Marmara Adası’ndaki orman yangını kontrol altına alındı

Marmara Adası’nın güneye bakan yamaçlarında öğle saatlerinde başlayan yangın büyük oranda kontrol altına alındı. Öğle saatlerinde çıkan yangın şiddetli poyrazın da etkisiyle kısa sürede yayıldı ve yamaçlardaki yerleşim yerlerine ulaştı. 2 evin alevlerin arasında kalarak yandığı belirtilirken, vatandaşların bir kısmı evlerini tahliye etmek zorunda kaldı. Sosyal medya kullanıcıları Twitter’dan yangına müdahalenin geç yapıldığı ve yangın söndürme helikopterinin gelmesinin yaklaşık 40 dakika sürdüğünü yazdı. Uzun süren bekleyişin ardından saat 19.50’den itibaren bölgedeki yangının büyük ölçüde kontrol altına alındığı belirtildi.

Balıkesir’in Marmara ilçesi Mestanağa bölgesindeki ormanlık alanda, saat 14.00 sıralarında başlayan yangına, Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı helikopterlerin de desteği ile müdahale edildi. Yangın, rüzgarın da etkisiyle büyürken, alevlerin yerleşim alanlarına ulaştığı öğrenildi. 2 evin alevlerin arasında kalarak yandığı belirtilirken, vatandaşların bir kısmı evlerini tahliye etmek zorunda kaldı.

Saat 17.00 sularında Merkez Batı Köyü’nden itibaren 17-18 kilometre boyunca bulunan yamaçlarda yangının bazen şerit halinde, bazen öbek öbek devam ettiği bildirildi. Bu bölgede bulunan bazı evlerin yangından zarar gördüğü ifade edildi. Yangın bölgesinden yükselen dumanlar, ilçenin tamamından görüldü.

Yangına Balıkesir Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, Marmara Adalar Belediyesi ile Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğüne ait arazözlerle müdahale etti.

Marmara Adası Mestanağa mevkisinde başlayan yangınla ilgili olarak Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, can kaybı yaşanmadığını ancak ölen hayvanların olduğunu duyduklarını aktardı. Aksoy, rüzgârın çok etkili olduğunu ifade eden ederken, yangın devam ettiği sırada “Bir helikopter yetersiz kalıyor. Üst kesimlerde bulunan ahırların ve içindeki hayvanların ne durumda olduğunu bilmiyoruz. Telef olan hayvanların olduğu yönünde bilgi alıyoruz” diye konuştu.

Haber Global’e bağlanan Balıkesir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, saat 18.15 itibarıyla Marmara Adası’ndaki yangının kontrolden çıktığını belirtti ve şunları söyledi:

“İtfaiye ekiplerimiz ve vatandaş zorlanıyor. Şehrin üzeri duman altında, vatandaşlar paniklemeye başladı. Planlama dahilinde tahliye de var.”

Jurnalci.com