamayan ve toplumun en düşük eğitim seviyesindekilerin çalışmak zorunda kaldıkları bir sektördür. Günümüzde bilim ve teknolojinin gelişimi ile birlikte üretim yöntemleri ve çalışma ilişkileri değişmiş, emek-yoğun çalışmadan teknoloji-yoğun çalışmaya geçilmiş ve nitelikli ara elemanlara ihtiyaç daha da artmıştır. Sektörün, işini severek ve heyecan duyarak yapan, mesleki aidiyet duygusu son derece yüksek ve çok iyi mesleki eğitimden geçmiş nitelikli çalışan profiline ihtiyacı vardır. Bu kapsamda, madenciliğin, belirli bir geçiş döneminden sonra ve ihtiyaca göre liseden başlayarak üniversiteye kadar ‘kesintisiz bir mesleki eğitim’ modeliyle tercih edilen bir meslek dalı haline getirilmesinin doğru olacağını düşünüyoruz.”

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu